UWAGA!

Kwalifikacje mamy marne

Marne wykształcenie i słabe kwalifikacje - to dwie przeszkody na drodze do znalezienia pracy. Taki wniosek nasuwa się po III Warmińsko-Mazurskich Targach Pracy i Promocji. Stawiło się na nich 50 wystawców z Elbląga i regionu - od służb mundurowych po elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Gospodarzem i organizatorem targów jest 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Ale - jak mówi jej dowódca, gen. Ryszard Sorokosz - służą jednakowo żołnierzom i cywilom. Dla tych pierwszych, kończących karierę wojskową prowadzony jest proces tzw. rekonwersji czyli przekwalifikowania i przystosowania do pracy w cywilu. Byli żołnierze to często ludzie młodzi, sprawni i chętni do zmian.
     Z ofertą wystawców zapoznawali się głównie młodzi ludzie, poszukujący nie tylko dobrze płatnego, ale też ciekawego zajęcia. Stąd na targach młode dziewczyny zainteresowane pracą w służbach mundurowych. A było w czym wybierać - od zielonych uniformów Straży Granicznej, przez błękitne policji po granatowe strażaków. Były też bardziej prozaiczne oferty, np. dla robotników budowlanych. Ale tu przeszkodą - o dziwo - często jest brak kwalifikacji zawodowych.
     To paradoks, bo - jak mówi Iwona Radej, szefowa Urzędu Pracy - 70 procent poszukujących pracy wywodzi się z grupy o najniższym poziomie wykształcenia: po zasadniczych szkołach zawodowych, a nawet tylko po gimnazjach czy podstawówkach.
     W samym Elblągu jest ok. 10 tysięcy bezrobotnych, wielu z nich ma poważny kłopot ze znalezieniem pracy właśnie z powodu braku jakichkolwiek kwalifikacji. Tu szansą jest uzupełnienie wykształcenia lub skorzystanie z kursów i zmiana zawodu.
     Po jesiennych targach pracy zajęcie znalazło 100 osób. Patrząc na statystyki, chciałoby się powiedzieć: dobre i to!
     
Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Biadoli Pani nad wykształceniem ludzi poszukujących pracę, nic a nic czy targi były udane czy był to poroniony pomysł. Czytelnicy prawdopodobnie są ciekawi czy pieniądze podatników idą na marne czy może jest sens kontynuowania tego przedsięwzięcia. Brak danych (50 pracodawców) czy ktoś podpisał umowę o pracę, czy Pani tam była czy wywiad z generałem to telefoniczna rozmowa?
 • Na targach pracy nie podpisuje się kontraktów. Służą one przedstawieniu ofert pracy. Konkretne rozmowy z pracodawcami odbywają się po targach.Wtedy też podpisuje się umowy. A czy marnuje się pieniądze? Jeśli setka ludzi znalazła w wyniku targów pracę, to chyba nie? Chyba, że są lepsze pomysły? Jeśli są.
 • Ktoś mówi o szkoleniach i podnoszeniu kwalifikacji.... Jeśli chodzi o kwestie szkoleń to często bezrobotni nie mają na nie pieniędzy, bo są drogie. Urząd Pracy robi szkolenia, na które nie można w ogóle się dostać. Przykładowo - organizuje się szkolenie, jest około 50 osób chętnych, a miejsc jest ile AŻ 10 !!! Żenada. W tem sposób bezrobocie w naszym mieście czy powiacie bedzie przez długi czas tak wysokie.
 • Tak tak trzeba sobie podnieść kwalifikacje chodzic na szkolenia i tak dalej. Szkoda tylko ze trzeba byc dwa lata bezrobotnym zeby isc na jakies szkolenie-no przynajmniej tak w Urzedzie Pracy mowia. No chyba ze mamy jakis znajomych;)Nawet na staze im sie nie chce mlodych ludzi wysylac bo sie nie oplaca
 • Bzdury czy chcecie powiedzieć ,że ci wszyscy którzy wyjechali choćby do Anglii za pracą to super wykształcona kadra kierownicza? Kadra która pracuje tam na prestiżowych stanowiskach? Nie wyjechali przede wszystkim prości ludzie , którzy nie mogą żyć w tym kraju i być karmionymi bzdurnymi fantazjami oraz chorymi wizjami naszych włodarzy !Żeby była praca potrzebni są ludzie , którzy najpierw myślą potem robią a nie na odwrót! Pytam się jakich to inwestorów ściągnięto do Elbląga. Jakie profity przyniosły zagraniczne wyjazdy naszych włodarzy????? Jakie konkretnie ile dzięki im działaniu stworzono nowych miejsc pracy? KSZTAŁCIĆ SIĘ PO CO ? ŻEBY WIĘCEJ BEZROBOTNYCH BYŁO Z WYŻSZYM WYKSZTALCENIEM ? We wszystkim potrzebny jest umiar i równowaga. Organizacja, rosądek i zwykła uczciwość oraz odwaga cywilna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć(2006-05-25)
 • nie ma sie co jednak oszukiwac, wyjechali najbardzier mobilni i chetni do pracy...
 • eeee tam, przesada
 • Zgadzam się najbardziej mobilni-czyli bezrobotni, chętni do pracy- za przyzwoite pieniądze każdy jest chętny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć(2006-05-25)
 • Oj P. Dariuszu! Oj ! Skąd ta pewność? Z systematycznej w miarę lektury komentarzy w portElu wnoszę ,że jest Pan specjalistą w wielu dziedzinach. Tak wynika z tonu Pańskich wypowiedzi. Nie żebym krytykował, podziwiam taką erudycję. Ja jako starszy człowiek bywam ostrożniejszy w opiniach i osądach. Bo człowiek omylną istotą jest...
 • A kto będzie pracował za 1500 brutto, s dojazdy , opłaty mieszkania, kredyty itp. Lepiej poczekać aż zaczną dawać normalne stawki
 • Szanowny Panie Prawy może nie jestem DYPLOMOWANYM specjalistą w wielu dziedzinach ale z pewnością jestem doświadczony życiowo jak z pewnością nie jeden z nas. .Potrafię na to miast wyciągnąć wnioski z błędów, przyznać się do nich i postępować przynajmniej logicznie. Swoich mądrości nie wstydzę się , a przeciwko głupocie nie boję się stawić czoła !Do najmłodszych też nie należę walczę o to by mój syn jeździł za granicę ale w celach turystycznych nie za chlebem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć(2006-05-25)
 • Szanowny Panie Dariuszu Babojć. Komentarzem do Pańskiego dramatycznego wystąpienia niech będzie artykuł na portelu z dnia 25 maja. Pisze Pan często o marnowaniu pieniędzy podatników. Proszę opisać konkretny przypadek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2006-05-25)
Reklama