UWAGA!

Laur Gospodarności za „Miejsca z Duszą”

Elbląg, Aniołowo - jedno z "miejsc z duszą".
Aniołowo - jedno z "miejsc z duszą". Fot. ze strony www.miejscazdusza.pl

Elbląskiemu Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przypadła nagroda w ogólnopolskim plebiscycie Laur Gospodarności, w kategorii „Inspirujący Projekt Roku”. Zwycięstwo ESWIP-owi przyniosło wspierane Partnerstwo „Miejsca z Duszą. Miejscowości Tematyczne Warmii i Mazur”.

Nagrodę odebrał pomysłodawca przedsięwzięcia – Bartłomiej Głuszak, wicedyrektor ESWIP-u. Rozstrzygnięcie miało miejsce w sobotę 4 czerwca podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
       Do II edycji konkursu „Laur Gospodarności” zgłoszonych zostało 165 podmiotów – gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, banków spółdzielczych i organizacji pozarządowych (realizujących Lokalne Strategie Rozwoju w ramach Lokalnych Grup Działania). To między nimi rozstrzygały się losy o przyznanie nagrody w jednej z kategorii: 1. Rozwój przedsiębiorczości wiejskiej; 2. Rozwój kapitału społecznego; 3. Harmonijny rozwój; 4. Harmonijna współpraca: samorząd – bank spółdzielczy; 5. Inspirujący Projekt Roku.
       Nagrodzony projekt ESWIP-u to „Produkt Turystyczny Sieci Miejscowości Tematycznych”. Inicjatywę zgłosiła Lokalna Grupa Działania „Wysoczyzna Elbląska”. Przedsięwzięcie ma na celu wzmocnienie Partnerstwa „Miejsca z Duszą”, stawia na wymianę doświadczeń i promocję miejscowości wchodzących w jego skład. Prace trwają od września 2010 r. do końca czerwca 2011, a pieniądze udało się pozyskać z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt jest efektem współpracy ESWIP-u ze Stowarzyszeniem „Pogrodzie dla Przyszłości” i pozostałymi miejscowościami tworzącymi „Miejsca z Duszą”.
      

 


       „Miejsca z Duszą” to dziesięć miejscowości tematycznych naszego województwa. Każda z nich oferuje specyficzne produkty, wydarzenia i oferty, które przygotowały w oparciu o swoją historię, umiejętności (zastane i nowo nabyte) zamieszkałych ludzi, a czasem i specyfikę położenia. W każdej z nich można zachwycić swoje podniebienie (jak chociażby przy „jaszczurze na kiju”, „bocianie na słodko” czy „anielskim ruchańcu”), dać się porwać w niezapomnianą przygodę podczas gry terenowej (jak w Suchaczu szukając skarbów zagubionych przez piratów czy w Pogrodziu, podążając śladami bocianich gniazd), spróbować swoich sił w rękodzielnictwie (uczestnicząc w różnorodnych warsztatach – od robienia ogromnych baniek mydlanych, maskotek, poprzez pieczenie maślanych bułeczek, a na scrapbookingu kończąc). Z wyprawy po takich miejscowościach, poza wrażeniami, zabrać można również unikalne pamiątki, jak własnoręcznie wybitą monetę czy coraz bardziej rozpoznawalną na Warmii i Mazurach sowę z kolekcji „Love Sowe”. O Partnerstwie oraz miejscowościach je tworzących można przeczytać na stronie przedsięwzięcia.
       W kategorii „Inspirujący Projekt Roku” nagrodzone zostało również przedsięwzięcie Grupy Producenckiej „odrolnika.pl”, zgłoszone przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała. Dyplomy wręczyła zwycięzcom Barbara Margol z Nidzickiego Funduszu Lokalnego – ubiegłorocznego laureata konkursu. Oba gospodarne przedsięwzięcia otrzymały również 25 tys. zł na realizację celów statutowych.
       Konkurs organizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”, w partnerstwie ze Spółdzielczą Grupą Bankową.
      
       ----
       Przedsięwzięcie Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zostało zgłoszone przez Lokalną Grupę Działania „Wysoczyzna Elbląska”. Partnerstwo jest wzmacniane w ramach nagrodzonego projektu „Produkt Turystyczny Sieci Miejscowości Tematycznych”. Jest on realizowany przez ESWIP i Stowarzyszenie „Pogrodzie dla Przyszłości”, we współpracy z miejscowościami tworzącymi „Miejsca z Duszą”. Projekt rozwija Partnerstwo, stawia na wymianę doświadczeń i promocję miejscowości wchodzących w jego skład. Prace trwają od września 2010 r. do końca czerwca 2011, a pieniądze udało się pozyskać z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
      

Jola Prokopowicz, ESWIP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Przecież Wysoczyzna Elbląska nie leży na warmii i mazurach, to dlaczego więc podpina się tę krainę pod warmie i mazury? Niech się promują swoimi miejscami.
 • Szkoda, że takich miejsc w naszym rejonie jest pełno, a niestety nikt o to nie dba i wszystko gnije ! Najlepszym przykładem są Łęcze pod Elblągiem ! Ile tam jest klasycznych domów pod cieniowych ? A w jakim są stanie !? Tragedia, wystarczy się rozejrzeć ! Za kilka lat nic po nich nie zostanie ! Tak samo jak po ropadającym się wiatraku na wzgórzu ! Czemu ten wiatrak nie został sprzedany inwestorowi z holandii !? Niewiadomo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zażenowany(2011-06-06)
 • Super "wyroby" z tych wiosek i imprezy coroczne też fajne. Jedzenie-niebo w gębie, a w domu mam jeszcze Sówkę Śpioszka-urocze :) Dobre na prezent.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  yes men(2011-06-06)
 • Nasze gratulacje! Patrząc na zaangażowanie ekipy ESWIPu, uważamy, że w pełni zasłużyli i zapracowali na to wyróżnienie. Tak trzymać :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  arcontact.pl(2011-06-06)
Reklama