UWAGA!

Los Porto nieznany, a kupcy drżą o swój...

Elbląg, Tak miałaby wyglądać galeria handlowa Porto 55
Tak miałaby wyglądać galeria handlowa Porto 55

Jednych elblążan zasmuciła pogłoska, że duński deweloper, który chciał wybudować w Elblągu u zbiegu ulic Nowowiejskiej i Królewieckiej galerię handlową Porto 55, ponoć rezygnuje z inwestycji. Inni elblążanie, głównie lokalni kupcy, przeciw budowie galerii protestują. Czekamy na Państwa opinie nie tylko w sprawie galerii Porto 55, ale w ogóle - handlu w mieście. Do Państwa dyspozycji jest rubryka „...,a moim zdaniem”.

Otrzymaliśmy list od jednego z elbląskich przedsiębiorców. Zaczyna się tak:
       „Jestem lokalnym przedsiębiorcą, który jest zaniepokojony działaniami władz miasta w Elblągu. Otóż bez żadnych konsultacji ze społeczeństwem i lokalnym biznesem stawia nam się w centrum potężny obiekt handlowy - galerię duńskiego dewelopera Sjaelso. Nikt jakoś nie zadał sobie trudu, aby przeanalizować, w jaki sposób taki obiekt wpłynie na lokalnych przedsiębiorców i ich kondycję. Dlatego przeanalizowałem informacje z całej Polski na ten temat. Jeśli chcą Państwo skorzystać z tego materiału, to proszę bardzo - jest do Państwa dyspozycji. Z kilku względów chciałbym jeszcze jednak pozostać anonimowy (nazwisko znane redakcji).”
       Publikujemy list z niewielkimi skrótami:
      
       „[...] W całej Polsce lokalni przedsiębiorcy protestują przeciwko lokowaniu w centrach miast gigantycznych centrów handlowych o obcym rodowodzie. Nic w tym dziwnego. Takie molochy w dość szybkim czasie po prostu „wykończą” niewielkie, rodzinne przedsięwzięcia. [...]
       W okolicy ul. Nowowiejskiej i Królewieckiej ma powstać galeria handlowa Porto 55. Obecnie trwa proces przygotowania planu zagospodarowania tej części miasta, aby wpasować w nią ten olbrzymi obiekt handlowy. Tymczasem już teraz o swój los i swoje firmy drżą kupcy z okolic ul. Nowowiejskiej, Gwiezdnej, 12 Lutego i Płk. Dąbka. Te niewielkie ośrodki handlowe od wielu lat są już na stałe wpisane w krajobraz centrum Elbląga. Teraz grozi im powolna zagłada. Pewni przetrwania nie mogą także być kupcy z Gildii Kupców Żuławskich. Nowa galeria handlowa będzie stanowiła dla nich groźną konkurencję.
      
       Galerie handlowe wykończą centra miast
      
Kupcy już teraz wskazują na te zagrożenia. Inne miasta także starają się walczyć o wypchnięcie dużych obiektów handlowych poza centra miast. W Legnicy centrum miasta praktycznie zamarło handlowo, gdy zaczęły się tam lokować duże ośrodki handlowe. Obroty detalistów zaczęły gwałtownie spadać. W 2002 r. w Legnicy powstał dosyć interesujący w skali kraju dokument „Założenia polityki rozwoju handlu w Legnicy”, który był efektem m.in. przeprowadzenia wśród indywidualnych kupców ankiety. Rozesłano je do wszystkich placówek handlowych w Legnicy, odpowiedzi udzieliło 570 właścicieli punktów sprzedaży detalicznej. Wyniki ankiety pokazują, że największymi pracodawcami są właściciele sklepów o powierzchni od 51 do 100 m2. Pracuje w nich około 60 proc. zatrudnionych. Teraz Ci ludzie mogą stracić pracę.
       W Nysie cały czas trwa konflikt: chodzi o galerię handlową, której jedni chcą, a drudzy nie. Ściślej mówiąc, nie chcą jej w centrum, tylko poza miastem. Takie stanowisko prezentują nyscy kupcy, a przynajmniej część z nich. Oraz, co jest nowością, władze miasta. Miasto zamówiło bowiem badania „Studium wpływu i zagrożeń wynikających z powstania marketów”. Z analizy wynika, że najlepszą lokalizacją dla tego typu placówek są obrzeża miast.
       Od kilku miesięcy trwa w Bydgoszczy dyskusja nad celowością budowy w centrum miasta dwóch dużych obiektów handlowych: Astorii oraz Focus Parku. Kupcy twierdzą, że rozpoczęte właśnie inwestycje zabiją drobny handel w Śródmieściu i zakorkują ulice. Ich zdaniem, idealnym miejscem dla centrów handlowo-rozrywkowych są peryferia.
       - Jeśli w centrum handlowym funkcjonuje market o powierzchni 20 czy nawet 30 tys. mkw., to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaszkodzi on interesom handlowców ze sklepów - mówi Renata Kusznierska, dyrektor departamentu powierzchni handlowych z agencji DTZ. - Ktoś, kto przez godzinę lub dwie pcha wyładowany wózek z zakupami w takim molochu, najczęściej nie ma już po prostu czasu ani ochoty, by zajrzeć do mniejszych sklepów ulokowanych na galeriach. Jedyne, o czym będzie marzył po dojściu do linii kas, to jak najszybsze umieszczenie zakupionych produktów w bagażniku samochodu i powrót do domu.
      
       Czynsze w galeriach wykończą kupców
      
W takich obiektach miesięczny czynsz za małe lokale, np. o pow. 50 mkw., może wynieść od 65 do 70 euro za mkw., natomiast w większych sklepach - o pow. od 150 do 200 mkw. - od 30 do 40 euro za mkw. W mniejszych miastach za powierzchnię 50 mkw. możemy zapłacić w centrum handlowym ok. 40-45 euro za mkw. miesięcznie, a za sklep od 150 do 200 mkw. - od 20 do 30 euro za mkw. miesięcznie.
       Popyt na powierzchnie w centrach handlowych kreowany jest głównie przez sieci spożywcze oraz odzieżowe planujące ekspansję na nowych rynkach miast regionalnych. Na rynku nadal odnotowywane są rekordowe transakcje najmu przy stawkach 60-65 euro za mkw. miesięcznie w dużych miastach, a jednocześnie najwyższe czynsze w miastach średniej wielkości plasują się na poziomie 35-37 euro za mkw. Jest to przyczyną spadku średniej stawki najmu w centrach handlowych w Polsce do poziomu 33-35 euro za mkw. Proces ten będzie się pogłębiał wraz z komercjalizacją obiektów w mniejszych miastach regionalnych. Stawki za powierzchnie supermarketów rosną w związku z silnym popytem ze strony operatorów, osiągając poziom 7,5-13 euro za mkw.
       W dodatku przedsiębiorcy płacą za najem w euro, a kurs tej waluty mocno ostatnio wzrósł. Zatem mają do zapłacenia więcej. A umów zerwać nie mogą, bo grożą za to wysokie kary. Opłaty zawarte w umowie nie dotyczą wyłącznie czynszu. Z reguły są one rozbite na szereg dodatkowych świadczeń, po części ukrytych. Jednym z nich jest tzw. opłata wstępna w wysokości od 3 do 12 miesięcznych czynszów. Wymaga jej wiele galerii handlowych, znajdujących się w budowie. Kwota ta służy bieżącemu zabezpieczeniu interesów wynajmującego i jest później konwertowana na kaucję.
       Elbląscy kupcy, zrzeszeni w Elbląskiej Radzie Gospodarczej „Żuławy”, również obawiają się galerii handlowej w centrum miasta. - Lokalizacja tak dużego obiektu handlowego w centrum miasta z pewnością odbije się na mieszkańcach - argumentują. - Wzrośnie emisja spalin, zaczną tworzyć się korki, wzrośnie poziom hałasu. W Europie miasta chronią swoje centra przed wejściem dużych obiektów handlowych. U nas jest na odwrót. Do tego trzeba pamiętać, że miasto może niewiele zyskać na tej operacji. Inwestor kupił działkę od prywatnego właściciela. Pewnie podatki będzie odprowadzał poza granicami kraju, może do kasy miasta wpłynie jedynie podatek od nieruchomości. Tymczasem z pewnością zmniejszą się obroty okolicznych przedsiębiorców, to odbije się na wysokości podatków, które ci ludzie co miesiąc płacą. Trzeba zaś pamiętać, że już dziś budżet miasta nie domyka się. [...]”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy anonimowy autor tekstu był w Bydgoszczy i widział, jak wygląda centrum miasta po przebudowie, że pisze takie bzdury? Rozebrano tam stare zakłady mięsne, które straszyły ruiną wiele lat, a okolica przypominała opuszczone przedmieścia. .powstało piękne architechtonicznie ch Focus, teren wokół został uporządkowany, przebudowano ulice, połozono nową nawierzchnię. A samo centrum. .. cóż, tak ulubiona przez elblążan Galeria Bałtycka nie może się z nim równać. .Dlaczego protestującym nie przyjdzie do głowy, że niektórym elblążanom brakuje czasem markowych sklepów w centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia i nie zawsze wystarcza im chińszczyzna z boksów w hali Gildii. Pozdrawiam tych, dla których jakakolwiek zmiana to istny koniec świata.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anonimka(2009-06-02)
 • A ja jestem za takimi centrami :) Wszystko w jednym miejscu, estetyczny wygląd, tańsze ceny, lepsza jakość. Szkoda tylko, że zielone tarasy to taki niewypał. .. Projekt dno. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  misio pysio(2009-06-02)
 • Prośba do elbląskich kupców - nie wycierajcie sobie twarzy wyrazem "Społeczeństwo". Wg waszych wypowiedzi wymawiając słowo "Społeczeństwo" macie na myśli tylko i wyłącznie Siebie. Do momentu, kiedy nikt nie zamierzał budować żadnych centrów handlowych ani razu nie pojawiło się na waszych ustach słowo "Społeczeństwo" Wasza "troska i chęć zaspokojenia gustów elbląskiego klienta - społeczeństwa" przejawia się w " różnorodności, cenie i jakości" waszego towaru - czyli w całym E-gu ten sam towar zakupiony w Łodzi lub na targu w Wa-wie z ponad 100% narzutem w stosunku do ceny zakupu w Łodzi. Kolejna sprawa - proszę, pokażcie gdzie w E-gu, które ulice, jaki obszar tworzą centrum handlowe Elbląga. Dla mnie jest to zagadka. Kreowany na takie miejsce Pasaż przy ul. Hetmańskiej, który miał szanse stać się takim Centrum wraz z ul. Giermków przemienił się w centrum handlowe oddziałów bankowych - dlaczego wówczas nie protestowaliście, że upada te "centrum handlowe" i elbląscy Kupcy tracą możliwości zarabiania na życie. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeden z Klientów(2009-06-02)
 • Do tej pory nikt z Was Kupców nie przejmował się spalinami, korkami gdy trzeba było dojechać do waszych sklepów umieszczonych w środku miasta w różnego Halach, Gildiach i pozostałych lokalizacjach w środku miasta. Dla mnie osobiście jako potencjalnego klienta - wywodzącego się ze społeczeństwa informacja o wstrzymaniu budowy tego centrum jak i problemach z budową pozostałych jest po prosta smutna i niepokojąca. Miałem nadzieję, że w końcu będę w końcu klientem przez duże "k" mającym możliwość wyboru towaru różnego rodzaju marek, z pośród różnych cen i w super jakości" Ale zapowiada się, że dalej będziemy skazani na dotychczasowe "możliwości wyboru" Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jeden ze Społeczeństwa(2009-06-02)
 • Przepraszam bardzo, ale kto powiedział, że duńczycy się wycofują? Nikt się nic wycofuje; )
 • Sven Szczerze powiedziawszy, sam wolałbym wspierać rodzimych przedsiębiorców zamiast międzynarodowych potentatów. Sęk w tym, że na takiej Gildii, Elzamie czy rozmaitych bazarach sprzedaje się zwykły chłam, który wcale nie jest wiele tańszy od markowych produktów kupionych na wyprzedaży. Dodać należy również fakt, że takie nowoczesne centrum handlowe wygląda w mieście o wiele lepiej niż małe drewniaki usiane to tu, to tam. Lokalnych przedsiębiorców prosiłbym o otwarcie oczu na współczesne trendy; przebranżowienie, w miarę możliwości, może być skuteczną formą obrony przed wielkimi centrami handlowymi. Jestem zdania, że w naszym mieście brakuje sklepów o różnorodnym asortymencie. Fajnie byłoby zobaczyć wreszcie jakiś dobry sklep albo wypożyczalnię z płytami, zarówno nowymi jak i używanymi. Fajnie byłoby widzieć sklep z odzieżą "alternatywną", albo jakąś kameralną księgarenkę z używanymi książkami, komiksami itd. Nasi drobni przedsiębiorcy chyba wciąż tkwią mentalnie we wczesnych latach 90.
 • Jest to logiczne, co czytamy w artykule. Trzeba nauczyć się czerpać z doświadczeń innych, zwłaszcza tych negatywnych. Elbląg posiada tereny "na obrzeżach" odpowiednie pod galerię handlową. Bo niewątpliwie galeria by się bardzo przydała. Nie mówiąc o pokaźnym sklepie budowlanym typu Castorama. Galeria handlowa w centrum spowoduje korki; w niedalekiej odległości są Zielone Tarasy, Gwiezdna, Gildii. Miejsce pod Porto 55 powinno być przeznaczone na skrawek zieleni z fontanną i ławeczkami, jako dalszy ciąg Placu Jagiellończyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  patriota lokalny(2009-06-02)
 • Galeria jest potrzebna, w Elblągu nie ma firmowych sklepów po dobre ciuchy jeździmy do Gdańska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kopciuszek(2009-06-02)
 • Najwyższy czas żeby w Elblągu powstała pożądna galeria handlowa, jak długo jeszcze po zakupy bedziemy musieli jeździć do Gdańska, towary oferowane w Hali Elzamu i Gildii są żałosne !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kędzior(2009-06-02)
 • Moim zdaniem bardzo dobrze, że chcą wybudować Porto 55.Elbląg jest 100 lat za murzynami jeśli chodzi o fajne sklepy. Nie mamy żadnych porządnych galerii. Przykładem mogą być Zielone Tarasy, które są mega niewypałem. .. Jeśli miasto chce się rozwijać to wiadomo, że częścią jego "wystroju" są duże sklepy, galerie itp. Jak nie ma takich sklepów to jest źle, jak chcą wybudować to jest jeszcze gorzej. .. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że przez konkurencję małe sklepiki będą upadać, ale takie są prawa dżunglii. .. Wygrywa silniejszy. A tak z innej beczki, to może w końcu zaczną u nas budować jakieś fabryki, nowe miejsca pracy? Bo jak na razie to Elbląg się tylko "upiększa" a perspektyw na życie brak. ..
 • Jaki lokalny biznes ? Towar spod Łodzi, ceny z kosmosu i rzadko kiedy można coś utargować. Ciasne klitki, napalone papierochami tak że niektóre ciuchy sa przesiąknięte dymem a i obsługa niejednokrotnie wymagałaby przeszkolenia pod względem kultury.
 • Co to za bzdury, że "los Porto 55 nieznany"?! To dla kogo geolodzy od 2 tygodni robią na tym trawniku odwierty?; ) Moim zdaniem elblascy kupcy sa żałosni! Tyle ludzi zamiast się zjednoczyc, utwoczyc spółkę i razem wybudować sobie taką galerię np. w miejscu runku to potrafia tylko biadolić!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sPiSkowiec(2009-06-02)
Reklama