UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miasto walczy z trucicielami

 
Elbląg, Miasto walczy z trucicielami
fot. Rex (Fotoreportel, styczeń 2018)

300 tys. zł na dofinansowanie wymiany „kopciuchów” na bardziej ekologiczne piece. To „marchewka” dla trucicieli elbląskiego powietrza. „Kijem” jest dron monitorujący jakość powietrza, który pierwsze loty rozpocznie w styczniu. Tak będzie wygladać walka z miejskimi trucicielami w przyszłym roku.

Na naszej stronie można codziennie sprawdzić, jak wygląda smogowa sytuacja w Elblągu. A nie wygląda za dobrze. Najwięcej problemów jest z cząsteczkami PM 2,5 i PM 10. Są to cząsteczki pyłu, które wydostają się z kominów opalanych paliwem niskiej jakości. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że cząsteczki PM 2,5 są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
       Ratusz od lat próbuje walczyć z trucicielami za pomocą „kija i marchewki”. Zachętą dla mieszkańców, którzy mają stare piece, jest dopłata do wymiany na model bardziej ekologiczny. Program ten okazał się na tyle dużym sukcesem, że w projekcie budżetu na przyszły rok miejscy urzędnicy zdecydowali się na zwiększenie ogólnej kwoty przeznaczonej na dofinansowanie wymiany „kopciuchów”. Do dyspozycji mieszkańców będzie 300 tys. zł.
       - Ma to umożliwić skorzystanie z dofinansowania większej ilości wnioskodawców – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       W 2018 r. do ratusza wpłynęło 118 wniosków.
       - W ramach dofinansowania podpisano 96 umów, z czego 92 umowy zostały rozliczone i przyznano dofinansowanie na kwotę 191 500 zł. 4 umowy nie zostały rozliczone, z uwagi na niewywiązanie się wnioskodawców z obowiązków określonych w umowach. 22 wnioski nie zostały rozpatrzone pozytywnie z uwagi na niespełnienie warunków regulaminu – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Warunki przyznawania dotacji w 2019 r. będą znane w styczniu.
       To była marchewka. Ściganiem trucicieli zajmuje się Straż Miejska. Elbląscy strażnicy od początku tego sezonu grzewczego  interweniowali w takich sprawach 99 razy (stan do 14 grudnia). Nałożyli 21 mandatów na kwotę 4 tys. zł.  Dwie sprawy zakończyły się wnioskami do sądu, który nałożył grzywny w wysokości 700 zł. Pozostałe interwencje zakończyły się pouczeniami.
       Od nowego roku strażnicy miejscy będą korzystać z drona wyposażonego w czujniki monitorujące poziom cząsteczek PM 2,5 i PM 10.
       - Jeden ze strażników miejskich ma już uprawnienia do obsługi drona, drugi jest w trakcie szkolenia – informuje Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy elbląskiej Straży Miejskiej.
       Przypomnijmy, że właściciele „kopciuchów” mogą tez skorzystać z programu rządowego „Czyste powietrze”. Mogą z niego korzystać właściciele (również współwłaściciele) budynku zarówno istniejącego jak i nowo budowanego.
       Informacje o aktualnym stanie elbląskiego powietrza znajdziesz tutaj.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama