UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miasto wejdzie w spółkę, by zbudować biurowiec

 
Elbląg, W tym miejscu ma powstać biurowiec i to już w 2022 roku
W tym miejscu ma powstać biurowiec i to już w 2022 roku (fot. Michał Skroboszewski)

Elbląg utworzy spółkę z Agencją Rozwoju Przemysłu, która ma zbudować biurowiec na Wyspie Spichrzów. Miasto przekaże spółce aportem grunty nad rzeką przy ul. Warszawskiej i 100 tysięcy złotych. Decyzję o wejściu miasta w spółkę podejmą radni na czwartkowej sesji.

Nowo utworzona spółka – z ograniczoną odpowiedzialnością - ma mieć siedzibę w Elblągu i kapitał zakładowy w wysokości 2 milionów złotych. Samorząd ma mieć w niej docelowo 20 procent udziałów, resztę – Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest spółka skarbu państwa. Nowa spółka będzie odpowiedzialna za realizację w Elblągu rządowego programu „Fabryka”, czyli budowę biurowca o powierzchni ok. 10 tysięcy metrów kwadratowych, w którym swoje siedziby mają mieć firmy świadczące nowoczesne usług biznesowe.
       Biurowiec ma kosztować 50 mln złotych, ma być sfinansowany głównie ze środków Agencji Rozwoju Przemysłu i powstać do połowy 2022 roku.
       - W przypadku realizacji inwestycji, poprzez utworzoną w tym celu spółkę uzgodniono, że Agencja wniesie do Spółki wkład pieniężny, zapewni finansowanie budowy biurowca i odpowiednie know-how oraz udzieli jej marki „Programu Fabryka” - czytamy w projekcie uchwały, którą radni mają się zająć na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. - „W Elblągu brak jest nowoczesnych i odpowiedniej wielkości powierzchni biurowych, co hamuje napływ do naszego miasta firm z dynamicznie rozwijającego się sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wspólne działanie Agencji i Miasta ma na celu likwidację tej bariery i przyczyni się do rozwoju w Elblągu nowoczesnych usług biznesowych. Da to impuls do napływu nowych podmiotów, a jednocześnie zwiększy możliwości rozwoju lokalnego biznesu. Pozytywnie wpłynie na rynek pracy, zachęci do pozostawania młodych ludzi w mieście oraz wpłynie na rozwój miasta, a także wzrost jego roli i znaczenia w regionie”.
       - Projekt uchwały to finalizacja działań, prowadzonych od wielu miesięcy. Elbląg został wybrany przez Agencję Rozwoju Przemysłu jako jedno z czterech miast średniej wielkości, spośród 35, w których program „Fabryka” będzie realizowany w pierwszej kolejności – wyjaśniał dzisiaj radnym z komisji gospodarki miasta Dariusz Ostrowski z Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego. - Nowoczesne usługi biznesowe – prawne, księgowe, call center, contact center – to szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. W ciągu kilku lat liczba miejsc pracy w tym sektorze zwiększyła się w Polsce z 50 do 300 tysięcy. W dużych miastach tych powierzchni już brakuje, lub są drogie. W Elblągu jest również zapotrzebowane na takie usługi. Kilka takich firm już w naszym mieście działa, kolejne ślą zapytania do Agencji w sprawie wolnych powierzchni biurowych w takich miastach jak Elbląg.
       Biurowiec ma powstać na gruntach przy ul. Warszawskiej, nad rzeką Elbląg. Miasto przekaże aportem do spółki kompleks działek o powierzchni prawie 1,5 hektara. By inwestycja była możliwa pod względem formalnym, konieczna jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego tej części miasta. - Mamy nadzieję, że w połowie 2020 roku procedura zmiany planu zostanie zakończona i budowa będzie mogła ruszyć. Oczywiście zgodnie z wytycznymi architektów i konserwatora zabytków. Agencja zapewnia, że inwestycja potrwa dwa lata. Do czasu zmiany planu spółka będzie wykonywała czynności niezbędne do przygotowania inwestycji, m.in. zleci badania archeologiczne i opracuje program funkcjonalny-użytkowy – dodał Dariusz Ostrowski. - Dopiero gdy plan zostanie zmieniony, dokonamy wyceny nieruchomości przeznaczonej do aportu do spółki. Agencja na tej podstawie wniesie proporcjonalnie swoje udziały finansowe. Docelowo miasto ma mieć 20 procent udziałów.
       Radni z komisji gospodarki miasta jednogłośnie poparli projekt uchwały w sprawie utworzenia spółki. A to oznacza, że czwartkowe głosowanie na forum Rady powinno być formalnością.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Jeszcze przekop, dwuwładza lub pomorskie, wysłanie rządzących od dziesięcioleci Ellblągiem komuchów w kosmos i Elbląg może nie utraci praw miejskich w ciągu najbliższej dekady.
 • Od siedzenia w biurze sie tyje i kregoslup siada.
 • Co za beton. Kto tu rządzi
 • Następna obiecanki. Co to nie miało być wybudowane na wyspie spichrzow a befzie jak zwykle. Nic gawno byle przetrwać kadencję. Albo budujcie albo odejdzie precz.
 • Znaczy przed ankietą co do tego terenu już bardzo dobrze wiedzieli co chcą z tym zrobić. Obłudnicy.
 • Wychodzi na to że repliki osady trudno nie bedzie i więcej rycerstwo nie pojawi się w tym miejscu.
 • Byly kiedyś spichlerze za rzeką a można budować nawiązując do kształtu tego co kiedy było. W Gdańsku tak wybudowali.
 • Mozna wybudowac biurowiec ala mur pruski nawiazujacy do wielkich elblaskich przedwojennych spichlerzy jak cesarz, czy winogron, oczywiscie konieczny jest parking podziemny, czy naziemny i dobra droga dojazdowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  2
  Realista1(2019-06-24)
 • starówka to ma być starówka a nie jakieś kolorowe ściany jedna zielona inna biała a jeszcze inna pomarańczowa, starówka ma być starówką wybudowana na styl jak była kiedyś z czerwonej cegły nad wejściem łuki tak jak to jest w Gdańsku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  4
  karol57(2019-06-24)
 • Bardzo brzydko zabudowali w Gdańsku Wyspę Spichrzow. Ciężkie bryły bloków ponadnormatywnie wielkich i monotonnych. Mało komu się to podoba zwłaszcza w konfrontacji ze starannie odbudowanymi kamieniczkami, bramami i zurawiem po drugiej stronie Motlawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  1
  BEZ ŚCIEM proszę (2019-06-24)
 • taaa, idzcie zobaczyć jak wygląda na dolince amfiteatr i basen, to się płakać chce, dlaczego nikt nie beknął za taki stan!!!
 • Elbląskie City he he he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Robespierre(2019-06-24)
Reklama