UWAGA!

Teraz ja - Na co unijną kasę?

 
Elbląg, W Dreźnie...
W Dreźnie...

Nowa władza postanowiła wyjść do narodu i zadała pytanie, na co by chcieli elblążanie wydać unijne pieniądze. Cel – aby nie wydać jej tak nieodpowiedzialnie, jak to zrobiono w nieodległej przeszłości.

Mam nadzieję, że takie postawienie sprawy zachęci wszystkich, którzy mają jakieś pomysły na Elbląg i także na łamach PortElu znajdą się realne pomysły. Niewątpliwie na pierwszym miejscu będzie podniesienie rangi Elbląga jako miasta i ośrodka turystycznego oraz przemysłowego. Jak to zrobić? W takim przypadku najlepiej brać przykład z innych miast.
       Elbląg ma partnerskie umowy z wieloma miastami, ale nie ma takiej umowy z Dreznem. Każdy, kto zna historię Drezna, przyzna, że jest to w jakimś zarysie miasto podobne:
       – położone po obu stronach rzeki (Łaby);
       – ma osiem mostów, Elbląg pięć;
       – tramwaje uruchomione w 1900 r, w Elblągu w 1895 r.;
       – stary tramwaj jako wyposażenie restauracji, my tramwaj jako ośrodek informacji turystycznej;
       – centrum miasta zostało zbombardowane przez Aliantów i zniszczone w 100 procentach, tak jak Elbląg (Sowieci to też byli Alianci);
       – ma fabrykę samochodów osobowych Volkswagena, my mury po byłej fabryce Komnicka i Hanyang ZAS;
       – poszukujące możliwości rozwoju;
       – ma port rzeczny;
       – nadal odbudowuje swoją starówkę, tak jak my;
       – ma w maju Międzynarodowy Festiwal Dixieland, u nas pierwsze próby zespołów jazzowych na starówce;
       – żeglugę po Łabie stateczkami stylizowanymi na parowe, my na razie uziemioną żeglugę do Krynicy i pochylniami.
       Myślę, że Ratusz powinien rozważyć możliwość współpracy z władzami Drezna, podpierając się podobieństwami obu miast. Powodzenie jest bardziej prawdopodobne niż pisanie rozpaczliwych listów przez niektórych zdesperowanych mieszczan do Kanclerz Merkel, aby odbudowała basen przy Spacerowej...
      
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.0 5 25

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ojej !! znowu nadaje SławekCzerniak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  genowefa(2013-12-29)
 • No nie! Tylko nie ten grafoman udający dziennikarza.
 • MariuszLewandowski-Fc Panie Sławku spodziewałem się po Panu więcej. Po pierwsze nikt nie prosił Pani Kanclerz o odbudowę basenu ale o pomoc w jego rewitalizacji. Nie wypada się ośmieszać ale wypada szukać sojuszników bo na tym właśnie polega polityka Unii Europejskiej – na szukaniu sojuszników. Pani Merkel to najbardziej wpływowa kobieta w Europie i jej głos w każdej sprawie ma znaczenie. Uważa Pan że kolega Tusk nie zechce wysupłać paru grosików na rewitalizację obiektu o którym tylko wspomniała Pani Kanclerz ? Uważa Pan że dysponenci środków unijnych przy ocenie strategicznej pominą głos największego płatnika Unii ? Odrobina realizmu i zmysłu organizacyjnego a za parę lat to od Elbląga będą się w Polsce uczyć jak robić politykę regionalną bo wybaczy Pan jak na razie od Referendum Elbląg punktuje coraz wyżej i jego znaczenie rośnie z każdym dniem. Chyba Pan to widzi ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  MariuszLewandowski-Fc(2013-12-29)
 • Panie Sławku. Proszę przybliżyc dokładniej co nam da "sojusz" z Dreznem? prócz obustronnych wizyt politycznych, przemów i uścisków dłoni. Proszę o odpowiedź
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  zainteresowany9991(2013-12-29)
 • Czerniak ty masz czarne mysli chcesz współpracy Elblaga a Dreznem to tak jakbyś zaprosił do współpracy Elbląg i Gronowo coś ty wymyślił kosmito?? oni mają kasę a my tylko chęć na nią czym ty chcesz z nimi rywalizowac i współpracować w zbieraniu puszek po piwie? tu trzeba najpierw przemysłu który u nas skutecznie skasowano a basen chyba tylko wystawić na nim pomnik, ,Ofiara rządu nieudaczników, ,
 • "Nowa władza postanowiła wyjść do narodu i zadała pytanie, na co by chcieli elblążanie wydać unijne pieniądze " chciałbym : budowy metra z Krasnego Lasu do Zatorza, nowych hipermarketów na działkach ogrodowych, autostrady z pod dworca PKP aż Nad Jar lub Zawadę, Międzynarodowego lotniska na Modrzewinie, chodników miejskich z B. O ale za pieniądze nie miejskie a Unijne, przeprawy promowej na Lotniczej w miejscu przejazdu kolejowego. Nowego gmachu Urzędu Miejskiego i 20 dodatkowych Kościołów w Elblągu, wszystkich wyznań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Każdymożejateż....(2013-12-29)
 • Na poprzednią władzę peany pisano i wszystko było dobrze. Obecnie, choćby dawano każdemu po 1 kg złota. to mówiono by że to za mało.
 • małe sprostowanie - tam festiwal jazzu tradycyjnego, a u nas nie próby, a dwie edycje festiwalu muzyki jazzowej Jazzbląg. w Galerii El. Kolejny trzeci festiwal najprawdopodobniej się nie odbedzie, ponieważ nowi prezydenci, którzy fanami jazzu raczej nie są rezygnują z jego organizacji.
 • Dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawę słodzoną ukraińskim cukrem i. .. szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  PATRYJOTA(2013-12-30)
 • Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie, od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  PATRYJOTA(2013-12-30)
 • LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych, mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi, aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu, prostytucji i aborcji, aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł, a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!"dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci" - Donald T. Niech każdy prawdziwy Polak wklei to choć raz pod jakimś artykułem.
 • Bez względu na dość iluzoryczne podobieństwa Elbląga do świata cywilizowanego - bliżej nam jak widać do wschodu niźli do zachodu a główne różnice polegają na tym, że w Dreźnie mieszkają Niemcy a nie Polacy a właściwie zbieranina wszelkich nacji ze wschodu, która nie koniecznie jest zainteresowana tym, co uprawiają od wielu lat sąsiedzi z zachodu (i te różnice są nad wyraz widoczny zarówno w rezultatach jak i efektach) i a także na tym, że nasz kraj ma tyle wspólnego z demokracją jak i samorządnością, co socjalizm z ekonomią, bo tak jak w wyżej wspomnianym panuje wszechobecna presja i terror większy, której to przypisuje się(nie bardzo wiadomo, dlaczego) mądrość decyzji i jedynie słuszne racje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  MiejscowyAborygen(2013-12-30)
Reklama