UWAGA!

Na sesji nowe ceny za odpady

 Elbląg, Na sesji nowe ceny za odpady
(fot. WS archiwum portElu)

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (w czwartek 20 lutego) radni mają zmienić stawki opłat za odpady komunalne. Stawki mają być nieco niższe i mają być zależne od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Nadal opłacać się będzie selektywna zbiórka odpadów.

Odpady zbierane bez selekcji mają kosztować: 14 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku pierwszych czterech mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, 8 zł miesięcznie od każdego mieszkańca – od piątego do dziesiątego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, 2 zł miesięcznie od każdego mieszkańca – od jedenastego i każdego następnego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.
       Jeśli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, stawki wynoszą: 9 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku pierwszych czterech mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, 6 zł miesięcznie od każdego mieszkańca – od piątego do dziesiątego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, 1 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku jedenastego i kolejnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.
       To samo dotyczy lokali w budynkach wielolokalowych.
       Uchwała, jeśli zostanie w czwartek przyjęta przez Radę, będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.
       „Po półrocznej analizie funkcjonowania systemu [od 1 lipca 2013 r.] istnieje możliwość obniżenia stawek, wynikająca z oszczędności w systemie zagospodarowania odpadów w gminie – czytamy w uzasadnieniu uchwały. – Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi określone w niniejszej uchwale ustalono na takim poziomie, aby pokryły one prognozowane koszty funkcjonowania systemu odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta, z uwzględnieniem nadwyżki z roku ubiegłego.”
       Opłaty należy wnosić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy. Opłata uiszczana jest bez wezwania, gotówką lub kartą płatniczą w kasie Urzędu Miejskiego albo przelewem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego.
      
       Poznaj też stanowisko Komisji Doraźnej Rady Miejskiej do oceny funkcjonowania i zmian w zapisach uchwał dotyczących systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Elblągu. Komisja pracowała w składzie: Adam Basiukiewicz, Zenon Lecyk, Ryszard Klim, Robert Turlej. Czy propozycje Komisji zostanie uwzględnione, przekonamy się na sesji.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • brawo Prezydent Wilk i Rada Miejska, mamy kolejną OBNIŻKĘ naszych kosztów utrzymania. Brawo !
 • Stawki mają być nieco niższe i mają być zależne od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. zależność rodem z PRL-u, stawka nie od wytwarzania śmieci przez jedną osobę tylko jakaś zależność od ilości osób w posesji. .. ..
 • Sorry, taki mamy socjalizm.
 • Basiukiewicz + Klim=dobra robota. To teraz poproszę o ceny ciepła. Panie Klim poczytałem odpowiedz. Tekst ogólnikowy. czekam na konkrety. Ale chociaż dobrze, że coś Pan odpowiada. Ciekawe jakie jest Pana oficjane zdanie nt ciepła w naszym mieście. Mój znajomy ma dwa obiekty jeden zasilany z gazu drugi z EPEC. .Obiekty podobnej wielkości. W styczniu zapłacił na gazie 1200 a EPEC 2900.
 • Jestem zdziwiony. Pan Redaktor nie zauważył sprawozdania Komisji Doraźnej Rady Miejskiej. Po analizie proponujemy ceny niższe, niż to jest w propozycji Pana Prezydenta. Oznacza to 13,50 za odpady nieselektywne( prop. P. Prezydenta-14,00) i 8,00 w przyp. selektywnych( prop. P. Prezydenta-9,00). Proponujemy również proporcjonalna obniżkę w pozostałych przedziałach ilości mieszkańców w nieruchomości. Podejmujemy sprawę działkowców i większej częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych. Jutro zajmuje sie tym Komisja Gospodarcza, w czwartek-sesja. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie przez Radę. Do v53-ciepło to temat zasadniczy, i trzeba się przygotować. Podejmiemy to. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  RyszardKlim(2014-02-17)
 • przecież 14 zł jest teraz. więc jaka to obniżka?
 • Odpowiadam: w I kwartale obowiązuje ciągle 14,50 przy pierwszych czterech mieszkańcach. Obniżki (14,00-P. Prezydenta lub 13,50-Komisji Doraźnej RM) powinny wejść od 01.04.14.Pozdrawiam.
 • prima aprilis?
 • " i większej częstotliwości wywozu odpadów wielkogabarytowych ' bardzo mocno, zainteresowani są tym, mieszkańcy " Zawady " zwłaszcza ' wieżowców ' Oczekują na rozsądne rozwiązanie tego problemu.
 • Tak jak napisał wcześniej radny Klim. W artykule nie zostały uwzględnione propozycje zaproponowane przez Komisję Doraźną. W czwartek Rada Miejska zdecyduje, jakie stawki zostaną przyjęte. Nasza praca w Komisji była bardzo rzetelna i stawki przez nas zaproponowane (8 zł - selektywne, 13,50 zł - nieselektywne) a także wprowadzenie nowych elementów do systemu (mycie pojemników w cenie, częstsze wywożenie gabarytów) uważam możliwe do realizacji. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Robert_Turlej(2014-02-18)
 • Może jednak warto byłoby zamiast obniżać stawki - zmienić zakres usług tzn. na bieżąco wywozić gabaryty i przejąć na siebie (przez Miasto) koszty dzierżawy pojemników wraz z ich naprawą, myciem i dezynfekcją?. Mam świadomość, że firmy wywożące śmieci tego na siebie nie wezmą (warunki przetargu), no, ale Gmina mogłaby przecież zlecić dodatkowo takie usługi (i za nie płacić) w ramach ściąganego podatku.
 • Po co te zmiany?Dołóżcie wszystkim kolorowe worki do selekcji konkretnych odpadów, przynajmniej tym, którzy mają domki. Kiedyś te kwestie Elbląg miał najlepiej rozwiązaną w Polsce.
Reklama