UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nadzwyczajna sesja o cieple

 
Elbląg, Nadzwyczajna sesja o cieple
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

14 listopada odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni mają na niej przyjąć uchwałę w sprawie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło.

Obecnie ponad 80 procent ciepła w Elblągu produkuje Energa Kogeneracja (resztę EPEC), która by spełnić unijne normy, musi gruntownie zmodernizować wysłużone kotły na węgiel i zainwestować w instalację oczyszczania spalin. Inwestycji nie rozpocznie, dopóki miasto i Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie podpiszą z Energą nowej umowy na dostawy ciepła. Problem jest poważny, bo po 2020 roku miasto może pozostać bez głównego dostawcy ciepła. 

Negocjacje między EPEC a producentem ciepła trwają od miesięcy, są poufne, żadna ze stron nie chce ujawnić ich przebiegu i efektów. Prezydent Witold Wróblewski obiecał w kampanii wyborczej, że stworzy nowy docelowy model dostaw ciepła dla miasta, który ma skutkować obniżkami cen w wysokości nawet 20 procent.

- Rozmowy z Energą trwają, ale objęte są klauzulą poufności. Co do zmian cen to wszelkie działania możliwe będą dopiero po przyjęciu przez Radę Miejską docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło – napisała jedynie w odpowiedzi na nasze pytania o tę sprawę Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. Na odpowiedzi Energi do tej pory się nie doczekaliśmy.

Nie wiadomo, czy do porozumienia między stronami negocjacji doszło. Ratusz nie ujawnia tej informacji, prezydent do środy jest na urlopie. W czwartek, 14 listopada, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której radni mają przyjąć uchwałę w sprawie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Po prezentacji proponowanych rozwiązań ma odbyć się dyskusja i głosowanie w sprawie stanowiska Rady Miejskiej w tej sprawie.

Projekt uchwały zawiera tylko trzy punkty i krótkie uzasadnienie. - W związku z rosnącymi obostrzeniami i ograniczeniami związanymi z ochroną środowiska, w tym wysokimi kosztami opłat za emisję CO2, występującymi w przypadku wytwarzania ciepła w oparciu o węgiel, zachodzi potrzeba przeprowadzenia w elbląskim systemie ciepłowniczym znaczących inwestycji, dotyczących źródeł wytwarzania energii cieplnej" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. - "Skala i wysokość nakładów na niezbędne inwestycje powoduje konieczność ich realizacji we współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Biorąc pod uwagę powyższe, a jednocześnie konieczność zapewnienia mieszkańcom dostaw energii cieplnej w akceptowanej cenie, istnieje potrzeba określenia głównych założeń docelowego modelu zaopatrzenia miasta w energię cieplną"

Wśród rozwiązań (rozpisanych jedynie hasłowo) wymienia się w uchwale m.in. wytwarzanie ciepła w wysokiej kogeneracji, udział technologii odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła oraz termiczne przetwarzanie odpadów. Informacji na temat konkretnych rozwiązań w uchwale nie ma żadnych. 

Do tematu wrócimy. 

 

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To już będzie druga albo nawet trzecia taka sesja w moim życiu w ciągu 10 lat! Pamiętam jak dziś z Panem Prezydentem Słoniną i sprzeciwem SLD co do jego polityki bezpieczeństwa energetycznego Elbląga. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  Kat_Na_Idiotów(2019-11-07)
 • I cyk najdroższe ciepło w Polsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  2
  Referendum2019(2019-11-07)
 • Chyba koalicjanci z KO rozliczą administratora z jego "działań" w zakresie dostaw ciepła?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  wicia(2019-11-07)
 • I cyk pan Prezydent informacje w sprawie przekaże radnym na godzinę przed sesja. Żeby przypadkiem nikt nie za bardzo się nie orientowal w temacie. Normalka ;)
 • Niespodziewanie nadeszla zima. Co bedzie co to bedzie. To dopiero heca.
 • I to mi się podoba. Prawda jest taka, że pieniądz lubi ciszę. Wcześniejsze larum wokół sprawy, jakkolwiek słuszne, z pewnością nie przysłużyło się szybszemu rozstrzygnięciu sprawy, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  boTAK!(2019-11-07)
 • A spec od ciepla się pojawi ze swoim mentorem i obrońcą jureczkiem? Pewnie jako znawca tematów wypowie się jak w telewizji truso?
 • Moze Morawiecki tym razem zainterweniuje, ma chlop smykalke do intersow a to tania ziemia od kurii dzis warta miliony a to prezes banku co kaski na kredytach sie nachapal a to miliony samochodow elektrycznych stworzyl o stu tysiacach mieszkan+ nie wspomne. .. ma chlop ulanska fantazje. .. ehhhhh
 • A czy będzie nadzwyczajny wjazd Marysi na kasztance na sesję?
 • To mieszkańcy nie mają prawa głosu w sprawie wydatkowania ich pieniędzy? Najważniejszy temat dwóch kadencji ma być po prostu zaklepany przez pokorną radę. zamiatać jak najdłużej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  Znowu ściema(2019-11-07)
 • Jeśli tą koncepcje przygotowywał nieudacznik i zarazem marionetka na stołku w pewnej firmie ciepłowniczej srepec to marnie to będzie wyglądało.Jak znam jego wiedze to wie ,że do elblaga sie jedzie jakieś 30 min.A tak poza tym to przegrywa wszystkie sprawy w sad pracy i wtapia na kontrolach PIP i innych NFOŚ. O odchodzących wartościowych pracownikach znających sie na swej robocie nie wpomne.Toć to już lawinowo idzie.Kim będzie zarządzał ten 3-miejski lebiega? Oj czekają was mieszkańcy elbląga zimne dni.Jak kaloryferki przestaną grzać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Hejter (2019-11-07)
 • Fachowość spraw sądowych to ich niebywaly śmiech na sali!
Reklama