UWAGA!

Nie będzie archiwum, będą usługi

 Elbląg, Ta pusta działka ma być przeznaczona na sprzedaż
Ta pusta działka ma być przeznaczona na sprzedaż (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Przez lata na działce na rogu ul. św. Ducha i bulwaru Zygmunta Augusta miasto planowało budowę Archiwum Miejskiego. Teraz jednak władze Elbląga chcą działkę sprzedać inwestorowi, wcześniej zmieniając zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, i nakazać potencjalnemu inwestorowi odtworzenie fasad dwóch kamienic, jakie istniały przed wojną.

O zmianie planów władz miasta wobec działki przy ul. św. Ducha i bulwaru pisaliśmy w lipcu, gdy zaktualizowany plan zagospodarowania przestrzennego był wyłożony do publicznego wglądu. Miejscy urbaniści zakończyli już cały proces, na najbliższej sesji Rady Miejskiej 23 września decyzję o zmianie planu będą głosować radni.

- Fasady kamienic przy ul. św. Ducha 1 i 2 są wskazane w planie miejscowym do odtworzenia. Pozostała zabudowa ma być w konwencji retrowersji. Praktycznie po raz pierwszy plan miejscowy nakazuje wprost odtworzenie fasad, dzięki czemu powstanie piękny widok od strony rzeki – wyjaśniała na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki miasta Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Władze miasta, nowelizując plan, zrezygnowały z budowy na działce o powierzchni 2100 metrów kw. Archiwum Miejskiego, co planowały przez lata. Teraz plan przewiduje w tym miejscu zabudowę usługową, z miejscami parkingowymi w budynku lub w garażu podziemnym. Działka ma być przeznaczona na sprzedaż dla inwestorów.

- Formuła sprzedaży dopiero będzie ustalona, to kwestia przyszłości – dodała Katarzyna Wiśniewska dopytywana przez przewodniczącego komisji Cezarego Balbuzę o dalsze losy tego gruntu.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • gdyby dac czarnobiale foto to ciezko odroznic ktory to rok XD czy 1945 czy 2021
 • Dramat! Żeby Miasto takie jak Elbląg nie miało swojego archiwum miejskiego ?! Już nawet nie ma Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku tylko jest od kilku lat Archiwum Państwowe w Malborku. Eh tylko Elbląga żal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  5
  Kat_Na_Idiotów(2021-09-21)
 • "Fasady kamienic przy ul. św. Ducha 1 i 2 są wskazane w planie miejscowej do odtworzenia. Pozostała zabudowa ma być konwencji retrowersji. Praktycznie po raz pierwszy plan miejscowy nakazuje wprost odtworzenie fasad, dzięki czemu powstanie piękna widok od strony rzeki – wyjaśniała na dzisiejszym posiedzeniu komisji gospodarki miasta Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Władze miasta, nowelizując plan, zrezygnowało z budowy na działce o powierzchni 2100 metrów kw. Archiwum Miejskiego, co planowało przez lata. Teraz plan przewiduje w tym miejscu zabudowę usługową, z miejscami parkingowe w budynku lub w garażu podziemnym" Po jakiemu to jest? Macie jakąś korektę?
 • poprawcie literówki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  słownik(2021-09-21)
 • Dziwi mnie, ze akurat te fasady chca odtworzyc, gdzie spogladajac na stare zdjecia, nie bylo w tym miejscu nic nadzwyczajnego. Dlaczego miasto olało inne o niebo cenniejsze obiekty, jak dwór artusa, czy Dom Pod Wielbladem, albo Dom Octowy, nie mowiac juz o kamienicy gdzie była Cafe Vaterland, a dzis jest jakis kubizm w postaci tkz. kamienicy staromiejsciej, gdzie to cus nawet przy kamienicy nie stalo. Calkowicie nielogiczne działania.
 • Zostawić tak jak jest, na pamiątkę jak wyglądał Elbing po zdobyciu.
 • @Realista1 - Bo odtwrzają tylko te, które byly proste i niewymagające w rekontrukcji. Typowy minimalizm wladz miasta - byle po taniości. A perełki pddawane są retrowersji. Może to celowe dzialanie, żeby "obrzydzić"nam miasto? Nie wiem.
 • Tyle razy powtarzalismy: Kononowicz i nie "bedzie niczego". Miasto w panice wyprzedaje grunty jak pijak w ostatnim stadium choroby sztucce, byleby miec na flaszke. Zgroza. Chore miasto, wymagajace pilnej zmiany. Dobrze ze podatki placę poza Elblągiem.
 • Ratuszowe matołectwo - odwołać tych szkodników jak najprędzej, zanim nas wszystkich sprzedadzą, neoliberalni złodzieje i pasożyty sakramenckie. Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #zarobasy, #libki, #tusk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  Czerwony Sztandar(2021-09-21)
 • I widzicie jak to jest? Raz zdobytego koryta nie oddamy nigdy! Pierwej sprzedamy was wszystkich razem z butami, drogami, zakładami i kamienicami, ale przy korycie musim zostać MY! [Chrum, chrum, kwik!] #złodzieje, #32lataStyropianu, #rak Hashtagi: #styropiany, #oligarchia, #roszczeniowcy, #tusk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  mroczny cień Balcerowicza(2021-09-21)
 • Brawo. Oby jak najwięcej rekonstrukcji.
 • Jest pieknie a malkontenci niech idą sie zaszczepić bo wiochę sieja. Już czas.
Reklama