UWAGA!

Nie ma chętnych na budowę parkingu na starówce

 Elbląg, Działka przy ul. Tamka znajduje się blisko rzeki Elbląg,
Działka przy ul. Tamka znajduje się blisko rzeki Elbląg, fot. Michał Skroboszewski

Władzom miasta nie udało się pozyskać inwestora na działkę położoną u zbiegu bulwaru Zygmunta Augusta i alei Kardynała Wyszyńskiego. Na przetarg, w którym w poniedziałek (15.11) miało nastąpić otwarcie ofert, nie wpłynęła ani jedna. Teren ten, zgodnie z planem zagospodarowania, jest przeznaczony pod budowę parkingu.

To była już szósta próba władz Elbląga, by pozyskać inwestora na ten teren. - Na przetarg, który miał się odbyć 15 listopada, nie wpłynęła żadna oferta – mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Przypomnijmy, że miasto wystawiło tę działkę na przetarg po 5 latach przerwy. Władzom Elbląga dotychczas nie udało się pozyskać inwestora, który chciałby na półhektarowym terenie zbudować dwu lub trzypoziomowy parking dla autokarów i samochodów osobowych, bo takie jest przeznaczenie działki w planie zagospodarowania przestrzennego. Teren był wystawiany w przetargu już pięciokrotnie, ostatnio w 2016 roku.

  Elbląg, Tak działka - oznaczona numerem 340/6 - prezentuje się na ortofotomapie Elbląga
Tak działka - oznaczona numerem 340/6 - prezentuje się na ortofotomapie Elbląga

Cena wywoławcza działki wynosiła w ostatnim przetargu 1,8 mln złotych (w 2016 roku było to 600 tys. zł). Jak poinformował nas Łukasz Mierzejewski, planowany jest kolejny przetarg na ten teren. Jej potencjalny nabywca musi pamiętać, że obszar starego miasta podlega ochronie konserwatorskiej. Oznacza to, że zanim zacznie jakiekolwiek prace, będzie musiał wykonać badania archeologiczne. Jeśli okaże się, że w miejscu tym znajdują się nawarstwienia, czyli w uproszczeniu ślady działalności człowieka, lub pozostałości architektury "o wyjątkowej wartości dla poznania dziejów miasta Elbląga", obszar badań trzeba będzie poszerzyć. Taka sytuacja jest wysoce prawdopodobna, bo działka leży na obszarze zburzonego w XV wieku zamku krzyżackiego i obwarowań miejskich.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe czemu? Może dlatego że dajecie kasy tyle co można byłoby to wybudować jakieś 15 lat temu ? Nie teraz kiedy takiej inflacji za takie grosze jak widzicie nawet firma Janusz Grażyna i syn Sebastian są już na tyle mądrzy że wiedzą że za takie pieniądze to nic nie da się zrobić
 • JAKI PARKING?!?!?! Tam powinien powstać ciąg kamienic!!! Większa starówka = więcej do zobaczenia w tym smutnym mieście! Turyści lubią błądzić w ciasnej zabudowie starego miasta, a nie się po parkingach szlajać!
 • Jak tam powstanie parking to możemy to śmiało przypisać Naszym radnym, którzy robią z tego miasta syf. Kamienice pobudować w klimacie starego miasta!
 • będzie jak z hotelem na rogu al. Grunwaldzkiej i Hetmańskiej którego nikt nie chce budować, ale miasto upiera się przy swoim
 • @QbeeQ - Ale o co Ci chodzi? Kto daje kasę i za co? Artykuł jest o tym, że miasto sprzedaje działkę.
 • Plan zagospodarowania starego miasta w Elblągu napisał bardzo inteligentny pan szympans zamieszkujący na stałe w zoo. .. Ten genialny plan ma tylko jedną wadę spowodowaną faktem, że pan szympans nigdy nie odwiedził Elbląga i nie widział starówki. .. Pozwoliło mu to na zaplanowanie wielkich centr biurowych na wyspie spichrzów oraz wspomnianego parkingu. .. Gratulacje dla władz miasta, które bardzo racjonalnie podejmują decyzje o zagospodarowaniu tych miejsc. W końcu Elbląg makabrycznie cierpi na brak powierzchni biurowych. Wprawdzie parking na starówce przydałby się niewątpliwie jednak władza postanowiła, że ma w głębokim nosie inwestora i jego pieniądze. .. koszt takiego pomysłu w tym miejscu sprawi, że pierwszy zysk netto pojawi się już po 148 latach. .. to i tak błyskawicznie w porównaniu do kaczego dołu, który rentowny stanie się dopiero w połowie trzeciego tysiąclecia. Widać Elbląg tak ma i co mu zrobicie. .. ?!
 • Każdy marzy, żeby mieszkać przy ruchliwym moście.
 • POwariowali. Zamiast budować wielopoziomowy garażowiec z prawdziwego zdarzenia przy Robotniczej/Bożego Ciała, to sprzedali patodeweloperowi tam działkę i teraz kombinują jak koń pod górę z mikrodziałkami na mikroparkingi, na archeologicznie nieprzebadanym gruncie Starówki w dodatku. Trzymcie mnie w pięciu, albo zawezwę tow. Kolińskiego, żeby gromił to niegospodarne ratuszowe nieudacznictwo, zaprawdę. Hashtagi: #betonoza, #parkingoza, #samorzad, #dramat, #libki
 • W tekście jest jasno powiedziane, że nabywca będzie musiał wykonać badania archeologiczne, które trwają, a wynik może zaskoczyć i sprawić problem. No to kto by wszedł w tak ryzykowny interes. Hashtagi: #Beta17
 • Miasto sprzedaje wszystko jak leci, bo jak wejdzie Nowy Polski Ład to już pieniądze przepadną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  Łomatko(2021-11-15)
 • Niech miasto samo wybuduje parking, który nigdy nie przyniesie zysku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Pablo Escobar(2021-11-15)
 • Starówka i parking, no tego jeszcze w Elblągu brakowało. ..
Reklama