UWAGA!

Nowa szansa - stypendia dla doktorantów

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przygotowuje się do realizacji projektu „DrINNO”, którego celem jest zwiększenie podaży oferty technologicznej w regionie poprzez stypendia dla doktorantów. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- Kapitał Ludzki to niezwykle ważny program dla województwa, bo inwestuje w człowieka - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Projekt stypendialny skierowany do doktorantów będzie tego doskonałym przykładem. Jego celem jest zwiększenie i zróżnicowanie podaży oferty technologicznej dla kluczowych sektorów gospodarki Warmii i Mazur. Chcemy zmniejszyć problem, jakim jest słaba konkurencyjność i innowacyjność gospodarki regionu. Badania pokazują, że jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest niski nakład środków na działalność badawczą. Aż 70 proc. nakładów na badania to środki z budżetu państwa, jedynie 8 proc. pochodzi od przedsiębiorców. To świadczy o bardzo słabej współpracy placówek naukowo-badawczych z sektorem gospodarczym. Jedną z przyczyn tej słabej interakcji jest niedostosowanie kierunków kształcenia i obszarów badawczych do potrzeb gospodarki regionu. Te kluczowe sektory to przetwórstwo przemysłowe i turystyka.
     Największe zaplecze w zakresie dostępności nowych technologii istnieje w sektorze produkcji artykułów żywnościowych, szczególnie w sektorze mleczarskim. Prowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim badania są na wysokim, światowym poziomie. Również badania prowadzone przez Instytut Rybactwa Śródlądowego i Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk dostarczają wielu cennych wyników, o dużym potencjale wdrożeniowym. Luka w stosunku do oczekiwań ze strony gospodarki to badania w przetwórstwie przemysłowym, szczególnie z zakresu obróbki drewna. W województwie warmińsko-mazurskim nie kształci się przyszłej kadry dla tego sektora ani nie są prowadzone badania technologiczne. Także turystyka ma ubogie zaplecze naukowo-badawcze. Nie ma u nas kierunków ściśle związanych z obsługą ruchu turystycznego, jedynie z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej i fizjoterapii, ale tylko na prywatnych uczelniach.
     - Wierzę, że system zachęt dla młodych naukowców może wpłynąć na zróżnicowanie profilu badawczego jednostek naukowych i na zwiększenie liczby naukowców zdolnych do prowadzenia badań w sektorze przemysłowym, które będą odpowiedzią na zapotrzebowanie gospodarki regionu - mówi marszałek Jacek Protas.
     Wsparcie będzie skierowane do absolwentów szkół wyższych kontynuujących naukę na studiach doktoranckich oraz pracowników naukowych, zatrudnionych w uczelniach działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Trwają prace nad warunkami uczestnictwa w projekcie. Rekrutacja uczestników zostanie poprzedzona kampanią promocyjna, skierowaną do potencjalnych wnioskodawców.
     
     W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki mamy do dyspozycji 290 mln euro na projekty nastawione na zmianę ludzkich postaw w stosunku do rozwoju, rynku pracy, integracji społecznej. W ramach komponentu regionalnego województwo będzie realizować następujące priorytety: rynek pracy otwarty dla wszystkich, promocja integracji społecznej, regionalne kadry gospodarki, rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama