UWAGA!

Nowe zasady dla środowiska

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego odwołał konkursy w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2007-2013. 20 maja odwołane konkursy zostały ogłoszone ponownie, już na nowych zasadach. Można już składać wnioski na drogi, turystykę, przedsiębiorczość i środowisko przyrodnicze.

Odwołanie konkursów było konsekwencją uchylenia wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie ocen oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.
     - Zgodnie z ustawą o prowadzeniu polityki rozwoju regionalnego, nie wolno zmieniać zasad w trakcie gry, czyli zmieniać warunków w trakcie trwania konkursu - wyjaśnia Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Konkursy były już ogłoszone, kiedy okazało się, że musimy wprowadzić dodatkowe zobowiązania dla startujących, którzy mieli składać wnioski. Zgodnie z ustawą musieliśmy więc odwołać konkursy i ogłosić je ponownie, już na nowych zasadach.
     Polskie prawo ochrony środowiska nie jest dostosowane do europejskiego, a Komisja Europejska wymaga od instytucji zarządzających i instytucji pośredniczących stosowania wytycznych europejskich.
     - Teraz będziemy wymagać od wnioskodawców, by dostarczyli nam dodatkowe dokumenty, których wymaga Komisja - mówi Jacek Protas. - Te dodatkowe obowiązki zostały zapisane we wszystkich regulaminach wszystkich konkursów. Na podstawie nowych regulaminów instytucja zarządzająca - czyli Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lub pośredniczące - czyli Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - będą wymagać, aby wnioskodawcy dostarczyli poprawioną ocenę oddziaływania na środowisko.
     Czy wydłuży to procedury? Zdaniem samorządu województwa, to zależy tylko od polskich urzędników, wójtów, starostów, burmistrzów, którzy wydają oceny oddziaływania na środowisko przy inwestycjach. Jeśli będą to robić szybko, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i dyrektywą unijną, terminy wydłużą się nieznacznie.
     Wiele zależy teraz także od tzw. konsultacji społecznych. W konsultacjach społecznych uczestniczą mieszkańcy, organizacje ekologiczne, pozarządowe itp. Jeśli ich głos nie jest zapewniony na odpowiednim poziomie i nie jest udowodnione, że wzięto pod uwagę opinię społeczną, to taki raport nie może być uznany za obiektywny. Jeśli wnioskodawca uwzględnił np. wariantowość, wtedy w wyniku konsultacji zostaje wybrany wariant najlepszy.
     - Najbardziej ucierpią ci, którzy według dotychczasowych wymogów nie musieli mieć pozwolenia na budowę - ocenia marszałek Protas. - Wcześniej jakąś przeróbkę, adaptację, przebudowę, modernizację robiło się tylko na podstawie zgłoszenia. Teraz takie inwestycje będą wymagały pozwolenia na budowę.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama