UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe zasady dla środowiska

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego odwołał konkursy w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2007-2013. 20 maja odwołane konkursy zostały ogłoszone ponownie, już na nowych zasadach. Można już składać wnioski na drogi, turystykę, przedsiębiorczość i środowisko przyrodnicze.

Odwołanie konkursów było konsekwencją uchylenia wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie ocen oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.
     - Zgodnie z ustawą o prowadzeniu polityki rozwoju regionalnego, nie wolno zmieniać zasad w trakcie gry, czyli zmieniać warunków w trakcie trwania konkursu - wyjaśnia Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Konkursy były już ogłoszone, kiedy okazało się, że musimy wprowadzić dodatkowe zobowiązania dla startujących, którzy mieli składać wnioski. Zgodnie z ustawą musieliśmy więc odwołać konkursy i ogłosić je ponownie, już na nowych zasadach.
     Polskie prawo ochrony środowiska nie jest dostosowane do europejskiego, a Komisja Europejska wymaga od instytucji zarządzających i instytucji pośredniczących stosowania wytycznych europejskich.
     - Teraz będziemy wymagać od wnioskodawców, by dostarczyli nam dodatkowe dokumenty, których wymaga Komisja - mówi Jacek Protas. - Te dodatkowe obowiązki zostały zapisane we wszystkich regulaminach wszystkich konkursów. Na podstawie nowych regulaminów instytucja zarządzająca - czyli Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, lub pośredniczące - czyli Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - będą wymagać, aby wnioskodawcy dostarczyli poprawioną ocenę oddziaływania na środowisko.
     Czy wydłuży to procedury? Zdaniem samorządu województwa, to zależy tylko od polskich urzędników, wójtów, starostów, burmistrzów, którzy wydają oceny oddziaływania na środowisko przy inwestycjach. Jeśli będą to robić szybko, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i dyrektywą unijną, terminy wydłużą się nieznacznie.
     Wiele zależy teraz także od tzw. konsultacji społecznych. W konsultacjach społecznych uczestniczą mieszkańcy, organizacje ekologiczne, pozarządowe itp. Jeśli ich głos nie jest zapewniony na odpowiednim poziomie i nie jest udowodnione, że wzięto pod uwagę opinię społeczną, to taki raport nie może być uznany za obiektywny. Jeśli wnioskodawca uwzględnił np. wariantowość, wtedy w wyniku konsultacji zostaje wybrany wariant najlepszy.
     - Najbardziej ucierpią ci, którzy według dotychczasowych wymogów nie musieli mieć pozwolenia na budowę - ocenia marszałek Protas. - Wcześniej jakąś przeróbkę, adaptację, przebudowę, modernizację robiło się tylko na podstawie zgłoszenia. Teraz takie inwestycje będą wymagały pozwolenia na budowę.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama