Warmińsko-Mazurski Fundusz „Poręczenia Kredytowe” Sp. z o.o. z siedzibą w Działdowie otworzył czwarty, zamiejscowy Punkt Poręczeniowy w Elblągu, przy ul. Teatralnej 9 (budynek PKO BP). Co prawda, otwarcie placówki odbyło się już 12 lipca br., jednak oficjalna uroczystość miała miejsce 15 października w Hotelu Vivaldi. O skutkach tej decyzji dla elbląskich przedsiębiorców rozmawiamy z Prezesem Zarządu Spółki - Panem Markiem Stefanina. Zobacz fotoreportaż.
To już czwarty Punkt Poręczeniowy Warmińsko-Mazurskiego Funduszu „Poręczenia Kredytowe”. Dlaczego nowy Punkt został otworzony właśnie w Elblągu? Marek Stefanina: Otwieramy placówki w największych miastach naszego województwa, a Elbląg jest jedną ze stolic makroregionu, stąd ze względu na wielkość i zasobność miasta było to jak najbardziej wskazane miejsce. Ponadto, jednym z naszych właścicieli jest miasto Elbląg, stąd też chęć odwdzięczenia się dla miasta, które kiedyś zaryzykowało i włożyło swoje pieniądze do naszego Funduszu.
Gdzie dokładnie znajduje się nowy Punkt Poręczeniowy?
Nowy Punkt Poręczeniowy mieści się przy ul. Teatralnej 9 na drugim piętrze, w budynku Banku PKO BP. Zadaniem Punktu jest wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dostęp do instrumentu inżynierii finansowej, jakim są nasze poręczenia.Umiejscowienie nowej placówki w Elblągu ułatwi współpracę z bankami, ulepszy przepływ informacji, co przełoży się na szybkość udzielania poręczeń.
Do jakich klientów skierowana jest Państwa oferta?
Jak już wspomniałem, Punkt Poręczeniowy będzie zajmował się obsługą mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wsparcia i ubiegania się o kredyty i pożyczki na działalność gospodarczą. Mam na myśli kredyty oraz pożyczki obrotowe i inwestycyjne. Oczywiście, wszelkie formalności klienci będą mogli załatwiać na miejscu.
Ważnym jest, że nasza placówka jest dedykowana nie tylko dla przedsiębiorców z powiatu elbląskiego, ale również z powiatów ościennych.
Co wyróżnia Państwa placówkę na rynku?
Jeżeli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie to jesteśmy największą placówką tego typu i mamy rangę funduszu regionalnego. Natomiast w skali kraju, znajdujemy się w pierwszej w dziesiątce najaktywniejszych funduszy spośród 50 działających na rynku. Myślę, że jesteśmy z jednej strony zasobni kapitałowo, a z drugiej działamy dosyć szybko i sprawnie. Naszym credo jest, aby decyzje poręczeniowe były podejmowane w ciągu maksymalnie sześciu, siedmiu dni.
Na jakiej zasadzie działa Warmińsko-Mazurski Fundusz „Poręczenia Kredytowe”?
Oczywiście nasze poręczenia są odpłatne, my również ponosimy koszty, przede wszystkim koszty ryzyka związanego z poręczeniem kredytów przedsiębiorcom, stąd też pobieramy prowizję. Prowizje wahają się w granicach od 0,25 do 2,8 proc. jednorazowo od wartości poręczenia kredytu. Aktualnie mamy nowy rodzaj prowizji pobieranej za każdy rok trwania poręczenia. Wynosi ona od 1% za pierwszy rok udzielonego poręczenia i 0,4% do 0,5% za każdy następny rok trwania poręczenia. Takie rozwiązanie prowizyjne pozwala na zmniejszenie kosztów na początku pozyskiwania kredytów i pożyczek. Fundusz nasz jako zabezpieczenie stosuje co do zasady weksel własny in blanco. W wyjątkowych sytuacjach korzystamy z poręczeń osobistych lub hipotek.
Warto dodać, że możemy udzielić kredytu do 5 proc. kapitału funduszu, który wynosi ponad 42 miliony złotych. Ze względu na kryzys gospodarczy wprowadziliśmy ograniczenia maksymalnej kwoty poręczenia ze środków własnych do kwoty 770 tys. zł, natomiast w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, do jednego miliona złotych. Maksymalny okres poręczenia wynosi 10 lat.