UWAGA!

Numer 100 i numer 3

Elbląg, Numer 100 i numer 3
Fot. rp.

Posteor Sp. z o.o. jest setną firmą w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i trzecią, która zainteresowała się Elbląskim Parkiem Technologicznym na Modrzewinie. Cieszy, że jest to pierwsza firma spoza Elbląga, która zainteresowała się Modrzewiną, i rzeczywiście zajmuje się nowoczesnymi technologiami. Jest to jednak firma niewielka - jej prezes planuje zatrudnienie w Elblągu 18 osób.

Z tej okazji w kamieniczkach przy ul. Św. Ducha odbyła się wczoraj mała uroczystość z udziałem prezesa W-MSSE Wojciecha Goljata i prezydenta Henryka Słoniny.
      
       Warmińsko-Mazurska SSE
      
Powstała w 1997 r. i należy do mniejszych SSE w Polsce, choć ma aż 19 podstref: 16 w woj. warmińsko-mazurskim (niemal w każdym powiecie) i trzy w północnej części woj. mazowieckiego. Ma łącznie 738,8 ha powierzchni, 33 przedsiębiorstwa prowadzą w niej działalność gospodarczą (pozostałe są na różnych etapach inwestycyjnych).
       Gospodarzem wczorajszej uroczystości był Wojciech Goljat, bo zezwolenie na działalność dla firmy Posteor było setnym wydanym przez W-MSSE. Prezes Goliat podkreślił, że w ostatnim czasie najaktywniejsze w strefie są podstrefy Elbląg i Szczytno. Uroczyście wręczył nie tylko zezwolenie na działalność nr 100 (Posteorowi), ale także „zaległe” - nr 99 firmie Wójcik Meble na nową fabrykę, nr - 98 Lirze i nr 94 - Technice Okiennej.
       Główne korzyści dla przedsiębiorcy działającego w SSE to ulgi podatkowe (zwolnienie z podatku dochodowego do końca 2020 r.) oraz doradztwo i szkolenia.
      
       Podstrefa Elbląg
      
Elbląska podstrefa W-MSSE to trzy części: kompleks Mazurska i kompleks Radomska, zlokalizowane po obu stronach rzeki Elbląg w sąsiedztwie portu (łącznie 18,9 ha) i od niedawna kompleks Modrzewina na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego (28 ha).
       Jak dotąd w podstrefie elbląskiej rozpoczęła działalność jedynie firma Wójcik Fabryka Mebli (ul. Mazurska 45).
       Uzyskały zezwolenia, ale nie prowadzą działalności: Zakłady Mięsne Elmeat S.A., ACT Advanced Cosmetic Techologies, Przewozy Międzynarodowe Transportem Drogowym i Spedycja, Technika Okienna S.A. (na Modrzewinie), Lira (na Modrzewinie), Posteor (wczoraj - na Modrzewinie) i Wasiak Technology. Pierwsze z powodu upadłości, pozostałe są w budowie.
       Do dziś w elbląskiej podstrefie powstały 434 nowe miejsca pracy, z tego zdecydowana większość - 301 - w firmie Wójcik Meble.
      
       Pierwszy „obcy”
      
Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Technicznego Posteor ma siedzibę w Sopocie. Jego prezes Jerzy Gronert powiedział nam, że tamten oddział firmy pozostanie, a elbląski będzie drugim. Chce zatrudnić w Elblągu 18 osób. Na Modrzewinie zamierza zbudować budynek administracyjny i halę produkcyjną, w nich znajdą się obrabiarki i laboratoria. Firma specjalizuje się w branży energetycznej, zajmuje się głównie obróbką metali i modernizacjami w elektrowniach i elektrociepłowniach.
       Jest to pierwszy inwestor na Modrzewinie spoza Elbląga, w dodatku firma, która zajmuje się nowymi technologiami - współpracuje z Politechniką Gdańską, a na wczorajszej uroczystości obecny był prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu prof. Zbigniew Walczyk.
       W tym roku prezes Jerzy Gronert chce ukończyć etap przygotowania inwestycji, wiosną przyszłego roku zacząć budowę. Sądzi, że w przyszłym roku uda mu się rozpocząć działalność.
      
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ja zatrudniam 30 osób i nikt mi nie pomaga, to jest polska właśnie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przedsiębiorca(2009-06-04)
 • bo pomagają Wójcikowi, przecież wszystkim nie można pomagać. ..
 • .. .i zwalnia sie z płacenia podatków od nieruchomosci, takich co nie zatrudniaja wiecej niz 2 osob za to te zwolnione z podatków nieruchomosci owi "biznesmeni"wynajmuja za wielka kasę innym. .ups przepraszam, oficjalnie wynajmuja za opłaty i nic nie zarabiają. ..
Reklama