UWAGA!

O morskim porcie i energii odnawialnej

W dniach 18-20 maja w Kołobrzegu odbyło się VI Forum Parlamentów Południowego Bałtyku zatytułowane „Badania naukowe czynnikiem integrującym i szansą rozwoju gospodarczego regionów Południowego Bałtyku”. Wiele miejsca poświęcono na Forum portowi w Elblągu i przekopaniu Mierzei Wiślanej - informuje Gabinet Marszałka.

Nasz region reprezentowali na Forum radni województwa warmińsko-mazurskiego na czele z przewodniczącym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Julianem Osieckim, a także przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. dr hab. Szczepan Figiel. Prof. Figiel, prorektor elekt UWM, wygłosił referat na temat „Rola uniwersytetu w rozwoju regionalnej gospodarki opartej na wiedzy”.
     - Są trzy najważniejsze sprawy, które wieziemy z Kołobrzegu - mówi Julian Osiecki. - Po pierwsze, zostaliśmy pełnoprawnym członkiem Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Po drugie, zrobiliśmy wrażenie, prezentując nasze doświadczenia z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem energii odnawialnej. I po trzecie, zwróciliśmy po raz pierwszy tak szeroką uwagę na problem morskiego portu w Elblągu, zamkniętego na morze, i planów przekopania Mierzei Wiślanej.
     
     ***
     Inicjatywa Forum wyszła od dwóch landów niemieckich (Szlezwik-Holsztyn i Meklemburgia - Przedpomorze) oraz Sejmików: województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. I Forum odbyło się w Gdańsku w kwietniu 2004 roku. W czasie II Forum (wrzesień 2004) do inicjatywy przyłączył się duński region Scania. W roku 2007 w V Forum w Gdańsku wziął udział wziął ówczesny przewodniczący Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, który zgłosił akces naszego Sejmiku do prac Forum. Na spotkaniu Komitetu w Kilonii (17-18.04.2008 r.) Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Duma Obwodowa Kaliningradzka uzyskały członkowstwo Forum.
     Celami Forum są: znalezienie wspólnych cech i priorytetów dla obszaru południowego Bałtyku celem wzmocnienia tego regionu, wspólne dotarcie do nowych rynków i powiększenie strefy wpływów oraz osiągnięcie efektu synergii na poziomie regionalnym, spójna polityka regionalna w Unii Europejskiej z uwzględnieniem regionalnej tożsamości i poszanowaniem różnic.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kolejny dobitny sygnal dla ELB jak gleboko ols. .. ma nas w d. .:/ Mowa o ELB bez kogokolwiek z ELB. .. pojechali sobie ziomki ze wsi i uwm. .. Bo po co kogos z ELB z UM czy przykladowo z PWSZ ? zaorac ich i pola kukurydzy utowrzyc ! Wiekszy pozytek dla nas z tego by bylo :P
 • Przecież był tam dyrektor Kołtoński!
 • Szanowni Państwo prowadzone sa różne dyskusje jak ożywić Zalew Wislany a tym samym region, a jak pokazało spotkanie z Prezesem Jarosławem Kaczynskim, Pan Prezes i co gorsze elblążanie nie wiedza co to jest Zatoka Elbląska. Nie wiedza,że tu właśnie Niemcy pobudowali Nowy Port Elbląg tworząc Zatokę Elbląską Ostwinkel. Szanowni Państwo zapraszam do zapoznania się na stronie internetowej www.rafzen.pl jak on powstawał oraz sprawdzić to w terenie odwiedzając Suchach, Nadbrzeże, Kamienice Elbląską, Jagodno. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2008-05-21)
 • Wowka Wiem, że się powtarzam ale: jaroasław kaczyński w Elblagu-Z wystąpienia na którym nie brakowało klakierów zapamiętałem najbardziej wstęp. Mowa była o geniuszach, ludziach wybitnych i utalentowanych. Zastanawiam się do jakiej grupy pan Kaczyński siebie zalicza ? Może należało by powiększyć tą grupę o tzw. narcyzów ? Jeśli tak bardzo byłemu Premierowi zależy los Elbląga to gdzie był i co robił jak likwidowano nasze województwo, przyłączając nas do Olsztyna, a Zalew Wiślany podzielono między dwa okręgi administracyjne ? Pięknie również nasz były Premier odpowiadał na zadawane mu pytania przez mieszkańców Elblągą, udowadniając wszystkim, że zna się na wszystkim. W jakąż to konsternacje wprawiła mnie odpowiedz mówcy na zadane pytanie z sali „ … Czy wiadomo panu coś na temat Programu Bałtycka Ukraina i jaki w tym programie jest udział portu w Elblągu, oraz czy wie, ż e w Zatoce Elbląskiej jest trzy krotnie przekroczona zawartość rtęci i sanepid co roku zamyka plaże ?. .” – Nie wiem.
 • Wowka ma rację. Port ma działać w oparciu o ładunki ukraińskie, a pan premier wymądrza się i nic o tym nie wie. Tak trudno znaleźć stronę internetową "Bałtyckiej Ukrainy"? Tym bardziej że baner BU jest umieszczony w widocznym miejscu strony portu Elbląg i Urzędu Miasta. Fakt, wiele tej stronie brakuje, ale można się z niej przynajmniej orientacyjnie rozeznać o najnowszych planach portu i miasta związanych z przekopem. Informacje Kaczyńskiego najwyraźniej zatrzymały się na poziomie z listopada, kiedy oddał władzę.
 • wowka a moze port elblaski bedzie działał w oparciu o ładunki z Cypru co? puknij sie w głowe z Ukrainy to znowu durny pomysł Słoniny
 • Wowka Jaś-zrób sobie akupunkturę widłami ćmoku lub rączki na plecy i walnij baranka w ścianę !! Czytaj ze rozumieniem !!Jestem jednym z tych co kpią z tego pomysłu jak i wybudowania portu morskiego bez dostępu do morza. Pozdrawiam wszystkich ludzi ze zdrowym rozsądkiem
 • Wowka-dobra już sie walnąłem, lepiej, sory nie doczytałem
 • dziękuje, również przepraszam trochę się zirytowałem
 • Panie Jerzy Kulas czy pan jest za przekopem czy nie. .. .proste pytanie. .. .. my elblążanie w większości wiemy gdzie jest zatoka. .. .. ale jak mnie sie zdaje to pan przy okazji tego przekopu tez by zyskał. .. może raczej odzyskał. .. wiec niech pan sie określi co pan chce. .. .bo od jakiegoś czasu nie rozumiem o co panu chodzi. .. ma pan piękny teren nad zalewem który kiedyś był portem a teraz nie może bo rezerwat. .. ale przy tym przekopie jeżeli powstanie to ten teren z powrotem wróci do obiegu. .. .pomyśl jeszcze i do roboty. .. lobbuj za przekopem. .. .
 • Bardzo nie lubię jak czymś ktoś się chwali i nie podaje konkretów Np. „ Po drugie, zrobiliśmy wrażenie, prezentując nasze doświadczenia z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem energii odnawialnej. ” Czy można się dowiedzieć jakie to wrażenie i co je spowodowało? Bo Elbląg i okolice to akurat w tym temacie kojarzy mi się z zepsutym wiatrakiem w Pagórkach czy z elektrownią EPWIK na biogaz która nie produkuje energii. Może gdzieś indziej jest inaczej ale bez konkretów można pomyśleć, że ten tekst to zwykła lipa takie ble ble ble
 • Ci którzy krytykują "Bałtycką Ukrainę" nawet nie wiedzą o co chodzi. Plany i obliczenia dotyczą prognozowanej wymiany handlowej Zachodniej Ukrainy ze Skandynawią w perspektywie 2030 roku i dalej. Każdy głupi wie, że portu morskiego nie buduje się z myślą o perspektywie 5 czy nawet 10 lat tylko dziesięcioleci. I to, że ten horyzont czasowy przerasta (przeraża) wyobrażenia dzisiejszych 50- 60- i więcej -latków, nie ma tu większego znaczenia. A co będzie w 2030 roku, jeśli można pokusić się o prognozy? Zachodnia Ukraina zwiększy do tego czasu swój produkt regionalny brutto kilkukrotnie, granica polsko-ukraińska będzie tylko kreską na mapie, Ukraina będzie członkiem EFTA, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a być może Unii Europejskiej. Przypomnijcie sobie malkontenci (wowka, Włodek Gęsicki, Aborygen, Rapaport), co mówiono o Słowacji w 1994 roku i jak wyśmiewano perspektywy współpracy gospodarczej z tym krajem - a teraz co - po 10 latach kraj ten stał się europejskim liderem pod względem dynamiki rozwoju i atrakcyjności inwestycyjnej. Podobnie jest z Zachodnią Ukrainą, tak wyśmiewaną przez Włodka Gęsickiego i sp. I chwała naszej władzy za to, że dogadała się z Ukraińcami teraz, kiedy gdańskiej konkurencji nie zależy na stworzeniu takiego systemu logistycznego. To jest właśnie konkretne wcielenie w życie Tuskowych deklaracji o wsparciu dla integrowania się Ukrainy z Europą. Poczytajcie sobie o BU na portalu www. baltic-ukraine. com, zamiast się wymądrzać.
Reklama