UWAGA!

Pamięci ojca Klimuszko

 
Elbląg, Ojciec Grzegorz Piśko zdradził nam kulisy renowacji klasztoru franciszkanów
Ojciec Grzegorz Piśko zdradził nam kulisy renowacji klasztoru franciszkanów (fot. Michał Skroboszewski)

Mówisz: franciszkanie w Elblągu, myślisz: ojciec Klimuszko. Na terenie klasztoru franciszkanów w naszym mieście powstanie izba pamięci poświęcona kapłanowi, honorowemu obywatelowi Elbląga. Ale nie tylko. Zobacz zdjęcia.

Franciszkanie pojawili się w Elblągu w 1945 r., początkowo posługę kapłańską pełnili w kościołach pw. św. Wojciecha i św. Pawła. W 1979 r. powstała parafia pw. św. Pawła, która w przyszłym roku będzie obchodzić czterdziestolecie. A dość nietypowym prezentem urodzinowym będzie renowacja terenu klasztoru, na którą zakonnicy pozyskali 2,5 mln zł z funduszy unijnych.
       Prace mają się rozpocząć na wiosnę 2019 r. Co tu powstanie?
       - W dawnej organistówce protestanckiej powstanie świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Świetlicę będzie prowadzić nasz współpartner- Stowarzyszenie Inicjatorów Społecznych „Przyjazny Krąg”. Przedtem organistówka zostanie oczywiście wyremontowana i dostosowana do potrzeb dzieci – zdradza ojciec Grzegorz Piśko, gwardian klasztoru franciszkanów w Elblągu i proboszcz parafii pw. św. Pawła Apostoła.
       Budynek dawnej organistówki obecnie niszczeje, odkąd opuściły go siostry Opatrzności Bożej, które katechizowały i pomagały w klasztorze. Teren przy budynku ma zostać uprzątnięty, w planach jest postawienie tam placu zabaw.
       - Powstanie także Herbarium, czyli ogród zielarski. Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży zioła, które mogą rosnąć w naszym klimacie. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak pożyteczną rośliną jest np. pokrzywa – dodaje ojciec Grzegorz Piśko.
       W kaplicy cmentarnej powstanie mini muzeum wraz z izbą pamięci ojca Klimuszki. W ramach rewitalizacji zostanie odnowiona przednia fasada kościoła wraz z wieżą.
       - Trzeba pouzupełniać ubytki w murach, uzupełniać cegły, żeby ten zabytek jakoś się prezentował. To taka robota typowo konserwatorska. W pozostałych budynkach również będą przeprowadzane prace konserwatorskie, znajdują się tam przecież przedmioty z przełomu XIX i XX w., które będą odrestaurowane. Wspomnę chociaż o drzwiach wejściowych do organistówki czy drewnianych schodach na piętro w organistówce – mówi proboszcz parafii pw. św. Pawła.
       Niewątpliwą atrakcją na mapie turystycznej Elbląga może stać się izba pamięci, poświęcona ojcu Klimuszce. Franciszkanie w kaplicy cmentarnej chcą stworzyć mini muzeum, które przybliży historie zakonu w Elblągu i postać honorowego obywatela naszego miasta.
       - Życie i działalność ojca Andrzeja Klimuszko jest częścią historii franciszkanów w Elblągu. Jako takich pamiątek po ojcu Klimuszce nie ma, ale coś się tam zachowało: notatki, na których zapisywał przepisy z ziół, pierwsze wydania jego książek. Mamy też portret ojca Klimuszki namalowany przez Danutę Duch z Kwidzyna. Chcemy też skontaktować się z osobami, które w internecie zamieściły krótkie filmiki o ojcu Klimuszko, chcielibyśmy podpisać z tymi osobami umowy, tak abyśmy mogli prezentować te filmy w izbie pamięci – mówił ojciec Grzegorz Piśko.
       Zakonnicy chcieliby rozpocząć prace na wiosnę przyszłego roku. Na razie muszą podpisać umowę na dotację i przeprowadzić procedurę przetargową, żeby znaleźć wykonawcę. Koniec prac przewidziano na 2020 rok. Całkowity koszt projektu wynosi 3 mln zł.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nawet jest w Elblągu apteka o. Klimuszki ale chyba tylko z nazwy, bo jak zapytasz o mieszanki wg. Receptury o Klimuszki, to robią wielkie oczy.
 • RobertKoliński To jest skandal z tym dofinansowaniem remontu klasztoru oraz złamanie prawa, o czym pisałem w piśmie do poprzedniej RM i prezydenta jeszcze w kwietniu - franciszkanie we wniosku o pieniądze z funduszy UE zwyczajnie skłamali, że organistówka czy klasztor są zabytkami. Otóż nie są - w wojewódzkim rejestrze zabytków nieruchomych na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa) prowadzonym przez WUOZ w Olsztynie figurują bowiem wyłącznie: - kościół ewangelicki cmentarny, ob. par. p. w. św. Pawła, ul. Obrońców Pokoju, 1895,nr rej. : 307/93 z 17.09.1993 - cmentarz ewangelicki, ob. przykościelny, nr rej. : j. w. - dom pogrzebowy, k. XIX, nr rej. : j. w. Nie ma tam mowy ani o „budynku dawnej organistówki”, która miałaby być zaadaptowana na świetlicę środowiskową, ani o „budynku klasztornym” w którym planuje się utworzenie Domu Ojca Klimuszki, ani o „kaplicy cmentarnej”, w której wnioskodawcy chcieliby powstania Izby Pamięci Ojca Klimuszki. Chyba, że pod terminem „kaplica cmentarna” kryje się zabytkowy dom pogrzebowy, o którym jest mowa w rejestrze zabytków, co jednak wymaga w takim przypadku co najmniej doprecyzowania, a na pewno ustalenia stanu faktycznego oraz redefinicji celów planowanej inwestycji i stopnia jej dofinansowania przez władze publiczne.
 • Mlodzi sa,znaja tylko syntetyki.Garbusiarz cyklista
 • Moim zdaniem dobrze,ze dzieciaki w tym rejonie miasta beda mialy cos dla siebie,moze to lepsze niz wystawanie po klatkach,no chyba ze wychodzimy z zlozenia,ze lepiej niech zgnije niz.........Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  Zbyszek 1(2018-12-06)
 • Ten czarny jest fatalny. Kiedyś chsial mnie za nic z. Koscilu wyprowadzić. No czubek. Serio mówię
 • izba pamieci była od dawna to jakaś ściema tam święcono koszyczki przed wielkanocą
 • Super wiadomości. Również o tym, że powstanie ta świetlica i ogród zielarski. Szkoda było patrzeć jak niszczeje ten budynek który nazywacie organistówką. Trzymam kciuki.
 • Co ci Bóg zrobił takiego złego, że tak z Nim walczysz zajadle?
 • Świetnie! Mam tylko nadzieję, że UE nie naciska, żeby w zamian za dotację promować dewiacje seksualne, islam i komunizm.
 • @RobertKoliński - Świat według socjalisty: jeśli czegoś nie ma w Centralnym Rejestrze Rejestracji Wszystkiego, najlepiej prowadzonym przez rząd totalitarny, to znaczy, że jest nielegalne.
 • RobertKoliński Nielegalne jest wyprowadzanie środków publicznych przez organizację religijną (najmajętniejszą w Polsce, w dodatku) na cele, na które nie są one przeznaczone oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach urzędowych - za to są konkretne paragrafy w Kodeksie karnym. Gdzie jest prokuratura, kiedy urzędnicy samorządowi w zmowie i porozumieniu z funkcjonariuszami kościoła kat. łamią prawo?
 • @RobertKoliński - Masz dowody, czy to zwykłe pomówienia? Czemu nie zgłosisz popełnienia przestępstwa, tylko zasłaniasz się kimś innym, żeby ktoś inny to zrobił za ciebie? Prokuratura jest tam, gdzie była, wystarczy się do niej pofatygować.
Reklama