UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pieniądze czekają na rosyjskiej granicy – co na to Elbląg?

 
Elbląg, Pieniądze czekają na rosyjskiej granicy – co na to Elbląg?
fot. AD

Wkrótce ma zostać uruchomiony „mały ruch graniczny” z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Oznacza to, że coraz więcej Rosjan będzie przyjeżdżało do Polski w celach najczęściej zakupowych. Najbliższe od granicy większe miasto to Elbląg. Czy jest przygotowany do wykorzystania tej szansy?

Debata na ten temat odbędzie się w poniedziałek 14 maja o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim na starówce. Debata jest otwarta – organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych elblążan.
       Debatę organizuje Elbląski Komitet Obywatelski we współpracy z elbląskim samorządem. Jej inspiratorem jest dr Michał Glock, który w publikacjach medialnych wzywa do podjęcia natychmiastowych działań (poniżej publikujemy jego tekst – jako przyczynek do debaty).
       Do zabrania głosu organizatorzy zaprosili kilka kluczowych osób, które są/powinny być żywo zainteresowane tematem – przedstawicieli władz miejskich: Tomasza Lewandowskiego – wiceprezydenta Elbląga, Witolda Strzelca – doradcę Prezydenta ds. ekonomiczno-finansowych, Zbigniewa Szmurło – pełnomocnika Prezydenta ds. współpracy międzynarodowej ze Wschodem, Rafała Gruchalskiego – dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej, dyrektorów firm elbląskich, naukowców, przedstawicieli Urzędu Celnego i Straży Granicznej.
       Debatę poprowadzą redaktorzy Iga Hintz i Piotr Derlukiewicz.
      
       Pieniądze czekają na rosyjskiej granicy – co na to Elbląg? (przyczynek do debaty)
      
Pieniądze nie mają poglądów politycznych, nie mają narodowości, barw klubowych. Wiadomo jeszcze jedno… nie ma ich za wiele w Elblągu. Pochodną tego jest brak nowych inwestycji, miejsc pracy i generalnie perspektyw, zauważalny na niemal każdym kroku, w każdej wypowiedzi internautów. Jednak dzięki wspaniałemu położeniu geograficznemu Elbląg dostał wielką szansę ekonomicznego odbicia.
       Mały ruch graniczny z Rosją to dla nas szansa. Wzrost obrotów elbląskich firm może stać się bodźcem do dalszego rozwoju. Wielu mieszkańców miasta wciąż rozumuje w sposób naiwny, licząc na cud i na inwestora z workiem brzęczących, złotych monet. Wydaje się także, że ta wiara udzieliła się i miejskim włodarzom. Zamiast działać aktywnie na polu kontaktów polsko-rosyjskich (a raczej kaliningradzko-elbląskich), w ciągu ostatnich lat podejmowano działania pozorne, niemające prawie żadnego znaczenia praktycznego.
       Elbląga nie stać na stratę kolejnej szansy, nie możemy sobie pozwolić na letarg w nowej sytuacji gospodarczej, w jakiej znajdziemy się po uruchomieniu tzw. małego ruchu granicznego z Rosją.
       Wzmożenie obrotów w handlu, jakie powinno mieć miejsce po wprowadzeniu ułatwień w podróżowaniu, będzie wyraźnym sygnałem dla kolejnych przedsiębiorców poszukujących atrakcyjnych miejsc do inwestowania. Sygnał ten będzie dużo czytelniejszy niż wszystkie strategie rozwojowe przygotowywane w Urzędzie Miejskim.
       Nie tylko miejski handel ma szanse na wzrost obrotów, ale także usługi, z których mogą korzystać przyjezdni… nasze salony piękności, restauracje itp.
       Problemem jest jednak wspomniany brak wyraźniej aktywności ze strony Prezydenta i jego ekipy. Może się wydawać, że po pieniądze wydawane przez Rosjan braknie chęci, aby się schylić. O rosyjskich klientów już intensywnie zabiegają przedsiębiorcy w Trójmiasta, z Olszyna… tymczasem Elbląg po raz kolejny zostaje daleko w tyle, co wyraźnie widać po prowadzonych działaniach marketingowych.
       Oczywiście do tego typu działań konieczne jest choćby minimalna wyobraźnia sięgająca dalej niż czubek nosa jednego czy drugiego urzędnika i głównie chęć do działania.
       Nie obawiajmy się, że rosyjscy konsumenci do nas nie przyjadą. W sytuacji, gdy ceny na żywność, chemię gospodarczą i produkty codziennego użytku w obwodzie kaliningradzkim są znacznie wyższe niż u nas, naturalnym zjawiskiem będzie turystyka zakupowa. Zadaniem władz jest pilnowanie, aby strumień kupujących nas nie minął.
       W interesie miasta jest wspieranie w pierwszym rzędzie transportu zbiorowego. Przy czym to nie firmy turystyczne powinny być w sferze zainteresowania, ale firmy transportowe zarabiające na przewozie osób. W drugiej kolejności miasto powinno od strony organizacyjnej pomagać przedsiębiorcom chcącym się reklamować w obwodzie kaliningradzkim. Ważna jest dobra informacja i spójne oraz czytelne przekazanie jej zainteresowanym.
       Niniejsze spotkanie ma na celu skonfrontowanie przedstawicieli firm i Urzędu Miasta. W konsekwencji aktywne, wspólne nadrabianie zaległości w przygotowaniach na przyjęcie klientów ze wschodu.
       Należy jednak zdać sobie sprawę, że tego typu spotkania są spóźnione o co najmniej kilka miesięcy i ewentualne działania, jakie zostaną zaplanowane, muszę być podejmowane natychmiast, bez dnia zwłoki.
dr Michał Glock
      
      
        
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no ale kiedy to OTWARCIE nastąpi bo tyle się mówi a konkretów brak. ..
 • No cóż widzę, że autor nie ma pojęcia o czym pisze! Tekst pełen frazesów i bajek oraz dziecinnych życzeń!!!Dziwię się, ze wszyscy to publikują!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anty.Komuch(2012-05-09)
 • Widzę, ze autor nie zna kompetencji samorządu i myli z możliwością i polityka rządu!!!
 • .W mediach przetaczają się artykuły gdzie w roli głównej występują rosyjscy bogacze czyli „ noworuski” raz pisze się o nich źle, a drugi raz z nadzieja o pozyskaniu ich „ baksów” . Prawda jest taka, że ci którzy maja miliony, setki, dziesiątki tysięcy lub tysiące zielonej waluty za ceny dużo bardziej atrakcyjniejsze niż są u nas mogą pojechać do dowolnego państwa na kuli ziemskiej spełniając swoje marzenia Możemy liczyć na niewielki procent chcących przyjechać i coś kupić nie zmienimy jednak ich przyzwyczajeń i mentalności tak więc wybiorą zawsze kierunek Trójmiasto gdzie jest wielki wybór i konkurencyjność w cenach nie be znaczenia jest całe zaplecze rekreacyjn-gastronomiczno-hotelowe. Jestem przekonany, że to my będziemy raczej wyjeżdżać do Obwodu Kaliningradzkiego nie tylko po tańsze paliwo, ale również po tańsze samochodu z koncernu francuskiego( w Kaliningradzie ma powstać fabryka) lub po prostu tranzytem na piękne i dużo tańsze plaże Litwy i Łotwy. Pod warunkiem, że ruch „ bezwizowy” w końcu zacznie funkcjonować. Wowka
 • To wszystko jednak zależy od „ warszawki” , a my nie mamy tam żadnych lobbystów spraw Elbląskich! Proponuje również na Forum Debaty Publicznej zorganizowanie dyskusji o tożsamości, teraźniejszości i przyszłości miasta. Jak dziecko naiwny licząc na szczerość uczestników dyskusji na „ neutralnym gruncie” Na sam koniec chcę uświadomić tych, którzy tego nie rozumieją, że potencjalni inwestorzy i przyszli pracodawcy nie przypłyną do Elbląga barką, nie przyjadą samochodem czy pociągiem tylko przylecą awionetka lub helikopterem. Pora więc na wyznaczenia nowego lądowiska gdzieś na wysoczyźnie elbląskiej, na którym będzie utwardzony pas startowy. wowka
 • Cytat:-"Pieniądze czekają na rosyjskiej granicy – co na to Elbląg?"- A Elbląg na to. .. Elblązanie by chcięli inwestycji w mieścier, ale. .. POkorni klakierzy PO w Elblagu na rozkaz pana Protasa, podpiszą dfokument, ze pieniądze wylądują. .. w Olsztynie. I żeby było śmieszniej, wszystko bedzie "zgodnie z prawem ", znów legalnie Olsztyn okradnie Elbląg :)haha. Ja się pytam, czemu jeszcze nikt się nie wysilił, a moze wspólnie razem, Elblązanie napiszemy pozew zbiorowy do sądu przeciwko Nowaczykowi i reszcie oszołomów z UM Elblag za skuteczne niszczenie Elblaga, nasego miasta, co wy na to ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-05-09)
 • Jesli ktoś by wyszedł z taką inicjatywą na pewno tysiące elblążan by podpisało! Jeszcze jedno! Precz z tym województwem! ROZDZIELIC WŁADZE pomiedzy Elbląg a Olsztyn!
 • Powiadali na innym portalu, ze to cichy kandydat na prezydenta z ramienia Ruchu Palikota. A to ciekawe. Jeśli tak jest to gratuluje. Sięgają po ludzi nauki a to dobrze o nich świadczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zioło(2012-05-09)
 • tak tak pieknie to opisujecie. tyle ze szanse na zarobek i mają tylko ci którzy są juz dorobieni i mają pieniadze na inwesycje, bo zwykly czlowiek nigdy nie bedzie mial na to pieniedzy i zawsze bedzie tylko robolem - robotem. skorzystają na tym tylko ci ktorzy sa teraz bogaci a beda mieli jeszcze wiecej, szary zwykly czlowiek dalej bedzie kupą kału.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jastrzembski(2012-05-09)
 • Teraz poczekajmy na felieton Rembelskiego i kuli!
 • a potem jachimowicz dołoży pięć groszy i ten młody z pisu jeszcze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fryteczka(2012-05-09)
 • jak to elblążanie sie nie przygotowują przecież po mieście coraz więcej passatów jeździ :D
Reklama