UWAGA!

Pierwsze cieplne inwestycje zakończone

 Elbląg, Blok biomasowy EKO przeszedł modernizację
Blok biomasowy EKO przeszedł modernizację (fot. Energa Kogeneracja)

10,5 miliona złotych kosztowały prace w bloku biomasowym Energi Kogeneracja. Ich celem było m.in. zwiększenie mocy ciepłowniczej bloku i zapewnienie w sezonie grzewczym 2020/21 dostaw ciepła dla mieszkańców Elbląga po wyłączeniu z ruchu kotłów węglowych.

Przeprowadzone prace to element uzgodnień między Energą Kogeneracją a Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. - Celem zadania jest zwiększenie efektywności pracy bloku biomasowego, a w sezonie grzewczym 2020/2021 zapewnienie dostaw ciepła do odbiorców po odstawieniu z ruchu dwóch kotłów węglowych (K-6 i K-7) – informuje Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa.

Prace kosztowały 10,5 mln złotych i był podzielone na dwa etapy. W pierwszym, którego podjęła się firma EKOL z Czech (jest to dostawca turbiny do bloku biomasowego), dokonano rekonstrukcji podzespołów i urządzeń pomocniczych bloku po 5 latach eksploatacji i zoptymalizowano działania całego turbozespołu. W drugim etapie, realizowanym przez polską firmę GMP, zabudowano m.in. wymiennik ciepła i zoptymalizowano układ wody chłodzącej turbozespół.

- Przebudowa wymiennika i optymalizacja turbozespołu parowego umożliwi funkcjonowanie obiegu cieplnego turbiny w trzech różnych trybach pracy (w różnym zakresie zmienności mocy, w zależności od potrzeb wytwarzania ciepła dla odbiorców) – informuje Energa Kogeneracja.

Prowadzone inwestycje nie przerwały dostaw ciepłej wody dla mieszkańców i firm, mimo że przez 48 godzin najważniejszych prac blok biomasowy był wyłączony z użytkowania.

- Współpraca obu spółek i przygotowany plan tymczasowego zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej z Ciepłowni Dojazdowa, należącej do EPEC, umożliwiły zabezpieczenie dostaw ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Elbląga – informuje Łukasz Kotyński z Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

- Przy podobnych operacjach może się zdarzyć, że woda w sieci ciepłowniczej będzie miała mniejsze ciśnienie niż zwykle, jednak wszystko przebiegło bez zakłóceń – wyjaśnia Zenon Kwiatkowski, kierownik Rejonu Dyspozycji Mocy EPEC. – Byliśmy w ścisłym kontakcie ze służbami Dyżurnego Inżyniera Ruchu Energi Kogeneracja.

EKO stoi obecnie przed wyborem firmy, która zbuduje trzy nowe kotły wodne, zasilane gazem, jakie mają stanąć przy ul. Elektrycznej. Zaplanowała na ten cel 62,7 mln zł. W przetargu wystartowały cztery firmy: Erbud Industry z Torunia (wycena 90 mln zł), Energotechnika – Energorozruch z Gliwic (68,7 mln zł), Budimex z Warszawy (100,8 mln zł) i Mostostal Warszawa (96,4 mln zł). Z informacji na stronie poświęconej temu postępowaniu przetargowego wynika, że komisja nadal bada szczegóły ofert. Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Grupy Energa, czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że umowa między EPEC i EKO, podpisana na początku czerwca na czas nieokreślony zakłada m.in., że obie firmy przeprowadzą inwestycje swoich źródłach. Do końca 2021 roku w EKO ma powstać kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej 114 Mwt (wspomniane już trzy kotły gazowe wodne), a do końca 2024 roku – gazowy blok kogeneracyjny, produkujący ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. A to wszystko w sumie za ok. 243 mln zł.

W okresie przejściowym, tj. do czasu oddania do eksploatacji efektywnego i docelowego źródła, ciepłownia EPEC przy ulicy Dojazdowej będzie miała pierwszeństwo przed instalacjami tymczasowymi w zasilaniu sieci ciepłowniczej. EPEC również poczyni inwestycje w swoim źródle ciepła przy ul. Dojazdowej, ale na razie nie zdradza szczegółów na ten temat. Prezes Andrzej Kuliński stwierdził jedynie, że koszt inwestycji EPEC będzie mniejszy niż 150 mln złotych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Podajcie w koncu ile będziemy placili. .. reszta g. nas interesuje, to jak brazylijska telenowela marna akcja i aktorzy dno
 • Niemniej brawo EKO. EPEC karna ławka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  Sędzia(2020-06-17)
 • 10 milionów podzielić przez 110 tys mieszkańców to wyjdzie na jednego po 90 złotych do zapłacenia, w cenie ciepła to się spokojnie ukryje przez 12 miesiecy i powie się, że obniżka będą za ciepło w przyszłości i z pewnością
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  8
  sprytny wicia(2020-06-17)
 • "Koszt inwestycji EPEC mniejszy niż 150 milionów"??? oni nadal się z nas nabijają. EPEC może dostać kredyt 50 mln, a reszta ? Zapłaci Kowalski, Wiśniewski, Nowak?
 • Uwaga!Uwaga! Miesiąc temu założyłem jednoosobową działalność gospodarczą. Specjalność- przewidywanie na podstawie kart tarota przyszłości podmiotów gospodarczych. Mam skromne wymagania finansowe: 10 tys miesięcy przynajmniej przez rok. Wolałbym związać się z jakąś spółką miejską, bo tam podobno w przeciwieństwie do normalnych spółek, eldorado, hulaj dusza, bez jakiegokolwiek nadzoru. Może podpowiecie mi, gdzie mam szansę.
 • Energa wyłoni tego najtańszego w swoich inwestycjach i będzie jak kilka lat temu z tym bublem niby nowym a generatora nie mogli uruchomić i zareklamować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  energo-spostrzegawczy(2020-06-17)
 • 243 miliony kochani zapłacicie w rachunkach za ciepło, na pewno nikt za darmo nie buduje, to jest inwestycja i te 234 melony mają przynieść zwrot kosztów plus zysk, jest już oczywistym, nie chcę tu nikogo straszyć ale z tych danych wynika, że czekają Elblążan drastyczne wzrosty opłat za ciepło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  logikes(2020-06-17)
 • napiszcie że do momentu doprowadzenia gazu postawią kotły mobilne na olej opałowy. kto za to zapłaci
 • Nowak nie
 • Tajemnicza umowa nie moze ujrzeć światła dziennego chodzi o to ze nikt nie wie po co jest ten miś
 • Czy to ten blok na biomasę, co od uruchomienia 5 lat temu praktycznie był wyłączony, bo się cały czas psuł?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  ciekwaski(2020-06-17)
 • A kto odpowie za fuszerę jaką było zeszłoroczne malowanie najwyższego komina elektrociepłowni? Pomalowali komin na nowo, a po 2-3 miesiącach cały komin pokrył się brązowym rdzawym nalotem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  etryfugihj(2020-06-17)
Reklama