UWAGA!

Płacić miastu za śmieci

 Elbląg, Płacić miastu za śmieci
fot. AD

Najważniejszą sprawą dla elblążan podczas pierwszej w tym roku – we wtorek 29 stycznia – sesji Rady Miejskiej będzie pakiet uchwał dotyczących nowych zasad ustalania opłat za odbiór śmieci. Stawka zaproponowana Radzie to 14,50 zł miesięcznie za odpady niesegregowane i 10,50 zł za odpady segregowane od każdego mieszkańca.

Zmiana zasad rozliczania się za odbiór odpadów jest odroczoną konsekwencją naszego przystąpienia do Unii Europejskiej. Stosowne prawo przyjął Sejm RP w 1996 r., określając termin jego wejścia w życie na 1 lipca 2013 r. Również w Elblągu nowe zasady i stawki opłat zaczną obowiązywać w tym terminie. Nowe prawo ma zdopingować Polaków do segregowania odpadów.
       Poza ceną zmienią się również zasady odbioru odpadów – będzie się tym zajmować gmina (w Elblągu Urząd Miasta). Dlatego mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą wypowiedzieć w odpowiednim terminie swoje umowy z firmami dotychczas odbierającymi odpady z ich posesji. W przypadku mieszkańców domów wielorodzinnych zrobią to w ich imieniu administratorzy budynków lub wspólnoty mieszkaniowe.
      
       Od mieszkańca
      
Elbląskie władze zaproponowały Radzie Miejskiej, by kwota opłaty miesięcznej była iloczynem liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „W odróżnieniu od pozostałych rozwiązań, proponowana w Elblągu metoda jest jak najbardziej zgodna z zasadą „zanieczyszczający płaci”. Jest to metoda czytelna, zrozumiała dla mieszańców, ale przede wszystkim odbierana jako najbardziej sprawiedliwa społecznie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
       Stawki zaproponowane Radzie Miejskiej to 14,50 zł miesięcznie za odpady niesegregowane i 10,50 zł miesięcznie za odpady segregowane od każdego mieszkańca. Opłaty mają być uiszczane miastu miesięcznie, do 25 dnia każdego miesiąca, którego obowiązek ponoszenia opłaty dotyczy, począwszy od lipca 2013 r.
       Jak piszą autorzy projektu, przy określaniu stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wzięto pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących Elbląg, ilość wytwarzanych na terenie miasta odpadów i koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Na te ostatnie składają się koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, koszty tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów i koszty obsługi administracyjnej systemu.
      
       Warto segregować
      
Postanowienia ustawy sejmowej zobowiązują rady gmin do ustalenia niższych
       stawek za odpady komunalne zbierane selektywnie. W projekcie elbląskiej uchwały proponuje się obniżenie stawki opłaty, jeśli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny, z 14,50 na 10,50 zł. Zastosowanie niższych stawek ma stanowić zachętę do selektywnego gromadzenia odpadów.
       Propagowanie selektywnej zbiórki odpadów jest konieczne, bo ustawa Sejmu nakłada na gminy obowiązek osiągnięcia do końca 2020 r. odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia m. in. papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Zastosowanie niższych stawek za odpady zbierane selektywnie ma umożliwić miastu realizację tego celu.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Na pierwszy rzut oka wygląda to logicznie. Segregujesz - płacisz mniej. Ale jak to będzie w praktyce? Czy każdy mieszkaniec będzie miał "licznik" śmieci segregowanych i nie segregowanych? Od kilku lat segreguję śmieci. Czy będę płacił 10,50 ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Waste Master(2013-01-22)
 • Najbardziej podwyżkę odczują rodziny wielodzietne. Interesuje mnie w jaki sposób będą rozliczne wszelkie biura, urzędy i duże instytucje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wieslawa Wierzbicka(2013-01-22)
 • mogą być takie stawki od osoby, ale za kwartał a nie za miesiąc! Teraz MPO za kwartał bierze ok. 45 zł od domku i się opłaca, więc za parę zł więcej tym bardziej będzie się opłacać - proponowane stawki na mieszkańca za miesiąc to barbarzyństwo i rozbój w biały dzień! M.
 • rozumiem, że Urząd Miejski za wywóz śmieci zapłaci od ilości zatrudnionych osób? Mirko.
 • popieram panią Wiesławę W.
 • Ja mam lepszy news. Szukałem i znalazłem. Jutro ide na policje i zgłasza przestępstwo urzędnicze przeciwko ZBK, mam mocne dowody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wkurzony lokator ZBK(2013-01-22)
 • Indywidualne umowy na odbiór odpadów będą musiały podpisywały również instytucje - szkoły, szpitale, sklepy, urzędy, restauracje, itp.
 • Namawiam do segregacji śmieci w taki sposob; codziennie rano i wieczorem wolimy worki ze śmiciami POd UM i gabinet Nowaczyka. Czemu? Skoro miasto bedzie pobierać opłaty to niech UM se martwi tymi śmieciami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  segregator odpadów POpromienny(2013-01-22)
 • Na jakich zasadach będzie ustalane kto ma płacić 14,50-, a kto 10,50-? Co z mieszkańcami okolicznych domków jednorodzinnych, którzy podrzucają swoje niesegregowane śmieci do osiedlowych śmietników, żeby zaoszczędzić? Co z pojemnikami wyraźnie oznaczonymi do jakich odpadów służą (na dotychczasowych napisy często niewidoczne albo zasłonięte)? Co z systematyczną wywózką odpadów, bo do tej pory bywało z tym różnie i często brakowało już miejsca np na plastik, więc mieszkańcy wrzucali gdzie było miejsce? Pytań ciśnie się więcej. Problem nie polega na cenie za wywóz, a raczej na rzetelności jednych i drugich. Kolejna ustawa bubel, która poza wzrostem kosztów (ucierpią jak zwykle najbiedniejsi) tak naprawdę niczego nie zmieni.
 • a co z tymi co już maja w tym roku podwyżke za wywóz smieci i wynosi 11.50 zł
 • Bzdura! w mieszkaniach blokowych to może i logiczne, ale w domkach? Czyli za 4 dzieci + 2 dorosłych zapłacimy 63zł zakładając segregację, ale śmietnik nadal będziemy mieć 120 l opróżniany raz na 2 tygodnie? To chyba kpina jakaś - a i ten śmietnik MUSIMY TERAZ WYKUPIĆ OD MPO za bagatela 78zł (już w obniżce). Ja już nie wiem w co ręce włożyć by zarobić na same opłaty. A pensje w góre nie idą, tylko życie drożeje. Żegnaj Polsko - "zielona wyspo". .. ..
 • Jest sposób aby wszyscy segregowali i opłata za śmieci była niewygórowana - ale dlatego, że mało się płaci - to rady gmin, zarządy spółdzielni mieszkaniowych i grupy trzymające władzę udają że nic o tym sposobie nie wiedzą, wychodząc z założenia, że oni dobrze zarabiający i tak się „ wyżywią” - szczegóły na google. pl po wklejeniu hasła "jak mniej płacić za śmieci" oraz hasła „ system eko ab” - można czytać a nawet oglądać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maximus Segregatus(2013-01-22)
Reklama