UWAGA!

Polonijny biznes szuka u nas okazji

 
Elbląg, Spotkanie biznesmenów z władzami miasta odbyło się w Bibliotece Elbląskiej
Spotkanie biznesmenów z władzami miasta odbyło się w Bibliotece Elbląskiej (fot. Anna Dembińska)

Przyjechali z całego świata: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, krajów europejskich. Chcą na własne oczy przekonać się, że w Elblągu da się zrobić „dobry biznes”. To biznesmeni polskiego pochodzenia, którzy przyjechali do naszego kraju na XIX Światową Konferencję Gospodarczą Polonii. Zobacz zdjęcia.

- Urodziłem się w Polsce, obecnie mieszkam w Chicago, ale ostatnio dużo czasu spędzam w Azji, gdzie moja firma produkuje – mówił Piotr Całka, jeden z gości konferencji.
       Region elbląski to dla niego okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i rozpoczęcia kolejnej działalności gospodarczej. - Region elbląski ma niedoceniony potencjał inwestycyjny. Jest dojście do Bałtyku i droga na wschód do Rosji, gdzie jest wszystko, co możemy wyprodukować i przepuścić przez Polskę tranzytem – zauważył Piotr Całka.
       Prezydent Witold Wróblewski mówił podczas dzisiejszego spotkania z kilkudziesięcioma biznesmenami polskiego pochodzenia, że Elbląg jest przygotowany do przyjęcia dużych inwestycji.
       Na Modrzewinie jest 16-hektarowa uzbrojona podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej, w której inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe. Do rządu został skierowany też wniosek o zwiększenie powierzchni podstrefy. - Obecnie w podstrefie działa 10 firm, a 6 kolejnych podpisało listy intencyjne dotyczące rozpoczęcia działalności – mówił Witold Wróblewski.
       Jak dodał, po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną ma wrosnąć znaczenie elbląskiego portu. Nie można też nie wspomnieć o Elbląskim Parku Technologicznym, z którego usług mogą korzystać inwestorzy.
       - W Elblągu jestem pierwszy raz. Przyjechałam się rozejrzeć, jakie są możliwości inwestowania w regionie elbląskim. Moja firma zajmuje się głównie reeksportem – mówi Anita Wojtkowska ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W przypadku takich inwestorów jak pani Anita, Elbląg musi konkurować zarówno z pobliskim Trójmiastem, jak i z całym światem.
       Na konferencji prezentowały się branże będące siłą napędową regionu elbląskiego m.in. meblarska, informatyczna i budowlana. - Firmy meblarskie z regionu elbląskiego stworzyły grupę zakupową, z którą muszą się liczyć monopoliści na naszym rynku. Jako klaster jesteśmy największym wystawcą na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jesteśmy poważnym partnerem dla władz samorządowych. Stworzyliśmy potężne przedsiębiorstwa, które są w stanie konkurować z firmami zagranicznymi – mówił Wojciech Macijewicz z Klastra Mebel Elbląg.
       To właśnie silne przedsiębiorstwa z naszego regionu mogą być partnerami dla zagranicznych biznesmenów. - Przyjechałem w konkretnym celu. Chcę nawiązać współpracę z firmami meblarskimi – mówił Andre Michel Pakulski z Belgii.
       Na efekty dzisiejszej konferencji będziemy musieli poczekać. Po oficjalnej części, na której przedsiębiorcy z Elbląga prezentowali swój potencjał, przyszedł czas na spotkanie networkingowe. I to właśnie w rozmowach „twarzą w twarz” powstaną pierwsze pomysły na wspólny biznes.
       Po południu goście ze świata odwiedzą niektóre przedsiębiorstwa w Elblągu. - Jesteśmy gotowi do współpracy – zadeklarował Zbigniew Ludger Olszewski, przewodniczący Fundacji Polonii Gospodarczej Świata.
       - Na dzisiejszej konferencji poznamy władze samorządowe i może znajdziemy inspirację, by tu wrócić z pieniędzmi i zainwestować – dodał Piotr Całka.
      
       Czy Twoim zdaniem Elbląg jest atrakcyjny dla biznesu? Wypowiedz się w naszej sondzie.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jestem mega ciekaw jakie to firmy zostaną odwiedzone....i dlaczego biznesmeni z Elbląga nic nie wiedzą o takim spotkaniu....:):) P.S ...Elbląga tu nie znalazłem.... www.forbes.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Mirka12(2016-10-03)
 • brawo Prezydencie ludzie dostaną 1500 na ręke a dotacje za mieszkanie jak i samotne matki z dziecmi nie dostaną zasiłków jeśli miasto nie potrafi ściągnąć alimentów bo ukrywa się w Anglii ai kobieta najlepiej sama jak go znajdzie
 • Trzeba było myśleć, a co mają alimentu do artykułu. Wylewaj swoje żale, gdzie indziej...
 • nie żale kolego/koleżanko tylko pomysl że ludzie zarobią najniższa krajową to żadna przyszłość dla tych ludzi a kolego pomyśl sobie że mniej ludzie zarabiają tym mniej wydajemy i więcej sklepów się zamyka i ceny rosna
 • widać w dąbrowie że budują się bogaci a ludzie chodzą do biedronek i do szmateksów bo biznesmeni maja kosztem wyzysku i dlatego uciekajcie z Elbląga i z Polski tu tylko bogaci i księża się bogacą a innym nie chce rząd pomóc
 • Przekop mierzei w tym szansa ta inwestycja rozkręci wszystko tylko niech zaczną kopac.
 • Tak długo jak olsztyn będzie promował Elbląski region tak długo będzie bida w Elblągu a inwestorzy będą nas omijać.
 • Żeby te szukanie nie zakończyło się zakrapiana kolacją i niechciana ciążą. .. .. nic więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  c.ieciorka(2016-10-03)
 • Dobrze, że przyjechali - dzięki temu dziennikarze będą mieli o czym napisać i zgarnąć a to wynagrodzenie. Na inne pozytywne efekty nie ma co liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  RedaktorJabłkalski(2016-10-03)
 • Zakłady produkcyjne potrzebne w Elblągu
 • już w na samym wstępie manipulacja : " przekonać się, że w Elblągu. .. " powinno być: " przekonać się, CZY w Elblągu. .. " To jest przykład zaklinania rzeczywistości. Głupek się ucieszy, mądry się zasmuci. ..
Reklama