UWAGA!

Polska prezentacja gospodarcza

W Kaliningradzie trwają ostatnie przygotowania do kolejnej wystawy polskich produktów oraz usług „POLEXPORT - 2004”, która zostanie otwarta 18 maja br.

Tegoroczna, dziewiąta już edycja prezentacji polskich możliwości gospodarczych odbędzie się pod honorowym patronatem ministra Jerzego Hausnera. Tradycyjnie organizatorem wystawy “Polexport”, która odbywa się zawsze w maju, jest Polsko - Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich.
     W tym roku swój udział zapowiedziało prawie 190 małych, jak też średnich polskich firm z różnych regionów, które liczą na nawiązanie kontaktów z rosyjskimi partnerami.
     Na wystawie zostaną zaprezentowane maszyny, urządzenia oraz oprzyrządowanie do różnego rodzaju produkcji. Tradycyjnie zostaną pokazane cieszące się nad Pregołą dużą popularnością polskie meble, a także odzież, obuwie, galanteria skórzana, kosmetyki, chemia gospodarcza. Nie zabranie również naszych wyrobów spożywczych, w tym mięsnych, a także przetworów rolno-spożywczych.
     Będzie to pierwsza polska wystawa nad Pregołą organizowana zaledwie kilka tygodni po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Dlatego też ma ona szczególne znaczenie dla wielu naszych producentów.
     - Właśnie teraz - jak podkreśla Jarosław Czubiński, Konsul Generalny RP w Kaliningradzie - gród nad Pregołą może odegrać szczególnie ważną rolę dla unijno - rosyjskich w tym szczególnie polsko - rosyjskich kontaktów gospodarczych.
     Polskim przedsiębiorcom, producentom oraz biznesmenom bardzo zależy na znalezieniu nowych odbiorców ich produkcji. W poszerzaniu rynków zbytu wiele towarów może być wysyłanych przez Kaliningrad, gdzie od dawna istnieje odpowiedni, dobry klimat wymiany i współpracy transgranicznej.
     W kręgach politycznych oraz gospodarczych obwodu brane jest pod uwagę większe wykorzystanie dogodnego położenia kaliningradzkiego węzła transportowego, ponieważ Kaliningrad od dawna jest predysponowany do odegrania roli bramy do Rosji.
     U naszych rosyjskich sąsiadów działa obecnie około 500 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Roczny obrót towarowy wynosi prawie 350 milionów dolarów. Polscy przedsiębiorcy i biznesmeni w ubiegłym roku zainwestowali na terenie obwodu kaliningradzkiego około 6 milionów USD.
     Organizatorzy wystawy, jak i przedstawiciele kaliningradzkiego biznesu uważają, że majowa polska wystawa przyczyni się znacznie do zwiększenia polskiej obecności handlowo - gospodarczej nad Pregołą.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama