UWAGA!

Polsko-Rosyjska Rada

W Zelenogradsku na terenie Obwodu Kaliningradzkiego po raz jedenasty obradowała Polsko-Rosyjska Rada ds. Współpracy Regionów Rzeczypospolitej Polskiej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W posiedzeniu wziął udział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Podczas spotkań komisji problemowych rozmawiano przede wszystkim o współpracy między Polską a Obwodem. Przewodniczący rosyjskiej części Rady Michaił Pliuchin z zadowoleniem podkreślił uruchomienie na polsko-rosyjskiej granicy drogowego przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo II dla międzynarodowego ruchu towarowego i osobowego. Wyraził jednocześnie nadzieję, że oddanie go do użytku sprzyjać będzie zmniejszeniu nadmiernego obciążenia na pozostałych przejściach na polsko-rosyjskiej granicy. Pan Michaił Pluchin zwrócił również uwagę na pozytywne zmiany we współpracy gospodarczej. Większość wskaźników ekonomicznych powróciło do poziomu sprzed kryzysu – nastąpił wzrost ilości przewozów ładunków i pasażerów transportem kolejowym, drogowym i morskim.
       Przewodniczący polskiej części Rady Piotr Stachańczyk podkreślił znaczenie, jakie strona polska przywiązuje do rozwoju pozytywnych procesów we współpracy na polsko-rosyjskim pograniczu. Świadectwem tego było podjęcie przez stronę polską intensywnych starań na forum Unii Europejskiej na rzecz podpisania z Rosją umowy o małym ruchu granicznym, obejmującym swoim zakresem cały Obwód Kaliningradzki i odpowiednie obszary polskich województw nadgranicznych. Podczas obrad komisji strony uzgodniły tekst porozumienia o uruchomieniu małego ruchu granicznego. Minister Stachańczyk poinformował również o rozpoczętych pracach budowy pawilonu do obsługi oczekujących na wydanie dokumentów MRG.
       Rada z zadowoleniem przyjęła również informację, iż strona polska wystąpiła z notą inicjującą zawarcie porozumienia w sprawie zmiany zakresu ruchu towarowego na drogowym przejściu granicznym Gronowo-Mamonowo na międzynarodowy ruch pojazdów ciężarowych o masie całkowitej do 6 ton.
       Członkowie rady poruszyli również kwestię budowy nowych przejść granicznych „Perły-Kryłowo” oraz „Michałkowo-Żeleznodorożnyj”, uznając, że przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej realizacji tych inwestycji należy najpierw określić wpływ otwartego przejścia w Grzechotkach na strukturę ruchu granicznego, a także ocenić możliwości finansowania tych inwestycji.
       Obie strony biorące udział w obradach dyskutowały również o szerokich możliwościach inwestowania stworzonych w Obwodzie Kaliningradzkim, w tym w ramach specjalnej strefy ekonomicznej, ukierunkowanych na zapewnienie korzystnego klimatu dla rozwoju biznesu, napływ siły roboczej i inwestycji oraz wzrost konkurencyjności produkcji regionalnej.
       W końcowej części spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie Protokołu z prac 12 komisji wchodzących w skład Rady.
       W trakcie uroczystego podpisania dokumentu końcowego z prac 12 komisji wchodzących w skład Rady Gubernator Obowodu Nikołaj Tsukanov podziękował wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Marianowi Podziewskiemu za wyjątkowe zaangażowanie i wkład w rozwój współpracy między Obwodem a regionem warmińsko – mazurskim.
      
Edyta Wrotek , biuro prasowe wojewody Warmińsko-Mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • I po co kolejne przejścia z obwodem paliwowym ? Czy naprawdę nie wystarczą Bezledy, Gronowo, Grzechotki, Gołdap ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tamożnik(2011-06-06)
 • pewnie że nie wystarczą bo paliwo drożeje. Przejścia graniczne co 100 metrów !
 • Olsztyn kombinuje, żeby więcej mieć kasy z tych przejść ha ha!
 • A może poruszali sprawę swobodnego przepływu statków z Bałtyku do Elbląga? Bo spotykają się już prawie z 50 lat i nic z tego nie wynika. Ponoć po podziale Prus Wschodnich w 1945r. Rosja miała gwarantować Polsce swobodny dostęp statków przez Zalew Wiślany. Czyżby Kalinin, który podpisał ze Stalinem wymordowanie jeńców polskich temu się sprzeciwił?
Reklama