UWAGA!

Prywatyzować czy inwestować w EPEC?

Elbląg, Prywatyzować czy inwestować w EPEC?
Fot. Anna Dembińska.

Debata ostatnich dni pokazała różne spojrzenia na politykę energetyczną Elbląga i problem zaopatrzenia mieszkańców w ciepło – głos w dyskusji o przyszłości EPEC-u i elbląskiego ciepłownictwa zabiera Robert Szaj, były prezes Elektrociepłowni Elbląg:

Tylko ignorant gospodarczy nie zdaje sobie sprawy, że każdą zainwestowaną złotówkę w zakup tego przedsiębiorstwa (a tych złotówek będzie wiele dziesiątek milionów) inwestor będzie chciał jak najszybciej odzyskać. Obecne wymagania rynku stawiają przed inwestorami znaczne oczekiwania w zakresie zwrotu zaangażowanego kapitału w inwestycję. Zwrot tego kapitału nastąpi tylko poprzez podwyżkę cen ciepła lub zaniechania niezbędnych inwestycji. Zapewnienia potencjalnych inwestorów o nieznacznych podwyżkach czy podjęciu ważnych inwestycji zawsze mogą zostać wycofane w sytuacjach, na które nie będzie nikt miał wpływu (np. podwyżka cen węgla, kryzys gospodarczy, pogorszenie sytuacji w sektorze bankowym, co może wpłynąć na sposób pozyskiwania finansowania inwestycji itp.). Ponadto przy obecnych realiach rynkowych, uzyskanie wysokich wpływów z prywatyzacji EPEC jest raczej nierealne.
       Cena ciepła dla odbiorcy końcowego (mieszkańca Elbląga) ustalana jest przez Urząd Regulacji Energetyki (Oddział w Gdańsku) na podstawie kosztów produkcji, pozyskania i przesyłu ciepła przedstawionych przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Trwają jednak prace nad całkowitą liberalizacją rynku ciepła w Polsce. Wówczas dystrybutor bez żadnego ograniczenia będzie mógł kształtować politykę cenową.
       Próba przeprowadzenia przez prezydenta Henryka Słoninę prywatyzacji jest obecnie najmniej uzasadnionym pomysłem, który w obszarze polityki energetycznej miasta mógłby być realizowany. Prezydent Słonina w odpowiedzi Panu Posłowi Witoldowi Gintowt-Dziewałtowskiemu myli pojęcie konieczności szybkiej modernizacji branży z sytuacją rynkową i gospodarczą. Inwestycje są potrzebne całej energetyce, w tym również EPEC-owi, jak i Enerdze Kogeneracja Sp. z o.o. (dawna Elektrociepłownia Elbląg). Problemem jest pozyskanie finansowania dla tych inwestycji.
       Czy zatem inwestor (a z informacji nieoficjalnych wiadomo, że najbardziej pożądanym inwestorem przez Pana Prezydenta Słoninę jest Grupa Energa lub Energa Kogeneracja sp. z o.o.), który sam nie potrafi zrealizować własnych inwestycji i traci środki z Unii Europejskiej, jest w stanie przejąć na siebie dodatkowy ciężar inwestycji. Na takie ryzyko nasze miasto pozwolić sobie nie może.
       Przygotowana w ten sposób prywatyzacja EPEC jest próbą monopolizacji rynku przez Energę, a działanie takie nie jest korzystne dla mieszkańców Elbląga. Energa jest naturalnym monopolistą na rynku energii elektrycznej. Co prawda w tym przypadku mieszkańcy Elbląga mogą skorzystać z dobrodziejstw UE i dobrowolnie wybrać dostawcę energii (choć i tak jest to znacznie utrudniane). Zmonopolizowany rynek ciepła takiej możliwości dla większości z nas dawać nie będzie (poza tymi, których będzie stać na drogie zakupy indywidualnych systemów ogrzewania).
       Krytyka bez wskazywania najkorzystniejszych rozwiązań jest najgorszą cechą, nie tylko polskiej polityki. Dlatego chciałbym zaproponować rozwiązanie, które zarówno zaspokoi finansowe potrzeby miasta, jak i w dłuższej perspektywie rozwiąże problemy zapewnienia mieszkańcom bezpiecznych dostaw energii cieplnej.
       Miasto Elbląg w swoim planie zagospodarowania przestrzennego zaplanowało wybudowanie elektrowni lub elektrociepłowni na działce zlokalizowanej przy ul. Mazurskiej. Mając w perspektywie fakt niepodjęcia inwestycji w dawnej EC Elbląg i jej stopniowe wyłączanie ze względu na niespełnienie wymogów ochrony środowiska i sprawności produkcji energii (bezwzględnie wymogi te dawna EC musi spełniać od 1 stycznia 2016 roku!), należy rozważyć zaproponowanie inwestorowi wybudowanie w nowej lokalizacji elektrowni lub elektrociepłowni, wraz z prawem wyłącznym sprzedaży energii cieplnej do sieci ciepłowniczej. Sieć pozostawałaby we władaniu Miasta (EPEC). Rozwiązań, jakie w tym przypadku można przyjąć, jest kilka. Najprostsze z nich to sprzedaż (na podstawie konkursu ofert, przetargu) działki z prawem sprzedaży energii. Innym rozwiązaniem jest utworzenie spółki z udziałem EPEC i inwestora. Jeszcze innym wariantem (najmniej pożądanym i najtrudniejszym w początkowej fazie realizacji, a najkorzystniejszym w przyszłości) jest wybudowanie przez EPEC własnego źródła na działce przy ul. Mazurskiej.
       Niezależnie od przyjętego wariantu, najkorzystniejszym dla mieszkańców jest pozostawienie EPEC-u w rękach samorządu. Nie jest to nowatorskie podejście, tylko powielenie wielokrotnie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w Europie.
       Odnosząc się do słów Pana Prezydenta o braku współpracy z władzami elbląskiej Elektrociepłowni należy wskazać na nieprawdziwość tego twierdzenia. Podczas mojej pracy w Elektrociepłowni udało doprowadzić się do sprawnej wymiany informacji oraz zażegnania uprzedzeń EPEC i EC. Bliska współpraca w tym zakresie zaowocowała tym, że w Radzie Nadzorczej EC zasiadał przez długi czas Pan Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miasta (wskazany do tej rady przez Prezydenta Henryka Słoninę), a w skład Rady Nadzorczej EPEC wchodził Dyrektor Techniczny EC. Prezydent zatem ma bardzo krótka pamięć, a używanie nieprawdziwych argumentów popierających aktualnie głoszone tezy (niekonieczne zgodnych z prawdą) uznaje za najwyższą cnotę.
       Podchodząc konstruktywnie do przedstawianych propozycji, z zadowoleniem przyjąłem informację, że Prezydent Henryk Słonina planuje zorganizowanie debaty publicznej poświęconej przyszłości Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, w której z przyjemnością wezmę udział.
      
       O EPEC czytaj także:
       „Nie wolno sprzedawać EPEC” – Witold Gintowt-Dziewałtowski
       „Nie ma powodu, by się spieszyć” – Jerzy Wilk
       „Sprawdzian z EPEC” – przed sesją RM
       „Prezydent w sprawie EPEC” – Henryk Słonina
       „Głos mieszkańca w sprawie EPEC”
       „EPEC – tak było” – Witold Gintowt-Dziewałtowski
      
      
      
Robert Szaj
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co do tego iż potrzeba działań nikt nie ma wątpliwości! Tylko pamiętam jak to firma SAUR z Francji chciała prywatyzować wodociągi elbląskie na prawie angielskim, umowę spisano po niemiecku, a teren działania POLSKA. Wodociągi w Elblągu są komunalne, w Gdańsku SAUR rozkłada kosztami mieszkańców! To tylko mała uwaga do dyskusji.
 • Pan Szaj to lepiej niech się lepiej nie wypowiada na temat EC. Zatrudnił swoich kolesi, nirobów a teraz sfrustrowany próbuje odegrać się na byłym pracodawcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prac.ec(2010-02-01)
 • Święte słowa panie prezesie! Wszystkim zwolennikom prywatyzacji EPEC-u polecam ten tekst do przeczytania dziesięć razy i wężykiem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nic dodać!(2010-02-01)
 • No Panie Gintowt-Dziewaltowski! Wychodzi na to, że miał Pan rację. A prezydent Słonina powinien już pójść na emeryturę razem ze swoimi doradcami od prywatyzacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ludwig vB.(2010-02-01)
 • Do autora artykułu. Szanowny Panie! Serdecznie dziękuję, że zabrał Pan głos w sprawie, w której emocje dominują nad argumentami. Pański artykuł jest pierwszą rzeczową publikacją - poza listami Gintowta-Dziewałtowskiego. Ten test powinien służyć jako wstęp do podręcznika "Prywatyzacja przedsiębiorstw komunalnych".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biegły księgowy(2010-02-01)
 • dziwna sprawa ten pan miał już swoje 5 minut i należycie nie potrafił ich wykorzystać więc nie jest autorytetem w tej sprawie! dodatkowo też stosuje się cenzurę wpisów dlaczego? czy pan Robert S. obawia się tego że ktoś może mieć odmienne zdanie w tym temacie niż on?
 • A co za różnica czyj EPEC będzie i tak w efekcie końcowy dostaje rozliczenie i widnieje niedopłata za C. O. bo 19 st. C to rarytas w pseudo nowym budownictwie. Najpierw EPEC rozlicza spółdzielnię a oni standardowo przerzuca opłatę na mieszkańców tak czy owak różnica żadna czy państwowe czy prywatne !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  cokolwiek(2010-02-01)
 • Słonina chciał nas sprzedać za marne srebrniki i pójść na ciepłą emeryturkę. TO było szyte grubymi nićmi, nawet radni SLD nie dali się przekonać, choć zawsze go popierają.
 • Nie inwestować, gdyż zmarnowane byłyby to pieniądze.
 • pan Szaj dopiero teraz docenia konieczność modernizacji EC, ale gdy sam nią kierował to niewiele zrobił. Natomiast należy docenić, że się przyznał do tego, że miał, ,układ" z Prezydentem Słoniną i dlatego powołał pana Nowaka do rady nadzorczej. Powołany przez PiS forsował kandydatów z SLD a teraz wspiera Dziewałtowskiego. Dziwna sprawa.
 • jeżeli raz się stwierdza "Przygotowana w ten sposób prywatyzacja EPEC jest próbą monopolizacji rynku przez Energę, a działanie takie nie jest korzystne dla mieszkańców Elbląga", by dalej "Jeszcze innym wariantem (najmniej pożądanym i najtrudniejszym w początkowej fazie realizacji, a najkorzystniejszym w przyszłości) jest wybudowanie przez EPEC własnego źródła na działce przy ul. Mazurskiej. " to z wypowiedzi autora wyłania się niezwykły brak konsekwencji. Autor powinien się zdecydować, czy monopolizacja rynku ciepła jest niekorzystna dla klientów, czy stanowi najkorzystniejszye rozwiązanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Olgierd Jedlina(2010-02-02)
 • Do poprzednika : czytaj uwaznie bo jak ja czytałem to monopolizacja całego rynku przez Energe w Elblągu jest niebezpieczne. A rozbudowan EPEC jest konieczna, bo tylko wtedy można będzie dostarczyć ciepło dla wiekszej ilości odbiorców. Ja nie widze sprzecznosci.
Reklama