UWAGA!

Radni pytają o ciepło

 
Elbląg, Radni pytają o ciepło
(fot. Michał Skroboszewski)

- Takiej umowy, jaką proponuje nam Energa nie podpiszemy, bo jest dla nas niekorzystna – mówił prezydent Witold Wróblewski na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Radni chcieli dziś dowiedzieć się czegoś na temat przyszłości ciepłownictwa w Elblągu, prezydent nie był jednak przygotowany na debatę.

To miało być kolejne „grillowanie” prezydenta Elbląga przez większość radnych. Na dzisiejszej sesji niespodziewanie dla Witolda Wróblewskiego pojawił się punkt o informacji na temat przyszłości energii cieplnej w Elblągu. Wniosek w tej sprawie zgłosił klub PiS.
       Przypomnijmy: Energa grozi rozwiązaniem umowy na dostawę energii cieplnej, jeśli do 15 sierpnia EPEC i miasto nie podpiszą nowej umowy. „Niepodpisanie umowy do 15 sierpnia 2018 r. spowoduje, że nie będzie już czasu na dostosowanie eksploatowanej instalacji Energi Kogeneracji do nowych wymagań środowiskowych, co skutkować będzie brakiem dostaw ciepła już w październiku 2020 roku. Energa deklaruje, że po sierpniu 2018 roku nadal będzie gotowa do współpracy z Miastem w zakresie dostarczania ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego, jednak nie będzie już w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za zapewnienie tych dostaw we wcześniej ustalonych terminach” - pisał do naszej redakcji kilka tygodni temu Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.
       - Gdybyście Państwo wcześniej mnie poinformowali o tym, że macie taki plan, żeby wprowadzić ten punkt do porządku obrad, przygotowałbym się do merytorycznej dyskusji – mówił prezydent Witold Wróblewski do radnych Elbląga na dzisiejszej sesji.
       Mimo to radni (głównie głosami radnych PiS, za był także Ryszard Klim i Maria Kosecka) włączyli punkt do porządku obrad i przystąpili do debaty. - Mamy wiedzę powierzchowną. Nie wiemy, co dalej? W jaką stronę idziemy? Co robimy dalej? - pytał radny Ryszard Klim.
       - Umowa na dostarczanie ciepła jest zawarta na czas nieokreślony. Nie ma podstaw prawnych do wypowiedzenia umowy – uspakajał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Negocjacje prowadzi prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z prezesem Energii Kogeneracja (EKO) w Elblągu. A prezydent Elbląga działając jako Zgromadzenie Wspólników EPEC zakazał podpisania umowy z EKO w kształcie proponowanym przez tą firmę.
       - Umowa zaproponowana przez EKO jest nie do przyjęcia i prezydent wyraźnie powiedział, że takiej umowy nie podpisze – mówił Janusz Nowak.
       - Negocjacje trwają – zapewniał Witold Wróblewski.
       Radni pytali, czy prezydent bezpośrednio uczestniczy w negocjacjach z Energą, o to jak ma wyglądać przyszłość ciepłownictwa w Elblągu, na jakim etapie są prace zapoczątkowane kwietniowym seminarium z udziałem naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej? Dzisiejszą debatę najlepiej podsumował radny Paweł Fedorczyk: - Myślę, że ta dyskusja do niczego nas nie prowadzi. Zgłaszam wniosek o przesunięcie jej na drugą cześć sesji, która mogłaby się odbyć 6 lipca – mówił radny.
       Pozostali radni poparli wniosek i dalsza część debaty (miejmy nadzieję, że zawierająca więcej konkretów) odbędzie się 6 lipca.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A co jeżeli Energa panie prezydenciku nie wypowie umowy tylko obniży moc np. do 20 MGJ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  ciepłownik(2018-06-28)
 • Szantażowi nie ulegniemy BRAWO Panie Prezydencie! Ciekawe co zrobi Energa zwolni ludzi z pracy czy rozpocznie środkiem ubocznym jakim jest ciepło ogrzewanie rzeki Elbląg? Więcej ekonomi mniej polityki a kompromis jest możliwy ale na równych prawach. .. ..
 • Nie pogrążaj się panie Wróblewski, nie pogrążaj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  15
  kolo(2018-06-28)
 • To takie cwaniactwo, pisiory zabronili swojemu kumplowi prezesowi energii podpisywać umowy, żeby mieć jakiegoś haka na wróbla. Jak nie mają jak ukąsić to zawsze czepiają się ciepła.
 • niestety taka jest prawda. .. pisowe imają się wszystkiego co legalne i nie jawne oraz poniżej pasa. .. .. aby dobić się do stołków. .. pogonić to chmarę cwaniactwa!
 • jak to jest. .. Elbląg wybudował elektrownie i rozbudował do elektrociepłowni. .. jakieś ludki złapali rządy i szantażują. .. to co znowu mamy wybudować im nową fabrykę, a oni łaskawie będą lub nie będą produkować ciepło? To co mamy znowu budować piekarnie, a piekarze albo upieką lub nie upieką chleba. .. boto zależy czy im sie będzie chciało????
 • Skoro prezydent nieprzygotowany to moze jego viceprezydent nowak sie z tym tematem zapoznal???? Wkncu od czegos on jest???? A w sumie to od czego????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  8
  zdzichumarynarz(2018-06-28)
 • Panie Wróblewski, co z bezpieczeństwem energetycznym naszego miasta? Wymienia pan w epec prezesów jak rękawiczki i zero efektów. Te fundusze norweskie na opracowanie dokumentacji technicznej to o wiele lat za późno trzeba budować już. Pana działania doprowadzą do tego, źe mieszkańcy w zimę będą zmuszeni do palenia ognisk w swoich mieszkaniach. Musi pan ODEJŚĆ wraz z całą niewydarzoną ekipą lewaków i peowców!
 • najlepiej! wymienić Wróblewskiego na pisowskiego prezydenta, wtedy pisowski prezydent podpisze umowę z pisowskim apartczykiem -prezesem i będą robili co będą chcieli, oczywiście dbając wyłącznie o swoje własne interesy. No brawo!
 • Haha. Kpina i cyrk żeby nie powiedzieć bajzel na kółkach. Prezydent miasta robi wodę z mózgu jego wyborcom mieszkańcom. Energa po 2020r zamknie zakład by nie płacić kar za emisję. I w zimie będziemy w domach szczękać z zimna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  ja wiem(2018-06-28)
 • panie prezydencie z jakiego kapelusza pan wyciągnął tego nowego w epecu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  asssss(2018-06-28)
 • Obecnie EC płaci miesięcznie około 1 mln. zł. kar za emisję w 2020 będzie znacznie więcej. miasto zapłaci kary to EC będzie grzało.
Reklama