UWAGA!

Remont fontanny

Elbląg, Pomieszczenie pod fontanną
Pomieszczenie pod fontanną (fot. MW).

W Urzędzie Miasta zapadła decyzja o rozpoczęciu remontu fontanny na Placu Słowiańskim. Obecnie prace budowlane prowadzone są w pomieszczeniu pod niecką fontanny.

Fontanna na Placu Słowiańskim powstała w 1908 roku jako pomnik Hermanna Balka - mistrza krzyżackiego uważanego za twórcę Elbląga. Po drugiej wojnie światowej górna część fontanny została wraz ze zdobiącymi ją rzeźbami zniszczona. W 1957 roku wykonano remont fontanny, nadając jej nowy kształt - od tej pory nie prowadzono przy niej żadnych prac remontowych.
     Pod koniec lat 90-tych fontanna została wpisana do rejestru zabytków. Czas i wszechobecna wilgoć były dla konstrukcji bezlitosne - obiekt jest obecnie w bardzo złym stanie i wymaga kompleksowych prac renowacyjnych.
     Remont trwa. Prace budowlane prowadzone są teraz w pomieszczeniu pod niecką fontanny. Wylewana jest tam nowa posadzka, tynkowane ściany. Wykonane zostało też nowe przyłącze wodne i energetyczne. W wyremontowanym pomieszczeniu umieszczone zostaną pompy oraz instalacja do recyrkulacji wody z fontanny. Ten pierwszy etap prac pozwoli na rozpoczęcie renowacji kamiennych stopni i zbiornika, które pamiętają czasy, gdy górowała nad nimi dumna sylwetka Krzyżaka wspartego na mieczu.

 


     Co najważniejsze - wykonanie nowej instalacji wodnej pozwoli uruchomić fontannę. Jak zapewnili nas pracownicy Urzędu Miasta, woda z dysz popłynie już wiosną przyszłego roku.
     Zobacz fotoreportaż z prac remontowych.

MW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • amen. .. wkoncu sie doczekalismy
 • Brawo włodarze!W końcu ktoś zauważył jeden z ważniejszych zabytków naszego miasta. Długo czekałem na ten moment, że ta fontanna znowu będzie cieszyć oko. Kiedy latem tego roku mówiłem mojemu pięcioletniemu synowi, że to jest fontanna, on krótko zapytał: tata, a gdzie woda??? A może wladze Elbląga pójdą za ciosem i zafundują nam z powrotem Hermana :)) Może to być na spółkę ze Starymi elblążanami z Munster:) Brawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Uradowany(2007-12-12)
 • Parę słów wyjaśnienia. Hermann Balk był Mistrzem Krajowym Zakonu Krzyżackiego w Prusach i uznawany m. in. za założyciela Kwidzyna i Elbląga. Fontanna na Placu Słowiańskim nazywana była kiedyś "Fontanną Srebrnego" (Silberbrunnen), ponieważ zostala wybudowana z inicjatywy Friedricha Silber'a (Silber = Srebrny). Podjął on inicjatywę budowy fontanny z kupcem Emilem Lehmann'em. Zebrali na ten cel odpowiednią kwotę pieniędzy. W latach 30.XX wieku zwana była też "Fotanną Hermanna Balka" (Der Hermann Balk Brunnen), ponieważ wieńczył ją kamienny posąg Hermanna Balka, wspartego (oburącz) na tarczy z mieczem. Wspomniane nazwiska obu inicjatorów budowy fotanny znalazły się później na jej dolnej części ("Friedrich Silber i Emil Lehmann dedykują tę fontannę ojczystemu miastu Elblągowi"). Cała fontanna była wykonana z piaskowca i postawiona przez artystę rzeźbiarza Magnussen'a. Miała m. in. pięć owalnych stopni (schodów), a duża misa na wodę spoczywała na trzech delfinach. W środku misy był cokół (stopień) na który stał Hermann Balk. Z czterech punktów tego stopnia (głowy niedźwiedzi (?) - tryskała woda. Głowę, szyję i ramiona Hermanna Balka okrywała pancerna koszulka, tkana z drutu. Poza tym jego głowę nakrywał hełm. Miał także metalowe rękawice, które skrywały "mocne ręce". Na ramionach miał zarzucony płaszcz z czarnym krzyżem - symbolem Zakonu Krzyżackiego. W latach powojennych fontanna została wydatnie zmniejszona i przebudowana przez inż. arch. Leńca z Krakowa.
 • erg. , "pancerna koszulka, tkana z drutu" to po prostu kolczuga; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  BramaTargowa(2007-12-12)
 • Mam nadzieję, że wladze naszego miasta odrzucą wreszcie swoje lewackie podejście do pewnych kwestii i zrekonstruują pomnik założyciela naszego miasta. Chyba, że ich kompleksy znowu wezmą gorę nad dziedzictwem kulturowym naszego miasta :( Hermanie Balk - czekamy na wielki powrót!!! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anubis(2007-12-12)
 • A ja znam nasze władze i sądzę, że przy okazji remontu wywalą w kosmos oryginalne stpopnie i każą odkuć nowe, to się nazywa renowacja po elbląsku, retrowersja na Starym zdechła, ale w specyficznie pojętej formie wyszła "na miasto" przyklady chyba są znane zainteresowanym, oczywiście uciesze się jak głupi jeśli to tylko będzie moje krakanie, ale przeczucie mam że skończy się jak z odrodzeniem starej poczty od str. Garbar - w ramach remontu rozebrane i zbudowane w tej samej formie w 100% z naowych innych materialów :( Przy okazji erg. niezły tekst :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2007-12-12)
 • kiks - ogrodzeniem nie "odrodzeniem"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob b.(2007-12-12)
 • A postawia pomnik Hermanna Balka - mistrza krzyżackiego uważanego za twórcę Elbląga? To nie Polak, ale miasto zalozyl. ..
 • Z tego co pamiętam to fontanna była remontowana pod koniec lat 80-tych lub na poczatku 90-tych. Ale na pewno potrzebuje kolejnej renowacji.
 • Brawo Prezydent, ale kiedy pozbedzie sie nieudolnych z Zarzadu Dróg
 • Jeżeli fontanna stoi na Placu Słowiańskim, to jak może tam wrócić Hermann? Czy nie lepiej umieścić tam posąg Jana Pawła II - największego ze Słowian?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  terenowiec(2007-12-12)
 • www.portel.pl Ciekawa fotka chciałbym zobaczyć to na żywo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zgroza(2007-12-12)
Reklama