UWAGA!

Remont zabytkowych murów za miliony

 
Elbląg, Mury w Pasłęku, 2010 r.
Mury w Pasłęku, 2010 r. (fot. UM Pasłęk)

Zostały wzniesione w XIV w., a ich znaczna część przetrwała aż do teraz. Teraz murowane fortyfikacje w Pasłęku zostaną odnowione i jak zapowiada samorząd tej miejscowości będzie to pierwszy, tak gruntowny remont na przestrzeni 700 lat. Podkreśla on również fakt, że na to zadanie otrzymał rekordowe dofinansowanie unijne.

Przedsięwzięcie, z uwagi na skalę trudności, zostało podzielone na trzy etapy. W trakcie prac zostaną m.in. usunięte zanieczyszczenia, roślinność i pozostałości cementu po poprzednich remontach, naprawiona będzie korona murów, uzupełnione zostaną kamienie i cegły, które wypadły, wzmocnione będą fundamenty.
       "Przez najbliższe trzy lata samorząd miejski będzie prowadzić jedną z największych inwestycji na przełomie ostatnich 700 lat ratujących pasłęckie mury obronne. Bez środków finansowych z Unii Europejskiej nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tak dużej operacji budowlanej" – czytamy na stronie pasłęckiego Urzędu Miejskiego.
       Inwestycja będzie kosztowała niemal 13 mln zł, z czego 8,5 mln zł to dotacja unijna przydzielana przez Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Stanowi ona "około 60 proc. całej wojewódzkiej puli środków i jest to niewątpliwie największe dotychczas pozyskanie dofinansowanie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej". 
       Jak informuje portal zabytek.pl pasłęckie mury wybudowano w pierwszej połowie XIV w. na miejscu drewnianej palisady. Kilkaset lat później umocniono je zewnętrznymi ziemnymi bastionami (w XVII w.), w XVIII w. straciły na znaczeniu.
       "Linia murów biegnie po obwodzie nieregularnego wieloboku. Główny obwód pasłęckich obwarowań zamykały trzy bramy: Garncarska, Kamienna i Młyńska, z których dwie ostatnie zachowały się do dziś" – informuje zabytek.pl.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Cisza na temat budowy tj odbudowy kamieniczek na starówce w Elblągu . Czas plynie a rozpoczete budowy trwaja i trwaja i konca nie widac. Rzadzacy tym miastem macie cala palete paragrafów i nie potraficie wyciągnąć konsekeencji wobec tych budujących. Czy naprawdę nikt nie chce by skończyła się zabudowa całej starówki.
 • A tak szczerze to piszcie o Elblągu a nie o innych.
 • sprawa jest banalnie prosta zaprojektować zabudowę starówki ( nadbrzeża, drugą stronę kanału itd. ) wyłonić firmy, dać im określony czas na zakończenie budowy max 4 lata, jeśli się nie wywiążą kara finansowa 50 baniek za kamieniczkę I w ten sposób mieli byśmy starówkę ukończoną w 5 lat max
 • a co myślicie o zbudowaniu wieży widokowej na Modrzewinie ??? jest teren ładny widok, to i turystów by się zwabiło wieża np. taka jak jest na kaszubach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  smole(2019-02-06)
 • a mury runą,runą,runą i pogrzebią stary świat,...a nie lepiej zamiast tych murów postawić taki płot jak np. w Irzaelu budują, dużo lepiej będzie to wygladalo
 • Przecież część z tych działek jest prywatna. To jak chcesz tam przetarg urządzać?
 • Pasłęk ma najdłuższe zachowane mury obronne w Polsce.
 • A tym czasem zabytkowy mur wokół Galerii El jest zaniedbany i aż czarny od wilgoci.
 • JABYM ZROBIL OD STRONY WJAZDU OD ELBLAGA PO PRAWEJ STRONIE UTWARDZENIE I KOLEJNE 2 PASY JAK SIE JEDZIE PO KOSTCE A DROGE SERPENTYNE ZACHOWAL JAKO ZABYTEK ZEBY NIKOMU ZA 100 LAT NIE PRZYSZLO JEJ ZALAC ASFALTEM NA ZAMKU POLIKWIDOWAC CHANDELEK UFOSTEPNIC INNE MIEJSCA CHANDLARZOM JEST LODZIARNIA I REATAURACJA A NA DOLE MUZEUM PO PRAWEJ STRONIE SERPENTYNY TROSZECZKE WYOBRAZNI MINIATURE ZAMKU ABY POKOLENIA MIALY WIEKSZA MOZLIWOSC PRZODOWAN I WIEDZE O HISTORI REGIONU POD ZABOREM ROSYJSKIM CZASY SIE SKONCZYLY TO STARSZE POKOLENIA BYLY TAK WYCHOWYWANE NIE JA I POKOLENIA PO 88 Z SZACUNKIEM DO TYCH STARSZYCH POKOLEN DGSZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  ARCITECT(2019-02-06)
 • A tak szczerze, to naucz się pisać po polsku.
 • A “Szanse” zamkneli. Komuchy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wroblewski(2019-02-07)
 • @kffkfkf - ludwig gabka i jechana bedzie czystszy sport to zdrowie
Reklama