UWAGA!

Śmieci nasze coraz droższe

 
Elbląg, Śmieci nasze coraz droższe
(fot. archiwum portEl.pl)

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej prezydent przedstawił radnym projekt uchwały o podwyżce opłat za wywóz odpadów o 30 procent. Poprzedni projekt, wiosną a więc przed wyborami, został po burzliwej dyskusji odrzucony przez radnych. Jak będzie teraz?

Po wyborach na forum Rady Miejskiej wracają uchwały, których w obliczu kampanii wyborczej nie udało się przegłosować pod koniec poprzedniej kadencji. O restrukturyzacji długu miasta i nadaniu nazwy wiaduktowi już pisaliśmy na portEl.pl, dzisiaj więc o trzeciej uchwale, która dotyczy podwyżek opłat za wywóz odpadów. Mają one wejść w życie 1 marca 2019 roku. Decyzję o podwyżkach radni mają podjąć podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej 20 grudnia.
       W uzasadnieniu uchwały czytamy, że podwyżki są konieczne, bo system zagospodarowania odpadów się nie samofinansuje od trzech lat, a zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, powinno tak być.
       „W ciągu ostatnich lat następuje znaczny wzrost kosztów obsługi systemu. Przyczyną jest wprowadzenie przez rząd opłaty za korzystanie ze środowiska oraz wzrost kosztów przewoźników (m.in. wzrost płacy minimalnej, paliwa, kosztów napraw i pojazdów do odbioru odpadów, zakupu taboru). W związku z powyższym w celu zapewnienia środków na prawidłowe funkcjonowanie systemu konieczne jest pobranie wyższej opłaty od mieszkańców” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
       Podwyżki mają sięgnąć 30 procent. Od 1 marca przykładowo opłata od mieszkańca, który segreguje odpady wynosić ma (w rodzinie do 4 osób) 12,30 złotych miesięcznie, a od osoby niesegregującej – 21,60 zł. Urzędnicy dodają, że podwyżki są konieczne, bo w latach 2016-2018 miasto musiało dołożyć do systemu gospodarowania odpadów ponad 5,7 mln złotych, a jego utrzymanie będzie coraz droższe. W 2018 roku z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska samorząd musi zapłacić prawie 3 mln złotych, w 2019 roku będzie to już 3,6 mln złotych. A koszt obsługi całego systemu w Elblągu ma wzrosnąć z 16,8 mln zł do 20,4 mln zł, nie licząc kosztów administracyjnych.
       „Biorąc pod uwagę obecne stawki opłat, deficyt środków wyniesie w 2019r. ok. 6,4 mln zł.” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Urzędnicy dodają, że podwyżka opłat o 30 procent od 1 marca pozwoli zmniejszyć ten deficyt w 2019 roku do około 3 mln złotych.
       Czy radni poprą propozycję prezydenta? Ten temat wywołał burzliwą dyskusję na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, w efekcie czego projekt uchwały nie wszedł w życie. 20 grudnia przekonamy się, jak zachowa się nowa Rada Miejska.
       Dodajmy, że co roku do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu trafią ok. 77 tys. odpadów z miasta i okolicznych gmin. Jedna trzecia z nich trafia na składowisko, reszta jest przetwarzana.
       Ostatnią podwyżkę za wywóz odpadów wprowadzono w Elblągu w grudniu 2016 roku.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No i sie zaczynaja rzady koalicji autorytarnej
 • Pis na pewno by jeszcze obniżył, Pis najlepszy - w kłamaniu
 • Zapraszam do dyskusji o naszym mieście i wspólnego zmieniania go na lepsze do grupy Zjednoczony Elbląg, która znajduję się na Facebook'u.
 • witam jestem mieszkańcem osiedla Zawada, otóż zaobserwowałem w jaki sposób firma z ul Mazurskiej wywozi odpady, a mianowicie - w pomieszczeniu są kontenery na odpady segregowane i niesegregowane, jest tych kontenerów 7 po jednym na plastik, makulaturę i szkło, a pozostałe na odpady niesegregowane - W CHWILI GDY JEST WYWÓZ ODPADÓW, A KONTENERY Z SEGREGOWANYMI SĄ PEŁNE TO PRACOWNICY TEJŻE FIRMY PRZERZUCAJĄ PLASTIK I KARTONY DO NIESEGREGOWANYCH I WRZUCAJĄ DO TZW ŚMIECIARKI, co daje nam to iż w kontenerach z odpadami segregowanymi zostaje połowa zawartości. .. .. , takie praktyki zapewne są w całym mieście, co zapewne przyczynia się do wzrostu ilości odpadów niesegregowanych. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  1
  kazik(2018-12-11)
 • Zrobili nam w domach śmietnisko w postaci segregacji śmieci a płacimy coraz więcej ! W Niemczech firmy recynigowe płaca za segregacje a u nas ? To my mamy im jeszcze płacić to się nadaje do tv.
 • Firmy prywatne potrafią zrobić, biznes i to nie mały np. ML a "państwowym" zawsze mało, przecież oni powinni zarabiać na folii, papierze, złomie chyba po to segregujemy. Dostają towar i jeszcze im za to płacimy . . . Nie mówie by za darmo odbierali, ale niech nie przesadzają z cenami za wywóz a wezmą się za zarządzanie i pracę u siebie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  Johny darek(2018-12-11)
 • No i se najął radnych z PO do swojej "wizji". A tak ich upokarzał w poprzedniej kadencji. Teraz jest gotów dać nawet im dwóch wice?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  5
  wicia(2018-12-11)
 • jeszcze pragnę dodać iż wzrost ilości odpadów niesegregowanych przyczynia się do wzrostu ceny za odpady. .. .. , a co za tym idzie firmy wywożące i utylizujące podnoszą stawki. .. .. a to jest w interesie tych firm. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  kazik(2018-12-11)
 • Jak mi przykro nie mam facebook
 • Na razie śmieci, następnie podatek od nieruchomości. woda. ścieki, wybraliście tych co lubią przytulać kaskę.
 • Niech sobie prezydent i jego świta pensje obniżą to będzie z czego śmieci finansować. Prywatne firmy zarabiają na segregacji odpadów tylko ZUO nasze nie potrafi a dyrektor ZUO uciekł na emeryturę z tonącego okrętu i n ie ma komu sterów przejąć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  3
  Lucyna123(2018-12-11)
 • System odbierania odpadów jest nieszczelny i bez nadzory ze strony zamawiającego usługi, czyli przede wszystkim Spółdzielni Mieszkaniowych I INNYCH podmiotów zawierających kompleksowe usług na wywóz odpadów. Wiadomo że za wywóz muszą zapłacić mieszkańcy. Brak nadzoru nad wywozem odpadów i czy są prawidłowo wywożone spowodował to iż mamy to co mamy. Można monitorować taki wywóz poprzez zakładanie tzw foto pułapek tak jak to robią leśnicy, ale Spółdzielnie i Zarządcy mają to w głębokim. .. ..
Reklama