UWAGA!

Spółka z kłopotami na karku

 Elbląg, Spółka z kłopotami na karku
Fot. Anna Dembińska

Straty Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zwiększyły się kilkadziesiąt razy od momentu wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej. Przyczyna? Wywóz odpadów odbywa się poniżej kosztów. Spółka jest wciąż na minusie, a miasto szuka rozwiązania.

Pod koniec 2014 roku MPO miało prawie 1,5 mln zł straty. Rok później wyniosła ona 476 tys. zł brutto. Taki wynik to efekt programu naprawczego, w tym zwolnień pracowników. Jak wyjaśniał Dariusz Ostrowski, główny specjalista ds. analiz finansowych i strategii spółek, w pierwszych dwóch miesiącach strata spółki wyniosła 194 tys. zł, na koniec kwartału kwota ta zmniejszyła się do 189 tys. zł.
       Jak zauważył Paweł Fedorczyk, radny i przewodniczący Komisji Rewizyjnej która dziś (20 kwietnia) obradowała w Urzędzie Miejskim, "strata wprawdzie jest stabilna, ale to i tak prosta droga do upadku". Fedorczyk zapytał również o przekazanie MPO w ręce prywatne.
       - Proces prywatyzacji trwa nadal, rozważamy również możliwość połączenia spółek – tłumaczył Janusz Nowak, wiceprezydent miasta.
       Jak dodał pod uwagę bierze się także uchwałę dotyczącą modelu in-house. Dzięki niemu gmina miasto Elbląg mogłaby zlecić swojej spółce (czyli MPO) odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, bez przeprowadzania przetargu. Pod koniec marca Rada Ministrów zlikwidowała ten obowiązek.
       - W sposób znaczący wpłynie to na rozmowy z firmami, które poza MPO zajmują się wywozem odpadów – mówił Janusz Nowak, ale zastrzegł, że miasto nie będzie dążyło do monopolizacji w tym zakresie.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A może niech miasto poda jakie straty przynosi ratusz i bledne decyzje wróbla np.zwolnienia a później wypłata odszodowan ja jak mam manko w kasie to muszę dołożyć ze swoich
 • Cóż za nierzetelna relacja. Poruszanych zagadnień związanych z MPO było więcej.
 • A rozliczono pana Wawryna? A co na to pan Wilk, że takiego szefa w MPO zatrudnił?
 • Cytat = Szczyt niegospodarności żeby zlecać prywatnej firmie o marnej reputacji usługi kiedy miasto ma własną firmę komunalną ----- to się nazywa działanie na własną szkodę czyli sabotaż !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Łemełowiec(2016-04-20)
 • Forma firmy zawsze spada gdy się nie rozwija!!! Brak dobrych przykładów gospodarnosci;) lub wada wzroku u nadzory!!!
 • To jest jakaś paranoja. Kto kogo robi w bambuko. Odkąd weszła ustawa śmieciowa, płacę 3 razy tyle co przed, poprzednio uczciwie bez żadnych kantów. Gzie jest ta kasa. Poprzednio, wywóz się kalkulował, a teraz poniżej kosztów. PARANOJA. Może by tak Pan Wilk objął stanowisko dyrektora, na czasie po linii partyjnej, no i z nie jednego pieca cegłówki wyciągał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  paranoja(2016-04-20)
 • Socjalistyczny rząd PiS partii zwanej prawicową a nawet prawicą konserwatywną nowelizując ustawę Prawo zamówień publicznych umożliwił dalszy żywot spółek komunalnych typu MPO. Mogą się dalej bawić i udawać firmę. Mocne uderzenie w sektor prywatny usług śmieciarskich. Nie będzie jakiś prywaciarz wygrywał przetargów bo jest wolny rynek usług. Będzie sprzątał tam gdzie mu pozwolimy. Fachowo to się określa tak - implementacja do naszego porządku prawnego dyrektywy 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych (tzw. dyrektywa klasyczna), w tym zamówień typu in-house, które pozwolą, np. jednostkom samorządu terytorialnego, zlecać zadania własne spółkom komunalnym. Czerwony
 • Dużo się słyszy złego o największej elbląskiej firmie sprzątającej w żółtych barwach, ale i dobrego za razem. Dlaczego ta firma może się rozwijać i wypełnia każdą lukę w rynku i wykorzystuje każdą niszę? Bo zarządzają ją ludzie prywatni bez pieniędzy z UM i muszą być dobrymi gospodarzami albo zginą. MPO to po prostu socjalizm i marnotrawstwo. Spółeczka ma długi i przychodzi nowy dyrektor, robi kolejne zadłużenie, przenosi się na inny stołek a konsekwencji nie ma. Zrób taki numer w prywatnym przedsiębiorstwie - na pysk i prokuratura. Mając za sobą ustawy i przepisy rozwalając taki biznes trzeba mieć świadomość o całkowitej bezkarności - tak to działa.
 • W rękach urzędników wszystko jest drogie i nieopłacalne. Prywatna osoba ma szacunek do zarobionych przez siebie pieniędzy i wie ile pracy na to trzeba, a nie osiem godzin pierdzenia w stołek.
 • O proszę jak ładnie odnowiony budynek. Można-można. A nie wyburzać i zostawiac na pastwę wandali jak inne
 • Z czerwonego przeszliśmy na także przyjazny bolszewizm katolicki o smaczku faszyzującym i zmiany w prawie administracyjnym a właściwie wszelakim idą w tą stronę znaczy w tą, która sytuuje nas na zadupiu Europy i wprowadza mojsze racje, jako te jedyne słuszne i chrześcijańskie. Lumpenproletariat u władzy – zanurzamy się na jakieś 40 lat……………………
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  AMalejużniekoniecznie(2016-04-21)
 • Niech z MPO zrobią zakład pracy chronionej to zobaczymy zyski :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  ekonomia(2016-04-21)
Reklama