UWAGA!

Spółki miejskie: mniej pracowników, co z wynagrodzeniami?

 Elbląg, Przeciętne wynagrodzenie w Tramwajach Elbląskich spadlo o 5 procent
Przeciętne wynagrodzenie w Tramwajach Elbląskich spadlo o 5 procent (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

965 etatów istniało w 2020 roku we wszystkich spółkach, w których udziały ma Elbląg. Zatrudnienie w nich spadło o około 2 procent. W których przedsiębiorstwach średnie wynagrodzenia są najwyższe, a w których zarobki wręcz spadły?

Na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej urzędnicy przedstawili najnowszy raport dotyczący działalności spółek, w których Elbląg ma udziały. Podsumowuje on 2020 rok, co z niego wynika?

 

Mniejsze zatrudnienie

Samorząd Elbląga ma udziały w 11 spółkach, jest jedynym właścicielem w siedmiu z nich. W sumie w tych przedsiębiorstwach istnieje 965 etatów, ale jeśli weźmiemy pod uwagę tylko spółki z większościowym lub 100-procentowym udziałem Elbląga, to wynosi ono 850 etatów. W jednym i drugim przypadku jest ono mniejsze o ok. 2 proc, niż w 2010 roku.

Najwięcej osób zatrudniają: Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (264,5 etatu), Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (153,3 etatu), Zakład Utylizacji Odpadów (133 etaty), Tramwaje Elbląskie (131,5 etatu) oraz Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (127,2 etatu). We wszystkich spółkach (poza EPGK, gdzie zatrudnienie wzrosło o zaledwie 0,4 etatu) zatrudnienie się zmniejszyło. Najbardziej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej (3,5 etatu, o 10,4 proc. mniej), EPEC (5,8 etatu, o 3,6 proc. mniej), Tramwajach Elbląskich (6,7 etatu, 4,8 proc. mniej).

 

Gdzie zarabiają najlepiej

Średnie wynagrodzenie brutto w spółkach, w których Elbląg ma udziału większościowe lub 100-procentowe, wyniosło w 2020 r. 4856 zł, to o 2,6 proc. więcej niż w 2019 r. Wzrosło w siedmiu spółkach, spadło w trzech. Dla porównania warto dodać, że średnia w województwie w sektorze przedsiębiorstw to 4,4 tys. zł, a w kraju – 5410 zł.

Najwyższe średnie wynagrodzenie odnotowano w Zarządzie Portu Morskiego (5945 zł), gdzie istnieje 5 etatów. „Na jego poziom istotny wpływ ma wynagrodzenie dyrektora i głównego księgowego spółki” - piszą autorzy raportu, którymi są urzędnicy z Departamentu Gospodarki Miasta.

Dla porównania średnie wynagrodzenie w EPEC wynosi 5802 zł brutto, w EPWiK - 5464 zł. Najniższe odnotowano w spółkach: ETBS (3585 zł), EPGK (3838 zł), ZKM (4177 zł), ZUO (4349 zł) i Tramwajach Elbląskich (4205 zł). W tej ostatniej spółce przeciętne wynagrodzenie zmniejszyło się w 202 r. o 5 procent (221 zł), co jest efektem niewypłacenia pracowników trzynastki. - Nie została ona uruchomiona ze względu na gwałtowny spadek sprzedaży biletów spowodowany pandemią Covid-19 i ograniczenie pracy przewozowej w 2020 r. - wynika z raportu.

„Należy zaznaczyć, że kategoria przeciętnego wynagrodzenia brutto obejmuje praktycznie wszystkie elementy wynagrodzenia wypłacone pracownikom z funduszu osobowego, w tym płace zasadnicze, wszelkie dodatki, nadgodziny, premie, a także odprawy, nagrody jubileuszowe i inne. Szczególnie w spółkach o niższym zatrudnieniu może to zniekształcać zarówno poziom jak i kierunek zmian w wynagrodzeniach ich pracowników” - piszą autorzy raportu.

- Ten obraz jest spłycony, dlatego powinniśmy w tym raporcie pokazywać tylko te elementy wynagrodzeń, które wpływają na wynagrodzenie w danym roku, a nie jednorazowe elementy typu nagrody jubileuszowe. Warto to ujednolicić – apelowała do urzędników radna Halina Sałata.

 

W środę przedstawimy raport na temat kondycji finansowej miejskich spółek

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama