UWAGA!

Spotkanie polskich i rosyjskich biznesmenów

Elbląg, Misja gospodarcza w obwodzie kaliningradzkim stała się także okazją do rozmowy twarzą w twarz polskich i rosyjskich biznesmenów
Misja gospodarcza w obwodzie kaliningradzkim stała się także okazją do rozmowy twarzą w twarz polskich i rosyjskich biznesmenów (fot. UM w Elblągu)

W misji gospodarczej w Obwodzie Kaliningradzkim oprócz przedstawicieli Urzędu Miejskiego uczestniczyli elbląscy przedsiębiorcy. Dzięki temu w Izbie Przemysłowo-Handlowej odbyły się rozmowy twarzą w twarz polskich i rosyjskich biznesmenów.

- Moim celem jest poszukiwanie inwestorów. Prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami z Polski, jak i całej Europie, a nawet odległego Dubaju. Ważnym dla nas partnerem są oczywiście nasi najbliżsi sąsiedzi, czyli Rosjanie. Pieczę nad misją w Kaliningradzie sprawował wiceprezydent Tomasz Lewandowski. – powiedział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.
       Ważnym roboczym elementem misji było spotkanie w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Zrzesza ona 250 firm. Na spotkanie z elblążanami wytypowała te firmy, które są zainteresowane współpracą. Prezentacje przygotowali dyrektorzy Elbląskiego Parku Technologicznego oraz portu, a także wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Olsztynie.
       - To była pierwsza od wielu lat możliwość publicznego wystąpienia i prezentacji portu w aspekcie wykorzystania potencjału Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego oraz wzajemnej wymiany towarowej i turystycznej. Nawiązaliśmy nowe kontakty i pogłębiliśmy już istniejące. – dodał Arkadiusz Zgliński dyrektor elbląskiego portu.
       Elbląskich przedsiębiorców reprezentowali: Wojciech Macijewicz – Firma Lapus i Klaster Meblowy, Jan Puchalski – Firma Pujan, Bogdan Uhryn – Firma Varius Tour, Mariusz Czarnocki – Firma Mosler Safe Polska, Janusz Gierulski – Elbląska Izba Gospodarcza.
       - Rosjanie pytali o możliwość współpracy, wymiany towarowej w obu kierunkach. Rosja to już dojrzały rynek, mamy podobne podejście do klienta, w ciemno nie podejmuje się żadnych decyzji. Porozmawiam z moimi partnerami w klastrze i wspólnie podejmiemy decyzje dzieląc ryzyko i zyski. – powiedział tuż po rozmowach Wojciech Macijewicz.
       Witold Strzelec, doradca prezydenta Nowaczyka podkreślał, że dobra kondycja budżetu Federacji Rosyjskiej bezpośrednio przekłada się na lepszą kondycję finansową rosyjskich przedsiębiorców. - Mamy sygnały, że kapitał rosyjski poszukuje nowych, atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych i chcemy, aby Elbląg na tym skorzystał – powiedział.
       Wyjazd był również okazją do rozmów promocyjnych, marketingowych.
       - Rozmawialiśmy sporo ze służbami mera Kaliningradu o promocji obu miast, szczególnie inwestycyjnej. Dyskutowaliśmy też o ożywieniu współpracy partnerskiej, korzystaniu z dobrych doświadczeń. Nie bez znaczenia są nasze dobre kontakty z konsulami z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, co przekłada się na budowanie dobrego wizerunku Elbląga w Kaliningradzie i rokuje na przyszłość. – dodała Monika Betcher-Jankowska p.o. naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej.
       Konsul Konrad Woliński wielokrotnie podkreślał, że jest spore zainteresowanie inwestorów z Rosji, jak również z Tadżykistanu Elbląskim Parkiem Technologicznym, szczególnie w kontekście pozyskiwania nowych technologii.
       - Pracujemy też nad zintensyfikowaniem wspierania portów w Kaliningradzie i Elblągu, głównie jeśli chodzi o zwiększenie przewozu towarów na barkach i stworzenie możliwości magazynowania w elbląskim porcie. Chcemy być takim pasem transmisji między obydwoma miastami. – stwierdził Konrad Woliński.
       - To była dobra robocza wizyta. Zrealizowaliśmy wszystkie założenie, które sobie na początku postawiliśmy. Tak jak Rosjanie zapowiadali, każdą elbląską firmą zainteresowanych było minimum pięciu rosyjskich biznesmenów. Rozmowy były na tyle konstruktywne, że z pewnością przełożą się na podpisanie kontraktów. Odkrywamy nową kartę we współpracy z Rosjanami. Do tej pory Elbląg nie wykorzystywał swego potencjału. Teraz chcemy to zmienić. Szukamy nowych szans na rozwój Elbląga. – podsumował misję wiceprezydent Tomasz Lewandowski.

 


      

Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tu trzeba dużych inwestycji produkcyjnych dla co najmniej 1 tys. ludzi !
 • Trzeba prowadzić rozmowy z potęgami gospodarczymi -Amerykanami, Niemcami-produkcja części samochodowych, produkcja komputerów na Europę it. d.
 • Dobrze to wygląda, mam nadzieję, że zapał nie osłabnie po 12 miesiącach o wyborów. Widać, że chłopaki się starają. Nie sądzę żeby amerykanie tak chętnie teraz wchodzili do Elbląga. Myślę, że jeśli Elbląg chce patrzeć w przyszłość i stawiać na rozwój powinien patrzeć raczej na wschód (Rosja i Chiny) i Płw. Arabski. Ile te araby będą wydobywać ropę? 20 lat? Oni wiedzą, że kiedyś im się ona skończy i nie będzie ziemia rodzić pieniędzy. Już teraz trzeba tam zabiegać o pieniądze, a oni teraz muszą szukać biznesu. Polska to dobry kraj na takie inwestycje. jesteśmy w Unii, niskie pensje, wykształceni ludzie, pracowici. .. wymieniać by długo. Dobry ruch, jeśli ktoś chce narzekać to może na to dlaczego nie było tego w poprzednich latach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niemiec_Anonim(2011-05-27)
 • Puste słowa i żadnych umów, terminów dotyczących współpracy z Kaliningradem!
 • dawać tu ruską mafię to zrobi biznes
 • firma LAPUS :-)
 • A ja uważam, że prowadzenie z nimi biznesu to jak z rodziną. Najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Nadal blokada Portu Elbląg?
 • cauy3a he pyiiium peciiy6/\uk cba6odhux
 • .. a Pani Anna to ta z wąsami zy bez :)
 • lupus nie lapus. ..
 • bicire piany i masę pustych sloganó obserwuje to juz od lat, grupa cwaniaków i nierobów stworzyła fikcyjna posadki w instytucjach morskich w wala nas podatników na kasie. Jaki Porto, gdzie ta żegluga, bzdury i jeszcze raz bzdury, ale debatować można. .. .. tylko że to jest zerowa DYSKUSJA
 • A kiedy współpraca z Rosją wyszła nam na dobre?
Reklama