UWAGA!

Tak wygląda umowa na dostawy ciepła w Elblągu

 Elbląg, Tak wygląda umowa na dostawy ciepła w Elblągu
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, upubliczniło umowę na dostawy ciepła, jaką zawarło z Energą Kogeneracja.

Umowa została upubliczniona w piątek na stronie internetowej EPEC ze wszystkim załącznikami. - Zgodnie z zapowiedziami opublikowaliśmy umowę zawartą między EPEC a Energą Kogeneracją. Stało się to możliwe po podpisaniu przez nas dnia 28.01.2021 r.  stosownego aneksu i anonimizacji danych osobowych, co jest wymagane prawem – poinformował nas Andrzej Kuliński, prezes EPEC.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Może być wypowiedziana z zachowaniem 48-miesięcznego terminu wypowiedzenia, ale żadna ze stron nie może jej rozwiązać przed 30 września 2039 roku. Ten ostatni zapis nie będzie obowiązywał między innymi w sytuacji, jeśli EKO nie zrealizuje zapowiadanych przez siebie inwestycji do 2025 roku. Umowa określa też wzajemne relacje obu spółek związane z planowanymi przez nie inwestycjami w źródła ciepła.

- W ocenie EPEC najważniejsze w tej umowie jest zagwarantowanie przez Energę modernizacji źródła ciepła i przejście na źródło opalane gazem. To ważne nie tylko z uwagi na ochronę środowiska, ale też dlatego, że ceny uprawnień do emisji CO2 z produkcji węglowej rosną i będą rosły, co wpływa na cenę dla klienta – mówi Andrzej Kuliński, prezes EPEC. - Ważna jest też możliwość rozwoju należącego do EPEC źródła ciepła i współpraca z Energą Kogenercją w zakresie rozwoju rynku ciepła systemowego. Umowa zabezpiecza klientów EPEC  przed ewentualnym uwolnieniem cen ciepła, co mogłoby spowodować ich niekontrolowany wzrost. Zgodnie z zapisami cena sprzedaży ciepła przez Energę Kogenerację do EPEC nie może wzrosnąć powyżej średniego wzrostu w Polsce – dodaje Andrzej Kuliński.

 

Zobacz umowę EPEC – EKO

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No dobra, umowa umową ale Wicia obiecał obniżki a tego w umowie nie ma Scentralizować energetykę cieplną i pozbyć się epec ów i tym podobnych z zawodu dyrektorów i prezesów i z zaoszczędzonych pieniędzy będzie na obniżki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  58
  5
  Zielarski(2021-02-08)
 • Czy ta umowa jest dobra dla miasta ? Oj to chyba porazka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  3
  frant(2021-02-08)
 • Krótki przekaz. .. .i super. Teraz krótkie pytanie do prezydenta Elbląga. Czy odbiorcy ciepła zapłacą o 20 procent mniej? Jeśli nie, proszę odejść ze stanowiska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  4
  Krótki kaszel(2021-02-08)
 • czyli tak znowu prezes URE jako wyrocznia, a to przerabialiśmy. zabezpieczenie przed uwolnieniem ciepła, to po prostu podjęcie "negocjacji", ktoś wierzy w tych negocjatorów i zabezpieczenie?
 • Wniosek z tego płynie jeden. Nie ma szans na obniżkę cen ciepła bo kolejne władze miasta Elbląga przespały okres ostatnich 20 lat w poczuciu pełnej beztroski i samozadowolenia. To był czas na podjecie działań związanych z przygotowaniem i realizacją projektu i inwestycji pt. nowoczesna CIEPŁOWNIA MIEJSKA opalana gazem.
 • W takim układzie z jakim mamy do czynienia w Elblągu czyli dwa osobne podmioty, producent i dystrybutor ngdy nie dojdzie do obniżenia cen ciepła bo obaj dążą do maksymalizacji własnych zysków.
 • kolejny sukces pana prezydenta Wróbla i jego ferajny wybitnych specjalistów od obniżania cen ciepła, już niedługo pierwsze obniżki zostaną wprowadzone, do 2039 roku (100 rocznicy napaści Niemiec na Polskę)proces obniżek zostanie zakończony, osiagnie poziom 100 procent obniżki w obniżce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  6
  kpokpo(2021-02-08)
 • Korzystać z prawa czy nie korzystać? oto jest pytanie, gdy chodzą po domach i aneksy przynoszą. Bueee ???
 • Dawno temu w Elblągu… gubiono rzeczy w tramwajach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  madry tekst(2021-02-08)
 • Uparli się na gaz więc zamiast taniej będzie drożej. Tak więc obietnice wróbla okazały się bredniami nawalonego wiep. rza. Ale przecież mamy w mieście ogólny dobrobyt i stać nas. Należałoby rozgonić towarzystwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  Jamess(2021-02-08)
 • Sz. P. Czy ktoś wykrył troskę o odbiorców ciepła? Przytaczam z Umowy kupna udziałów Ciepła Kaliskiego przez naszą elbląską Energę Kogeneracja w 2013 roku. Pomijam fakt, że Umowa stała się jawną natychmiast po podpisaniu, w przeciwieństwie do naszej. ”Kupujący (Energa Kogeneracja)zapewnia, że Spółka stosować będzie ceny i stawki opłat za wytwarzanie, a także przesył i dystrybucję ciepła zgodnie z obowiązującą taryfą zatwierdzoną przez Prezesa URE do czasu wejścia w życie nowej taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE. Zmiany taryfy…. szczególnie będą uwzględniały przepisy dotyczące ochronę interesów odbiorców”. Nie gloryfikuję zapisu, bo są w nim też pułapki, można zmiany wprowadzić natychmiast, a URE zatwierdzi. Jednak jest i furtka: ”do czasu wejścia nowej taryfy”. Trzeba było negocjować z EKO przynajmniej czasową abolicję, zamiast uderzenia w listopadzie. Podobno przy naszej Umowie „robiły” podmioty trójmiejskie. I „wynegocjowano” właśnie to, co jest. Jeżeli tak będziemy „negocjować” przy ewentualnym uwolnieniu cen, to na pewno „wynegocjujemy” podwyżkę. Przy dzisiejszej filozofii rządzących i zarządzających „ciepłem”, wyłącznie demagogią będą twierdzenia o jakiejkolwiek obniżce cen ciepła kiedyś. Czekają nas coroczne podwyżki. I jeszcze jedno: czy ktoś ma jakieś wątpliwości co do przyczyn utajnienia Umowy EPEC-EKO? Empatii wobec nas nie wykryłem. Pzdr.
 • I znów p Klim górą.
Reklama