UWAGA!

To ma być dom, jakiego w Elblągu jeszcze nie było

 
Elbląg, Do zakończenia budowy domu pod Cisem przy ul. Stawidłowej coraz bliżej
Do zakończenia budowy domu pod Cisem przy ul. Stawidłowej coraz bliżej (fot. Anna Dembińska)

Przed wojną działały tam mydlarnia i zakład kamieniarski, po jej zakończeniu mieściły się tam magazyny oraz tapicernia. Później ten budynek przemysłowy z początku XX w., zlokalizowany przy ul. Stawidłowej, niszczał przez wiele lat. Dopiero Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych dostrzegło jego potencjał i postanowiło działać. Rok temu rozpoczęła w tym miejscu budowa Domu pod Cisem, który ma być gotowy do końca czerwca. Zobacz więcej zdjęć. 

Prace zaczęły się rok temu, w kwietniu. Wtedy też okazało się, że zrujnowany budynek trzeba będzie rozebrać, a później odtworzyć. Teraz obiekt nabrał już kształtu, pozostały jeszcze prace wykończeniowe, a wśród nich roboty związane z zagospodarowaniem terenu oraz elewacją. Te ostatnie są dla wykonawcy prawdziwym wyzwaniem.
       - To dla nas trudny element, ale dzięki temu budynek będzie taką perełką. Będzie miał to "coś" – mówił Paweł Lemanowicz, kierownik budowy z Elzambudu, wykonawcy inwestycji, podczas czwartkowej (25 kwietnia) konferencji. 
       Oficjalne otwarcie Domu pod Cisem (jego koszt to ok. 4,5 mln zł, z czego 2,9 mln zł to środki unijne) zaplanowano na 18 września. Będzie to siedziba Centrum Integracji Społecznej, które pomaga znaleźć pracę (działa od trzech lat w obiekcie przy Szańcowej) oraz Centrum Aktywności Lokalnej - Dom Sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie. Będą tu działały pracownie warsztatowe (m.in.stolarska, krawiecka, rękodzieła), a także mini hostel na 12 osób, kawiarenka czy serwis rowerowy. Jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone na "punkt ponownego użytkowania przedmiotów", czyli sklep społeczny. Żeby jeszcze lepiej przygotować się do jego otworzenia, członkowie stowarzyszenia ESWIP wybrali się na wizytę studyjną do włoskiej miejscowości Brescia. To tam działa spółdzielnia socjalna Cauto, która zatrudnia 450 osób, z czego 95 to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Prowadzi ona m.in. trzypiętrowy sklep społeczny "Spigolandia" o powierzchni ok. 600 mkw.
       - Są tam bardzo różne przedmioty, od filiżanek, bransoletek, torebek, przez odzież, aż po meble, rowery, książki, winyle. Wszystko to, co może być jeszcze raz użyte - wyjaśniała Dagmara Bielawska ze stowarzyszenia ESWIP. - Przyglądaliśmy się, jak on funkcjonuje, w jaki sposób organizacja pozyskuje przedmioty, jak je później dystrybuuje do mieszkańców. Mamy nadzieję, że uda nam się te wszystkie doświadczenia przenieść do Elbląga.
       W Domu pod Cisem taki sklep społeczny na początku będzie funkcjonował na przestrzeni 100 mkw. To w nim znajdzie się "pamiątka" po dawnym obiekcie przemysłowym.
       - Inwestor poprosił nas o zaprojektowanie ściany, która będzie połączeniem starego z nowym, wspomnieniem dawnego, wybudowanego przez wojną budynku. Naszym zadaniem było wykorzystanie istniejących elementów, czyli cegieł stanowiących konstrukcję budynku, tych ze starego komina, który się tutaj znajdował oraz drewnianych belek, stanowiących konstrukcję stropu oraz dachu - mówiła Milena Gałązka z AP Dizajn, studia projektowania wnętrz, które nieodpłatnie wykonało projekt ściany.
       Znajdzie się na niej również galeria darczyńców, czyli mosiężne tabliczki z wygrawerowanymi nazwami tych, którzy wsparli budowę Domu pod Cisem.
       - Ich ułożenie nawiązuje do sąsiedztwa rzeki, dlatego ich forma przypomina ławicę ryb – dodała Milena Gałązka.
       Co ciekawe, do powstania tego obiektu może się dołożyć każdy, kto ma na to ochotę.

  Elbląg, Ściana w sklepie społecznym będzie nawiązywała do przedwojennego charakteru budynku (wizualizacja AP Dizajn)
Ściana w sklepie społecznym będzie nawiązywała do przedwojennego charakteru budynku (wizualizacja AP Dizajn)

- Zbiórkę publiczną rozpoczęliśmy we wrześniu ub.r., założyliśmy sobie, że chcielibyśmy do końca czerwca uzbierać 100 tys. zł na wyposażenie całego budynku. Zebraliśmy ponad połowę, bardzo dziękujemy za tę hojność i prosimy jeszcze o pomoc – mówił Arkadiusz Jachimowicz, prezes stowarzyszenia ESWIP (więcej szczegółów na temat zbiórki można znaleźć na jego stronie).
       Dom pod Cisem ma być również przestrzenią do różnorodnych działań.
       - Do końca roku będziemy realizowali projekt "Elbląski Inkubator Obywatelski", który daje nam możliwości, żeby już teraz prężnie zacząć spotkania dla mieszkańców miasta. Planujemy uruchomienie obok budynku ogrodu społecznego, czyli ogólnodostępnego miejsca dla mieszkańców. Już teraz zapraszamy ich, a także organizacje i podmioty z dzielnicy Zawodzie oraz z całego miasta na spotkanie, które odbędzie się tutaj 16 maja – wyjaśniała Justyna Duks ze stowarzyszenia ESWIP. - Wspólnie z mieszkańcami zaplanujemy kształt tego ogrodu, porozmawiamy o tym, jakie funkcje chcielibyśmy mu nadać, czy będzie to miejsce, w którym będzie można zrobić grilla albo uprawiać rośliny, czy miałoby to być miejsce przyjazne pszczołom. Koncepcji jest wiele, my jesteśmy na nie otwarci.
       Kolejnym pomysłem jest "kino pod chmurką", prawdopodobnie zacznie ono działać już latem i ma być otwarte dla wszystkich.
       - Będziemy zapraszali mieszkańców na wieczorne projekcje filmów. Zamierzamy kupić ekran plenerowy, na pewno pojawią się leżaki, hamaki, które pozwolą mieszkańcom w komfortowych warunkach wspólnie spędzać czas – mówiła Justyna Duks i zapowiada: - Będzie to miejsce, jakiego jeszcze w Elblągu nie ma.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama