UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To nie były konsultacje

Elbląg, Konferencja prasowa radnych PO, od lewej: Ryszard Zgirski, Edward Stasiuk i Witold Strzelec
Konferencja prasowa radnych PO, od lewej: Ryszard Zgirski, Edward Stasiuk i Witold Strzelec (fot. AD).

Takie działania władzy, z jakimi mieliśmy do czynienia, nie noszą w ogóle żadnych znamion konsultacji – twierdzi radny Witold Strzelec z klubu radnych Platformy Obywatelskiej o cyklu spotkań na temat sprzedaży EPEC. – Spotkania miały charakter wyłącznie informacyjny, podczas nich władze miasta poinformowały mieszkańców o tym, że podjęły decyzję o sprzedaży udziałów w EPEC i że według nich jest to najlepsze rozwiązanie.

– Radni PO, jako mieszkańcy zasobów spółdzielczych, uczestniczyli w spotkaniach w spółdzielniach mieszkaniowych „Nad Jarem” i „Sielanka”. Ja byłem w „Sielance”, radny Ryszard Zgirski był w spółdzielni „Nad Jarem” – mówi radny Witold Strzelec z PO. – Przyglądaliśmy się, jak to zostało przeprowadzone i mamy jeden zasadniczy wniosek – że to były pseudokonsultacje. Takie działanie władzy nie nosi w ogóle żadnych znamion konsultacji. Podczas tych spotkań przedstawiciele władz miasta oraz EPEC przedstawiali swoje stanowisko na temat sprzedaży EPEC, sprowadzające się zasadniczo do tego, że sprzedaż udziałów jest najlepszym rozwiązaniem problemu energetycznego miasta, związanego z potrzebą modernizacji infrastruktury ciepłowniczej.
       Zarzutów klubu radnych PO jest więcej: – Przedstawiciele władz miasta nie zaprezentowali wyników żadnej analizy przygotowanej przez ekspertów z branży energetycznej, która wskazywałaby różne warianty zabezpieczenia energetycznego miasta – sprzedaż EPEC powinna być tylko jedną z alternatyw – podkreśla Witold Strzelec. – Nie przedstawili też żadnego opracowania eksperckiego potwierdzającego, że sprzedaż EPEC jest najlepszym rozwiązaniem. Ani żadnych analiz i symulacji pokazujących wpływ sprzedaży EPEC na zaspokojenie bezpieczeństwa energetycznego odbiorców ciepła, np. jak wygląd obecne i przyszłe zapotrzebowanie na ciepło, analizy kształtowania się cen ciepła dotychczas i ich projekcji na najbliższy okres, w jaki sposób zostanie zabezpieczony wpływ miasta na politykę kształtowania cen ciepła przez nowego właściciela itp. Nie podano nawet wartości EPEC, więc nie wiadomo, o jakim majątku jest mowa.
       Jednym z podstawowych celów przeprowadzania konsultacji społecznych jest uzyskanie informacji zwrotnej od uczestników tego procesu, a także uwzględnienie ich uwag przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. – W trakcie spotkań nie przewidziano możliwości przekazania swoich uwag, np. nie przekazano żadnej ankiety, w której zainteresowani mogliby odnieść się do problemu, nie wskazano też innej metody wyrażenia swojej opinii lub wniesienia uwag – mówi Witold Strzelec. – Spotkania nie było również protokołowane, co uniemożliwiało formalne zgłoszenie uwag. Dlatego pytamy, na jakiej podstawie zostanie przedstawione opinii publicznej sprawozdanie z odbytych spotkań publicznych z mieszkańcami? Stwierdzamy, że przeprowadzonego cyklu spotkań nie można traktować jako konsultacji społecznych. Zasady prowadzenia konsultacji społecznych regulują odpowiednie przepisy oraz metodyka prowadzenia tego typu działań, która zakłada określoną procedurę. W przypadku spotkań z mieszkańcami miasta nie stosowano tej metodyki.
      
       Przeczytaj tez prezydenckie „Sprawozdanie z konsultacji społecznych w sprawie sprzedaży udziałów EPEC”.
      
      
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Po co te wszystkie dyskusje. W EPEC zarząd jest nieudolny a reszta to nieudacznicy. Obecny wygląd ęęć to zasługa JK i poprzedniej rady nadzorczej pod wodzą obecnie najstarszego pracownika komunalki JL. Obecnej radzie to już wszystko lotto. Po co dyskutować 1.Konkurs na Prezesa 1.Konkurs na członka rady nadzorczej. Tylko taki sposób może doprowadzić do uporządkowania tej firmy. Jezeli nie tylko prywatyzacja bez wskazywania ENERGI bo to co obecnie się dzieje to zwykłe kumoterstwo. Ja się zastanawiam jak można rok zakończyć stratą przy tak wysokich stawkach za ciepło(jednych z wyższych w kraju)no i samograju jakim jest sprzedaż ciepła. Naprawdę trzeba być nieudacznikiem. Myśle ze w tym wypadku to profesory z Białegostoku nic nie zrobią z tych nieudaczników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  córka esbeka(2010-03-09)
 • Strzelec - autorytet z dziedziny energetyki. .. hehhe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-09)
 • Wojciech Bosak i Piotr Stachura zostali przyjęci do klubu radnych miasta Krakowa we wtorek. Platforma tłumaczyła swoje postępowanie chęcią zbudowania stabilnej większości. - W tej kadencji zawsze mogliśmy na nich liczyć - mówili politycy PO po ogłoszeniu decyzji. - Dla dobra naszego regionu postanowiliśmy sformalizować współpracę z politykami LPR - powiedział w TVN24 Jarosław Gowin dodając, że "nie można nikomu zamykać drogi do zbawienia". Krakowski polityk stwierdził również, że Bosak i Stachura "konsekwentnie ewoluowali", dodając, że widać asymetrię w traktowaniu byłych członków PZPR i byłych członków Młodzieży Wszechpolskiej. Piotr Stachura był członkiem władz małopolskiej Młodzieży Wszechpolskiej i aktywnym uczestnikiem protestów przeciwko Marszom Tolerancji w Krakowie. W 2004 roku, z okazji z jednej z manifestacji, "Gazeta Wyborcza" opisywała, że Stachura przez cały czas kierował uczestnikami kontrdemonstracji i ustawiał blokujących pochód. - Byłem dumny, że mogę brać udział w zatrzymaniu tego pochodu - mówił Stachura "Gazecie Wyborczej" kilka miesięcy później.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-09)
 • florek Obecny "nasz " prezio jak najszybciej powinien podac sie do dymisji wraz ze swoim elektoratem. tym samym zaoszczędziłby sobie wstydu. Bo jest tak, że miasto "pieknieje", ale. .. w zasięgu wzroku prezia z prezydenckiego okna UM Elbląg, a dzielmice tj. il. Malborska i okolice, Łęczycka, ZAtorze są zupelnie zapomniane przez urzędasów, Bo tam już "wzrok " prezia nie sięga. .. A oto jeden z przykladow : A o scieżkach rowerowych też już pisalem tutaj naszelblag. wm. pl Na pytanie jakie zadałem yrzędniczce, odpowiedziała :"naprawimy ten błąd architektoniczny ". Za chwile wiosna, pojawia sie rowery na chodnikach, drogach, scieżkach rowerowych. .. Do dzis ten problem nie został rozwiązany. A mija już prawie rok od mojego artykułu. Tak jest w każdej dziedzinie w Elblągu -niby coś chcą robić radni, jak już robią to -zwtczajnie, po elbląsku -nic z tego nie wyjdzie. .. Obecna władza miasta powinna ustąpić już teraz !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-03-09)
 • Ale aktywni są teraz radni PO i PiS chyba ponownie chcą być wybrani. Ja mam pytanie a co robili przez 3,5 roku. Co może Pan radny Wilk nić o złej sytuacji w EPEC nie wiedział. Powiem krótko, ,Spieprzać dziady"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-10)
 • O czym wy tu dyskutujecie? Dziewałtowski pisał o tym w Portelu już dwa miesiące temu. Trochę zaspaliście Platformersi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bryz(2010-03-10)
 • Dotąd urządzajmy konsultacje aż będą po naszej myśli- czy taka dewiza przyświeca p. Strzelcowi. A coś ty chłopie robił do tej pory. Zapadłeś w sen zimowy i teraz jak wiosna ( czytaj wybory blisko ) to sie budzisz. Jakich chcesz ekspertów. Jedni będą za sprzedażą, inni przeciw. Zobacz co sie dzieje w innych miastach. Czekajcie tak jak ze stocznią, aż nie bedzie co sprzedac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dog(2010-03-10)
 • Tak tylko Dziewiałtowski z tym zrobi porzaek. Raz już EPEC doprowdził ał do porządku po gigantycznym zadłużeniu jaki pozostawił Gburzyński. Witek na Prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-10)
 • Dziewałtowski potrafi myśleć racjonalnie i tak jak przed laty potrafił "postawić na nogi" ciepłownictwo w Elblągu tak pewnie zrobiłby i teraz. DZIEWAŁTOWSKI NA PREZYDENTA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-10)
 • Wybory, wybory, wybory. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2010-03-10)
Reklama