UWAGA!

Umowa o kredyt

Do elbląskiej delegatury Inspekcji Handlowej dzwonią konsumenci z pytaniem czy mogą zerwać umowę o kredyt przeznaczony na zakup np. samochodu czy komputera?

Inspektorzy wyjaśniają: Kwestię tę reguluje ustawa o kredycie konsumenckim, która określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt konsumencki, zasady ochrony konsumenta, który zawarł umowę o kredyt konsumencki oraz obowiązki przedsiębiorcy, który udzielił kredytu konsumenckiego. Według tej ustawy konsument może bez podania przyczyny odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od niej konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy. Musi to nastąpić jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
     
     Czy ustawa ta dotyczy również przedsiębiorców?
     Nie. Jednocześnie należy pamiętać, że konsumentem według tych przepisów jest osoba fizyczna, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą. Natomiast przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.
     
     Czy przepisy tej ustawy stosuje się do wszystkich umów o kredyt konsumencki?
     Niestety, nie. Ustawa wyraźnie określa w jakich przypadkach nie mają zastosowania przepisy i dotyczy to m.in. umów o kredyt konsumencki: o wysokości mniejszej niż 500 zł i większej niż 80000 zł albo równowartości tych kwot w innej walucie niż waluta polska (wartość waluty obcej oblicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP dla danej waluty obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień zawarcia umowy); na mocy których termin spłaty kredytu nie przekracza trzech miesięcy; na mocy których konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania ani innych kosztów związanych z udzieleniem lub spłatą kredytu konsumenckiego.
     Pozostałe przypadki są dokładnie określone w ustawie o kredycie konsumenckim.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • czy te przepisy są naprawdętakie korzystne dla konsumentów?
  • DO REDAKCJI. Uważam, iż jesteście (za bardzo) za mało na bieżąco, i nie mam na mysli tego artykułu, ale ogólnie wszystkie linki: aktualności, gospodarkę, etc. Czyżby w mieście Elblągu nic się nie działo???? Zróbcie cos z tym fantem.
Reklama