UWAGA!

Unijne ciepło prosto z nieba

10 grudnia minął drugi termin składania wniosków na dofinansowanie działań związanych z termomodernizacją i wprowadzeniem instalacji technicznych wspomagających ogrzewanie bloków mieszkalnych energią ze źródeł odnawialnych. Wspólnoty mieszkaniowe, które chcą skorzystać z pieniędzy unijnych na słoneczne ciepło, mają jeszcze jedną szansę.

Jadąc samochodem przez Aleję Schumana w Olsztynie, po lewej stronie zobaczyć możemy wieżowce z wielkiej płyty, na dachach których znajdują się baterie słoneczne produkujące czystą energię cieplną. Podobne instalacje istnieją już w Trójmieście i Szczecinie oraz na kilku domkach w elbląskiej dzielnicy Dąbrowa. Skoro tam skutecznie obniżają rachunki lokatorów za ciepło, to czemu nie skorzystać z dotacji unijnych przeznaczonych na modernizację bloków z tzw. wielkiej płyty?
      
       Kto może skorzystać
      
Ostatnia szansa dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych oraz Towarzystw Budownictwa Społecznego na wykorzystanie środków unijnych na przygotowanie i wdrożenie wspólnych planów działania w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz zwiększenie wykorzystania energii za źródeł odnawialnych upływa w pierwszej połowie 2011 roku. Jednak, żeby zdążyć na czas, prace nad wypełnieniem wniosków i przygotowaniem projektów trzeba zacząć już teraz.
      
       Co to za program
      
Regionalny Program Warmia i Mazury w priorytecie 4 – „Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast” zawiera działanie „Humanizacja blokowisk” (4.1). W ramach tego działania beneficjenci (spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz TBS) mogą otrzymać kwoty od 500 tys. zł wzwyż na poprawę warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii z wielkiej płyty (poddziałanie: 4.1.1). Zmiany, na które pieniądze otrzymać mogą wnioskodawcy, muszą mieć więc na celu także zwiększenie atrakcyjności zamieszkiwania oraz bezpieczeństwa użytkowania budowanych w latach 70. i 80. bloków.
      
       Co uwzględnić w projekcie
      
Środki unijne mogą zostać przeznaczone na:
       – zmiany w bryłach architektonicznych obejmujące dach, elewację zewnętrzną, stolarkę okienną i drzwiową oraz elementy konstrukcji zewnętrznej
       – odnowę głównej struktury budynków, czyli klatki schodowe, korytarze i windy
       – podnoszenie efektywności energetycznej budynków poprzez termomodernizację oraz wymianę wewnętrznych instalacji technicznych budynków, w tym systemów grzewczych poprzez wprowadzanie energii ze źródeł odnawialnych, takich jak np. systemy solarne.
      
       Ile pieniędzy można otrzymać
      
Maksymalny poziom dofinansowania środkami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 85 procent kosztów kwalifikowanych na poziomie projektu. Dla projektów podlegających zasadom udzielania pomocy publicznej maksymalny poziom dofinansowania projektów ze środków publicznych (UE + budżet państwa) – zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie udzielania pomocy na rewitalizację w ramach regionalnych programów operacyjnych. Przy czym minimalna wartość projektu wynosić powinna 500 000 zł, a maksymalnej kwoty nie określono.
      
       Gdzie szukać informacji i wniosków… krok po kroku
      
Nawet osoba niezaprawiona w przechadzkach po Internecie da sobie radę i odnajdzie potrzebne informacje, wykonując po kolei następujące czynności:
       Wpisz w okienko programu obsługującego połączenia internetowe (np. Internet Explorer) następujący adres: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ po czym naciśnij klawisz Enter.
       Znajdujesz się już na stronie Funduszy Europejskich. Po prawej stronie znajdziesz okienko „Serwisy Funduszy Europejskich”. Wybierz program: „Rozwój Polski Wschodniej”. Po chwili zmieni się nieco wygląd strony i po lewej strony (obok zdjęcia mężczyzny) należ kliknąć na strzałkę pod pytaniem: „Dla kogo fundusze?”.
       Otworzy się nowe okno, a w nim pojawi się Pani zapytująca: „Gdzie chcesz realizować swój projekt?”. Zaznaczamy kursorem województwo warmińsko-mazurskie i klikamy przycisk „dalej” znajdujący się w prawym dolnym rogu strony. Przechodzimy do następnej strony, gdzie wybieramy dziedzinę, w której chcemy realizować projekt. W przypadku interesującego nas poddziałania jest to obszar energetyka. Zaznaczamy działania: „Efektywne wykorzystanie energii i/lub zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych”, po czym klikamy u dołu strony przycisk „dalej”.
       Znajdujemy się teraz w obszarze: „kategoria beneficjentów”. Wybieramy znaczek z domkami, czyli kategorię „spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe”, po czym klikamy na przycisk „dalej”. [Jeśli należysz do innej kategorii beneficjentów, musisz kliknąć tę, którą reprezentujesz]. Zostaniesz przeniesiony na następną stronę, gdzie musisz kliknąć na wyświetlający się na niebiesko napis: „Poddziałanie 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii z wielkiej płyty”. Zostaniesz przeniesiony na stronę z informacjami dotyczącymi tego poddziałania. Klikając na: „Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego” lub „Regionalny Program Warmii i Mazur” uzyskasz potrzebne informacje, które pomogą w wypełnieniu wniosku.
      
       Na stronie Marszałka Województwa po lewej stronie możesz wybrać zakładkę „Fundusze Europejskie”. Klikając na umieszczony w tekście zielony napis „Rozwój Polski Wschodniej”, przeniesiemy się na stronę Funduszy Strukturalnych, gdzie znajduje się generator wniosków. Dokumenty można zapisać na dysku komputera, wydrukować lub po przygotowaniu „na brudno” projektu z potrzebnymi danymi wypełnić przez Internet. Potem już tylko czekamy na zatwierdzenie naszego wniosku… i pieniądze na ciepło z nieba – jeśli oczywiście chcemy inwestować w zestawy solarne.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "po czym naciśnij klawisz ENTER" -rewelacyjna informacja!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gość 1(2009-12-18)
 • Bo UE to nie Media Markt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gość 2(2009-12-18)
 • Drogi Gościu 1! Nie każdy jest tak biegły w poruszaniu się po stronach internetowych, jak Ty. Daj szansę innym. Do wspólnot mieszkaniowych należą także osoby starsze, które uczą się obsługi komputera np. na kursach organizowanych przez ERKON albo Uniwersytet Trzeciego Wieku. Słuchaczy pozdrawiam :-) Pani Wiosna
 • W Elblagu jest dużo więcej układów solarnych pozwalających wykorzystywać energię słoneczną głównie do podgrzewania ciepłej wody, wszystkie zamontowane na budynkach jednorodzinnych. Są najbardziej efektywne jeżeli są ukierunkowane na południe. Wielu urządzeń zwyczajnie nie widać bo nie zawsze od południa jest ulica czy chodnik. Nikt do tej pory nie zamontował W Elblągu solarów na budynkach wielorodzinnych, bo to dodatkowe urządzenie techniczne które trzeba obsłużyć, czyli dodatkowa robota, a nasi elbląscy zarządcy i urzędnicy ze spółdzielni to zwykłe lenie.
 • Może Spółdzielnia Mieszkaniowej "Zakrzewo" skorzystałaby z tych funduszy. Zatrudnia tylu "fachowców", którzy nic nie robią, a biorą niezłe pensyjki. Niech piszą wnioski o unijne pieniądze zamiast podwyższać w nieskończoność czynsze, które należą do najwyższych w mieście. Loda
 • Szanowni urzędnicy z"" Zakrzewa". Do roboty!. Pozyskiwać unijne pieniądze!!!. Remontować za nie bloki, a nie podwyższać fundusz remontowy. Nareszcie coś możecie zrobić dla swoich lenników. Poddany!
 • florek Pomysł i projekt to jedno ale jak przekonać /pokonać mentalność urzędasów ?Bo skoro nagle spóldzielnie mieszkaniowe, czy ZBK czy UM przestawilby się na ekologiczne instalacje grzewcze i pozyskiwania energii odnawialnej, to portfele panów prezesów by się odchudziły, i skończyłby się monopol EPEC. "Dbajmy o żołądki uzędników ". Właśnie dziś mieszkańcy lokali komunalnych w prezencie świąteczno-noworocznym dostali od wladz miasta kolejne podwyzk mieszkań.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-12-18)
 • Hasło i pieniądze to jedno, ale gdy próbowałem ten temat rozpracować we własnym zakresie u producenta i w sklepie-zachowywali się jakby to mieli w d. .. Mówili o małej wydajności itd Chciałem nawet udoatępnić swój dom na reklamę, ale to ich nie interesowało w dupie z nimi. Takie postępowanie psuje naród. Niech palą plastyki i opony.
 • Administracja, spółdzielni Zakrzewo spowodowała, iż na Rodziny Nalazków ocieplili szczyty wieżowców. Dlaczego ? A no dlatego, że były pokryte azbestem !! I na tym koniec. Dyrektor techniczny, tego osiedla twierdzi, że stara się o pozyskanie funduszy na ocieplenie całkowite wieżowców z UE. Kiedy będą ? Za kilka lat. Ale kto tu będzie mieszkał ? Za kilka lat. Całe rodziny pokoleniowe, aby móc zapłacić czynsz i opłacić 60 osobową administrację, ze średnią pensją przekraczającą 3000 netto. Kilku, niestety "konserwatorów" się wygadało. Nic tylko pracować w spółdzielni "Zakrzewo", ale zapomnij, że się dostaniesz.
 • Za kilka lat, to już kasy na to podziałanie i ocieplenie z unii nie będzie, bo będą inne priorytety. Jak ktoś chce skorzystać z tych pieniędzy, a jest ich ponad 2 miliardy euro!!! to musi wziąć się do pracy teraz. Jeśli w przyszłym roku złożą wnioski to i ocieplenie w ciągu roku da się zrobić. Korzyść podwójna, bo elbląskie firmy budowlane będą miały co robić i zarobić. Misiek
Reklama