UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W aquaparku bez zmian

Elbląg, Póki co, pozostaje nam raczej tylko pomarzyć...
Póki co, pozostaje nam raczej tylko pomarzyć...

Zgłosiło się pięć firm developerskich zainteresowanych podjęciem rozmów na temat budowy w Elblągu aquaparku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Podjęcie rozmów nie oznacza jeszcze decyzji o budowie – kluczową kwestią jest oszacowanie ryzyka finansowego inwestycji i rozkład tego ryzyka pomiędzy developera i Miasto.

Wczoraj w Elbląskim Parku Technologicznym miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli firm zainteresowanych podjęciem rozmów z Miastem na temat budowy w Elblągu aquaparku. Miasto reprezentował wiceprezydent Adam Witek, a wspierali go m.in. konsul dr Konrad Woliński, pierwszy sekretarz Wydziału Handlu i Promocji Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie oraz Maksim P. Kowalenko z Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Okręgowej Rady Deputowanych Miasta Kaliningrad.
       – Zanim zakończy się etap składania ofert do naszego ogłoszenia, chcielibyśmy pokazać to, co w Elblągu najlepsze, czyli zaprezentować potencjał naszego miasta. Udało nam się również zaprosić na to spotkanie Panów Konsulów z Konsulatu RP w Kaliningradzie, jak i Przedstawicieli obwodu kaliningradzkiego. Obwód ma wielki potencjał i myślę, że obecność Rosjan w naszym aquaparku będzie miała duże znaczenie dla opłacalności tej inwestycji – powiedział wiceprezydent Adam Witek. Jednym z elementów spotkania była prezentacja potencjału i profilu klientów z obwodu kaliningradzkiego zainteresowanych korzystaniem z Aquaparku.
       Kluczowym pytaniem dla ewentualnego inwestora elbląskiego Aquaparku jest, czy będzie z tego zysk. Zależy to od kilku czynników, ale jednym z najważniejszych jest frekwencja. Elblążanie jako klienci to za mało, trzeba się wiec rozglądać, kto jeszcze będzie korzystał z naszego aquaparku. Tym bardzie, że przykłady innych miast, które aquaparki już zbudowały, pokazują, że z reguły szacunki dotyczące frekwencji okazują się zawyżone.
       – Dzisiaj jest pięć firm zainteresowanych podjęciem rozmów – mówi Adam Witek. – Myślę, że jeżeli z tego zostaną trzy, a nawet dwie, to i tak będzie bardzo dobrze, bo partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, używając kolokwializmu, idzie jak po grudzie. Natomiast w Europie i na świecie jest to jedna z ugruntowanych metod tworzenia inwestycji. Firmy, które się zgłosiły na nasz konkurs, mają takie „światowe” doświadczenie i wiedzą, jak się takie inwestycje prowadzi. My jako władze miasta jesteśmy otwarci na negocjacje, więc to powinno się udać.
      
       Harmonogram
       Na podstawie tego, co mówił wiceprezydent Witek, spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, nawet nie – kiedy aquapark może być otwarty?, a – kiedy na placu budowy zacznie się ruch?
      
       Lato 2012 – początek negocjacji
       Adam Witek: – Nasze ogłoszenie przedłużamy jeszcze o dwa tygodnie, więc pod koniec czerwca zakończymy prace związane z naborem zainteresowanych. Wtedy dopiero usiądziemy do stołu negocjacyjnego.
      
       Lato 2013 – zakończenie negocjacji
       Adam Witek: – W partnerstwie publiczno-prywatnym najważniejszy jest rozkład ryzyka. Ponieważ analizy finansowe – opłacalności, popytu, mogą trochę potrwać, więc sądzimy, że negocjacje też trochę potrwają, przynajmniej pół roku, ale chyba dłużej. W Polsce od pół roku od roku jest to normalny czas negocjacji.
      
       Lato 2014 – zakończenie etapu projektowania inwestycji
       Adam Witek: – Prace projektowe rozpoczną się po pomyślnym zakończeniu negocjacji i podpisaniu umowy. Około roku potrwa projektowanie tego obiektu, a więc do realnego wbicia łopat jeszcze trochę czasu przed nami.
       Czyli...
      
       Jesień 2014 – początek prac budowlanych. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniejsze etapy tego inwestora wyłonią.
      
       Przypomnijmy, wkładem miasta w aquapark ma być prawie 8,5 ha ziemi na terenie kąpieliska miejskiego i sąsiednich ogrodów działkowych, między ulicami Kościuszki i Moniuszki. Inwestycję nazwano wstępnie „Budowa aquaparku wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz rewitalizacja/przebudowa istniejącego basenu odkrytego w Elblągu”.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jutro w Malborku głosowanie radnych powiatu o przystąpieniu Powiatu Malborskiego do inwestycji aquaparku w tymże mieście. Początek inwestycji zaplanowano na 2013.Może więc sobie darować budowę w Elblągu? a zamiast tego wybudować porządny basen? Albo coś całkiem innego? Park linowy (bażantarnia), poligon dla cywila ( tor przeszkód dla amatorów), ścieżkę dydaktyczną ? Ruskie jak chcą popływać to zostają w Braniewie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jądruś kiełbasiński(2012-05-29)
 • lato 2012-lato 2013 - rozmowy!!!!!
 • jedrus nie wszystko co sie nazywa aquaparkiem nim jest:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_75397(2012-05-29)
 • Lato 2012-2013 rozmowy. .. .. zima 2058 powstanie tego cudu. .
 • To w jaki sposób oni będą negocjować że aż rok im to zajmie? Chyba negocjacje będą prowadzone za pomocą alfabetu morsa
 • Tylko tym razem niech wynegocjują zabezpieczenie w postaci kar, dużych kar dla developerów aby nie wyszło jak z porto 55.Budowę zaczęli, rozkopali i nie skończyli a mieszkańcom bajzel zostawili.
 • To ma być coś takiego jak na zdjęciu a gdzie dach i reszta. KOMPROMITACJA jak zwykle budowane obiekty w Elblągu.
 • to nie jest projekt, tylko marzenie. .. .. Projekt nawet jeszcze w myślach nie powstał.
 • O Boziu jeżeli rozwalą basen przy Moniuszki i nie skończą jak Porto 55 to już tylko zostanie nam popływać w Kumieli :)))
 • Jaki aquapark? Chyba że znowu "honorowy patronat" obejmie jaśnie nam panujący GN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chelsea9(2012-05-29)
 • Rapsodia. Ponad tysiąc miejsc pracy. Parę lat drogę uzgadniają www.portel.pl Przy siódemce będzie Siódemka. Po otwarciu centrum stworzonych zostanie ponad 1000 nowych miejsc pracy. Zaczęli już czy walczą o pozwolenie? www.portel.pl Porto55 walczyło całe lata ąż padło ze zmęczenia. www.portel.pl Budowa drogi 503 coraz bliżej. Blisko coraz bliżej od lat. www.portel.pl itd. itd. Czy to przypadek i pech do firm czy kompletna nieudolność lub celowe działanie władz? Czerwony
 • I kupy też będą w nim pływać?
Reklama