UWAGA!

Widoki są złe

 
Elbląg, Willa przy ul. Pułaskiego, kiedyś piękna, dziś niszczeje
Willa przy ul. Pułaskiego, kiedyś piękna, dziś niszczeje

Nikt nie chce nawet obejrzeć zabytkowej willi Grunau'a przy ulicy Pułaskiego, którą miasto próbuje sprzedać. Drugie podejście przetargowe zakończyło się fiaskiem, mimo że cena nieruchomości jest coraz niższa.

Zabytek XIX-wiecznej architektury niszczeje od lat. Lokatorzy wyprowadzili się w 2014 r., a budynek to kompletna ruina, nie nadająca się do zamieszkania. W związku z tym, że to zabytek nie można go rozebrać. Stoi więc i się sypie. Miasta nie stać na jego renowację więc stara się zbyć willę oraz sąsiedni obiekt przy Pułaskiego. Konserwator zabytków zaleca kontynuowanie ich funkcji mieszkalnej. Cena wywoławcza całej nieruchomości w październiku 2015 r. wynosiła 590 tys. 514 zł (willa - 406 tys. 305 zł, budynek "10a" - 184 tys. 209 zł). Nikt nawet nie chciał tam zajrzeć, nie mówiąc o zakupie.
       Cenę za "pakiet przy Pułaskiego" obniżono więc do 381 tys. zł i ogłoszono kolejny przetarg. Potencjalnego nabywcę ma też skusić korzystne sąsiedztwo (zabudowa wielorodzinna), dogodny dojazd (droga o nawierzchni utwardzonej) oraz bonifikata: "Z uwagi na wpisanie budynku nr 10 - Willi Grunau'a do rejestru zabytków, przyszłemu nabywcy w części dotyczącej przedmiotowego budynku udzielona zostanie bonifikata w wysokości 50 proc. wylicytowanej ceny nieruchomości, rozliczonej proporcjonalnie do jej udziału w całej nieruchomości." Jednak wszelkie prace remontowe, budowlane i inwestycyjne w budynkach i w ich obrębie będą musiały uzyskać akceptację konserwatora zabytków.
       Czas działa w tym przypadku szczególnie na niekorzyść i willa rozsypuje się dosłownie na oczach elblążan. Prognozy są złe, bo do drugiego przetargu (11 września) też nikt nie stanął. Co dalej? Póki co, decyzji brak.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Miasto powinno wyremontować i muzeum lub na inne cele kultury.
 • @Elblazanin - a ja sobie nie życzę, żeby za Moje i za Wasze pieniądze remontowało ruinę
 • @pil - Nie zgodzę się z Tobą, kiedyś ktoś będzie mógł pokazać budowlę dziecku i powiedzieć tak kiedyś budowano, tak mieszkano itd. To nasze dziedzictwo, ale zgadzam się również z tym, że jeśli nikt nie chce tego zabytku to dlaczego nie wykreślić z listy zabytków i zdjąć nadzór konserwatora, może kupiec szybciej by się znalazł i wyremontował przynajmniej w podobnym stylu choć nie według wytycznych. Na łęczyckiej też był domek podcieniowy, stał sobie na prywatnej działce, konserwator swoje, a życie swoje trochę cierpliwości i dom się rozsypał, stoi nowy a po starym ślad nawet nie został. W takim świetle to chyba pan konserwator zabytków szkodzi obiektom.
 • rozebrać i pszeniesć na wyspe spihszuf
 • W takiej sytuacji zróbmy zbiórkę pieniędzy. Może uda nam się zebrać taką kwotę. Wówczas miasto wyremontuje ten budynek. Byłoby super!
 • @kropla - polakpotrafi. pl i jazda - 381 tys to smieszna kasa. Wstyd ze miasto tyle nie ma
 • pil-typowy wyborca wrobla. tepy i glupi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  11
  turban(2017-09-13)
 • Ten obiekt to ruina, ściany, stropy, dach okna wszystko się sypie. Nie wiem jak to wyremontować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Michalq(2017-09-13)
 • Wystarczy hotel na brzeskiej sprzedać a nie oddawać za darmo i będą pieniądze na wille
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  bramek(2017-09-13)
 • Ja uważam że jak się chce to wszystko można zorganizować .Skoro miastu nie zależy (a możnaby uzyskac środki unijne. Szkoda tego budynku a mozna tu zrobic fajny obiekt użyteczności publicznej. Lepiej żeby budynek się rozsypał a ten plac sprzedac deweleperowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  mikro(2017-09-13)
 • za willę powinni zapłacić ci, którzy ją doprowadzili do takiego stanu - przecież wiadomo kto był właścicielem, kto konserwatorem zabytków i kto głównym obrotowym od tych a właściwie od wszystkich spraw - gdzie jest więc to słynne państwo "dobrej zmiany" mieniące się sumieniem narodu a właściwie niczym nie różniące się od protoplastów spod znaku bolszewii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  7
  AMalejużniekoniecznie(2017-09-13)
 • Niech państwo Niemieckie zapłaci za remont!! W końcu to Niemcy zbudowali tą ruinę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  16
  StefanK(2017-09-13)
Reklama