UWAGA!

Wysyłka paletowa: co musisz wiedzieć?

 Wysyłka paletowa: co musisz wiedzieć?

Paleta w ujęciu logistycznym to najczęściej, wykonana z drewna platforma służąca do wygodnego i szybkiego transportu większej ilości/niestandardowych towarów. Specjalna konstrukcja palet pozwala na ułożenie na niej zapakowanych ładunków z możliwością przystępnego przewozu za pomocą wózków widłowych. Tego typu tranzyt jest komfortowy dla firm ze względu na ustandaryzowane parametry palet - dopasowane do powierzchni magazynowych i możliwości przewozowych dostępnych na rynku.

Rodzaje palet
       Europaleta (zdecydowanie najczęściej użytkowana, ze względu na określone parametry. Doskonałe narzędzie logistyczne - zarówno pod kątem prawnym, posiadająca niezbędne licencje i atesty wymagane przez Europejskie Stowarzyszenie Palet EPAL. Europaleta oznaczana jest skrótem EUR, EUR1,EPAL, a jej wymiary to 1200x800x144.
      
       Podtypy europalet:
      
- EUR 6, EPAL 6 (mniejsza od standardowej europalety ze względu na długość oraz szerokość - 800x600x144)
       - ISO, EUR 2, EPAL 2 (1200x1000x144 Palety przemysłowe charakteryzujące się niższą jakością ale i obniżoną ceną)
       - EUR 3, EPAL 3 (1000x1200x144)
      
       Dodatkowo ze względu na wymiary możemy wymienić także palety dla kontenerów, palety CP (przemysł chemiczny), skrzyniopalety oraz specjalistyczne nadstawki paletowe możliwe do zastosowania w razie konieczności przewozu. Palety jak wcześniej wspominaliśmy, wykonywane są z drewna - obecnie znajdziemy również ich odpowiedniki w wersji z plastiku czy aluminium.
      
       Co wysyłamy na palecie?
      
Przede wszystkim będą to duże paczki. Minimalne obciążenie na europalecie waha się w granicach ponad 1000 kg. Sama waga uzależniona jest już między innymi od wybranej przez nas firmy transportowej. Tak więc na palecie może znaleźć się sprzęt użytku domowego - RTV/AGD, materiały budowlane, sprzęt przemysłowy. Na palecie umieścić można wiele paczek (dzięki czemu firmy mogą zaoszczędzić na jednorazowej przesyłce) - przesyłki sklasyfikowane jako ciężkie, ponadwymiarowe oraz wielkogabarytowe. Przesyłki paletowe o niesklasyfikowanych rozmiarach oraz wadze przekraczającej około 500 kg zdecydowanie wymagać będą naliczenia dodatkowych kosztów i opłat związanych z koniecznością logistycznego rozplanowania i zdwojonego zabezpieczenia towaru.

 


      
       Bezpieczne pakowanie palet?
       Zapakowanie palety jest bardzo ważnym obowiązkiem, do którego może zostać zobligowany zleceniodawca przez zleceniobiorcę który zajmować będzie się wysyłką naszego towaru. Warto zatem zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą nam się do tego procederu jak najlepiej przygotować.  Przewoźnicy, firmy i brokerzy usług kurierskich na swoich stronach zamieszczają wiele pomocnych informacji – przykładowe instruktaże czy ofertowe możliwości, z których mogą skorzystać konsumenci. Jednym z takich operatorów jest GlobKurier.pl, organizujący wysyłki paletowe zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Na stronie brokera znajdziecie między innymi zasady pakowania palet, informacje na temat zamówień zagranicznych czy usługi sprofilowane stricte pod klientów biznesowych. Zachęcamy do zapoznawania się z dostępnymi materiałami, by jak najlepiej przygotować się do bezpiecznej wysyłki towaru na palecie.
      

--- materiał promocyjny ----
GlobKurier.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie