UWAGA!

Za odpady przyjdzie nam słono zapłacić

 
Elbląg, Do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów trafia rocznie ok. 77 tysięcy ton śmieci
Do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów trafia rocznie ok. 77 tysięcy ton śmieci (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl).

To pewne, że w czwartek Rada Miejska przegłosuje 30-procentowe podwyżki opłat za odbiór odpadów. Tak wynika z głosowań na posiedzeniach poszczególnych komisji. Podwyżki wejdą w życie 1 marca i to niestety nie koniec.

- Nie jest intencją władz miasta, aby nadmiernie obciążać mieszkańców. Opłaty, które dotychczas zbieraliśmy od mieszkańców, nie bilansują koszty systemu. W ostatnich latach – mimo propozycji prezydenta – Rada nie podjęła działań, by podwyżki wprowadzać stopniowo. Teraz musimy to zrobić skokowo – tłumaczył Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Wzrost jest spowodowany głównie wyższymi opłatami za korzystanie ze środowiska, które ustala minister środowiska. Albo więc wprowadzimy podwyżkę opłat za wywóz odpadów, albo znajdziemy brakujące pieniądze w budżecie. W 2019 roku takich pieniędzy w budżecie miasta nie ma.
       Za każdą tonę składowanych odpadów elbląski samorząd w latach 2016-2017 musiał płacić 24,15 zł, w 2018 roku opłata wzrosła do 140 złotych, w 2019 r. - wzrośnie do 170 zł, a w 2020 roku – aż do 270 złotych. A to oznacza, że planowana właśnie podwyżka nie będzie ostatnią w najbliższych latach.
       - Koszty obsługi systemu gospodarki odpadami wzrosną w Elblągu o 5,5 mln złotych w 2020 roku – mówi Andrzej Demczuk, kierownik referatu gospodarki komunalnej w Urzędzie Miejskim. - Koszty rosną nie tylko z powodu wysokości opłat za korzystanie ze środowiska. Został wprowadzony obowiązek biosegregacji, zwiększyliśmy częstotliwość odbioru biodpadów, odpadów wielkogabarytowych. Rosną także koszty związane z wynagrodzeniami, paliwem i funkcjonowaniem firm, świadczących usługi odbioru odpadów. Rośnie też ilość odbieranych odpadów, w latach 2015-2018 o 14,5 procent – tłumaczy urzędnik.
       Od 1 marca 2019 r. podstawowa opłata dla mieszkańca, który deklaruje że segreguje śmieci wyniesie 12,30 (obecnie 9,50 zł), dla niesegregujących – 21,60 zł (obecnie 16,63 zł). Rada Miejska przegłosuje te stawki w czwartek, czego dowodem są wyniki głosowań na posiedzeniach poszczególnych komisji. Uchwała w tej sprawie była opiniowana pozytywnie.
       - Ta podwyżka pokryje tylko połowę deficytu, który mamy w kwestii odpadów. Trzy brakujące miliony musimy znaleźć w budżecie miasta. Gdyby cały deficyt pokryć z podwyżek opłat, musiałyby one wzrosnąć o 45 procent do poziomu 14,50 zł od osoby deklarującej segregację odpadów – argumentuje Rozalia Grynis, skarbnik miasta.
       Podwyżki wejdą w życie 1 marca, ale już 1 stycznia zaczną obowiązywać nowe umowy z firmami, odbierającymi odpady od mieszkańców. W sektorach 1, 3 i 4 będzie się tym zajmować miejska spółka Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Sektory 2,5 i tereny niezamieszkałe będzie obsługiwał Cleaner, który wygrał przetarg, proponując za swoje usługi najniższą cenę spośród konkurentów – w sumie 10 mln złotych przez najbliższe dwa lata. To i tak ponad 3 mln złotych więcej niż szacowali urzędnicy.
       - Mimo to nie zdecydowaliśmy o unieważnieniu przetargu, bo w kolejnym ceny były jeszcze wyższe. Okazało się też, że ceny usług miejskiej spółki są niższe niż komercyjnych firm – cieszy się wiceprezydent Nowak.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • to ja was złodzieje zapytam jakim prawem narzucacie odgórnie opłaty za śmieci bez zdania racji od osoby a nie od faktycznego wyrzucania śmieci? Kiedyś za wodę były opłaty w ryczałcie to ludzie pozakładali liczniki i się obes. .liście to samo za ogrzewanie w spółdzielniach. Jeden z ostatnich waszych bastionów gdzie możecie ludzi okłamywać ale wam się to skończy. Jedna rodzina bogata to i śmieci więcej generuje a inna biedna czyli mniej. Chyba logiczne ale nie dla was złodzieje. To samo np z żywnością, ktoś gotuje we własnym zakresie i w siatce przyniesie 10 produktów a ktoś inny zamawia codziennie pizze i inne fast foody i za każdym razem wyrzuca karton. Przykładów są tysiące ale wy tępe dzidy tylko kasę widzicie. Ukrócimy wam to gnoje.
 • tanie państwo, dobra zmiana trzepie po kieszeni ile może
 • 1000% podwyżki w ciągu trzech lat???? Czy kogoś tu poje. .. o???? A czy pracownicy Składowiska odpadów dostaną adekwatną podwyżkę ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  Gnoom(2018-12-18)
 • ale czego się ludzie dziwicie ?? Wysypisko płaciło 24.15 za tone śmieci, teraz będzie płaciło 170,- zł za tonę, a za rok 270,- zł, to jest wzrost od PiS`u, jedynie 11 krotnie większy, ot pierdoła. Wiadome że koszta wszystkiego rosną, od prądu, poprzez płace (tutaj jedyna uzasadniona podwyżka by była), paliwo, sprzęt kto to ma pokryć ? Chcieliście dobrej (dojnej) zmiany to ją macie. Przecież dostajemy 500+, 300+, Mieszkanie+, zaraz wejdzie "prąd +" wszystko dostajemy. .więc mamy z czego płacić, toć Morawiecki ZABIERA Nam, TYLKO połowę naszej pensji. .. .
 • Tak, bo rzeczywiście PiS ma cos z tym wspolnego... Głosowałes na Wróbla tępy dziadzie to masz teraz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  12
  Januszkorwinmikkekrol(2018-12-18)
 • Dlaczego mam płacić skoro 90% śmieci spalam w piecu?????
 • @Januszkorwinmikkekrol - a kto podniósł i podnosi opłatę za korzystanie ze środowiska ?? Po takich wpisach nie dziwię się że w Polsce jest jak jest :(
 • Hehehe chcieliście socjalizmu, to macie socjalizm, robaczki;) Trzeba było głosować na nacjonalistów, a nie najpierw niemieckie PO, a potem izraelski PiS. To płaćcie i płaczcie teraz.
 • chcemy też praworządności, godnego życia i płac europejskich a nie tylko cen za każdy produkt. Od czasów II wojny kogo nie wybierzesz, ma obywateli w d. .pie, do tego wprowadza zamordyzm i wszelkiej maści ograniczenia i zakazy KONSEKWENTNIE ŁUPIĄC PORTFELE PODATNIKÓW. Masz na to receptę w tym chorym kraju ?
 • Za przegraną w wyborach samorządowych, PiS będzie się mścił podwyżkami aby wyborcy myśleli że to wina nowych prezydentów miast.
 • Czym wyższe będą opłaty za odbiór odpadów tym więcej będzie ich przy drogach czy w lasach, taka prosta reguła.
 • Ta irytacja mieszkańców dotycząca podwyżki za śmieci jest bezpodstawna, bo najgłośniej protestują ci co do niej doprowadzili. Ta za was wyrzucających swoje odpady byle jak i byle gdzie wszyscy muszą teraz płacić. Nic nie przekonało was, aby segregować śmieci, a wasze meble i inne badziewie nadal wyrzucacie na zbiorowe śmietniki i zamiast zapłacić za nie we własnym zakresie zostawiliście to nam, a teraz krzyczycie i obwiniacie innych tylko nie siebie. O takiej ewentualności mówiono od trzech lat, ale większość elblążan uważała to za głupotę. Zapomnieliście, że nie ma już PRL- u i za wszystko każdy musi sam zapłacić. Zobaczcie jak pilnują spraw śmieciowych Szwedzi czy Norwegowie, a czyniąc to właściwie płacą mniej. No cóż u nas jak zawsze - mądry Polak po szkodzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  Handdy(2018-12-18)
Reklama