UWAGA!

Zamiast ferm ma powstać uniwersytecki instytut

 Elbląg, Instytut ma powstać koło miejscowości Sakówko (w czerwonym kółku);
Instytut ma powstać koło miejscowości Sakówko (w czerwonym kółku); fot. mapa ze strony www.pasłek.pl

Firma Wipasz wycofała się z pomysłu budowy pod Pasłękiem ferm drobiu. W zamian chce w miejscowości Sakówko stworzyć Instytut Badań i Innowacji. Dzisiaj w tej sprawie podpisała list intencyjny z rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szczegóły mieszkańcy gminy Pasłęk mają poznać podczas debaty, która odbędzie się w najbliższy wtorek w tamtejszym ratuszu.

Władze Pasłęka od kilku miesięcy przygotowują plan zagospodarowania terenów położonych koło miejscowości Krosno, tuż przy drodze S7, gdzie mieszczą się elewatory Wipaszu. Projekt planu dopuszcza w tym miejscu przemysłową hodowlę zwierząt, nic więc dziwnego że wielu mieszkańców i przedsiębiorców przeciwko temu protestuje. Obawiają się uciążliwości ferm, przede wszystkim fetoru, który przemysłowa produkcja zwierząt powoduje. Swoje uwagi do planu mieszkańcy mogą zgłaszać do 6 października, w najbliższy wtorek o godz. 10.30 w pasłęckim ratuszu ma się odbyć debata na temat planu.
       Tymczasem okazuje się, że plany Wipaszu się zmieniły. Firma nie będzie już budowała koło Pasłęka ferm, ale Instytut Badań i Innowacji.
       - Wpłynęło do nas pismo w tej sprawie, a wczoraj spotkałem się z panem prezesem Wipaszu, by poznać szczegóły. I odetchnąłem z ulgą – powiedział nam Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka. - Zamiast ferm, które miały powstać na 22 hektarach, firma planuje budowę w miejscowości Sakówko dwóch obiektów o łącznej powierzchni około 11 tysięcy metrów kwadratowych, czyli ponad hektar. Będzie to instytut, który powstanie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Wiem, że część mieszkańców nie wierzy w te zapewnienia i uważa, że to jakaś przykrywka dla ferm. Wszystkich zapraszam na spotkanie we wtorek do ratusza na godz. 10.30, gdzie przedstawiciele firmy przedstawią projekt, ma być też wizualizacja. Pismo Wipaszu traktuję jako wniosek do planu zagospodarowania przestrzennego, przejdzie całą procedurę przewidzianą przez prawo.
       List intencyjny w sprawie budowy instytutu prezes Wipaszu i rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały dzisiaj. Czytamy w nim m.in., że obie strony deklarują współpracę „w prowadzeniu badań nad jakością i bezpieczeństwem hodowli i żywienia zwierząt, prowadzenia zajęć terenowych dla studentów, prowadzeniu szkoleń dla rolników, współorganizowaniu konferencji, spotkań, konsultacji z przedstawicielami jednostek badawczo-rozwojowych, hodowców oraz producentów rolnych oraz wspieraniu wdrażania praktycznego wykorzystania rozwiązań opracowanych w ramach Instytutu Badań i Innowacji”.
       Pieniądze na budowę instytutu mają pochodzić z programu Innowacyjna Gospodarka. Ma to być pierwszy w Polsce tego typu ośrodek badawczy.
      
RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • stek bzdur, w tym instytucie drób będzie s. r. a. ł perfumami? ludzie nie dajcie się, niech sobei pan prezes pod swopim domem buduje instytut i wącha smrody, najlepiej jedzcie gdzieś w pobliże takich kurników, zobaczycie jak to wszystko smierdzi, nie do wytrzymania smród
 • hektarowy kurnik, ile drobiu ma tam być hodowanego, ile ton g. .. .będzie ten instytut -przykrywka wytwarzał i dlaczego mieszkańcy mają te g. .. wąchac, prosze to wyjaśnić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  sakówko(2014-09-11)
 • olsztyn i tamtejsi z tego uniwerka niech na mazurach cwiczą PRECZ Z ŁAPAMI OD ŻUŁAW!!!!!
 • ludzie mieszkający na wsiach liczą się z tym, ze obok ktoś coś hoduje poza tym wiele domów na wsiach nie posiada kanalizacji lub zbiorników na szamba i ścieki wraz z fekaliami płyną sobie do rowów, czym to się różni?
 • Niezaleźnie od tego, kto puszcza bąka, to śmierdzi obrzydliwie, tylko ma nieco inny bukiet.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  ZenonS.(2014-09-11)
 • Olsztyn to Warmia; -)
 • Miało być 20 czy jeszcze więcej a tu piszą o 2.. Ciekawe czy to prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  jatoja2(2014-09-11)
 • Ale pasztecik, to chętnie zajadają :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  lwiątko(2014-09-11)
 • skansen budujcie! kronospan NIE wipasz NIE trwanie w syfie TAK
 • A jak żrecie mięsko z kurczaczka to wam nie smierdzi? Ludzie, opanujcie się! Gdzieś te tony mięsa muszą być wytwarzane. No chyba że wszyscy protestujący to wegetarianie. ..
 • To, ze piję mleko, nie znaczy, że mam trzymać krowę w jadalni. To, ze mieszkańcy nie zgadzają się na kurniki, nie oznacza, że na rynku zabraknie mięsa drobiowego, tak jak i teraz go nie brakuje. Także twój " argument jest inwalidą" . Wracając do tematu, wynika z tego, ze jak przewidywali mieszkańcy, " ośrodek badawczy" będzie kurnikiem, tyle że mniejszym. W takim razie po co te licznie hektary " przemysłowe" w planie zagospodarowania? Czy zmieniamy projekt planu jeszcze raz? Bo jak nie, to kto mieszkańcom zagwarantuje, że za 2,3,5 lat nie powstanie nowa spółka, np. spółka-córka, która zgodnie z planem zagospodarowania nie postawi sobie wielkich kurników lub chlewni? Albo, że " instytut" nie zacznie się rozrastać tempie kwadratowym lub sześciennym, " w odpowiedzi na zapotrzebowanie naukowe" itp. ? Burmistrz odetchnął z ulga? Niech lepiej z ulgą wypie. szy ten projekt do kosza. Wtedy Mały biznes i mieszkańcy odetchną. Debata odbędzie się W ZAMKU (siedzibie UMiG), w Sali Rycerskiej - przypominam, aby nikomu chętnemu do udziału się nie pomyliło. (w budynku ratusza nie mieszczą się żadne urzędy).
 • Temat jest prosty. W POIR środki są kierowane w dużej mierze na działalność B+R. Ten instytut to forma wyciągania kasy z UE z perspektywy 2014-2020.I tyle w temacie :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  eurpejczykbrukselski(2014-09-12)
Reklama