UWAGA!

ZUS pracuje nad uproszczeniem formularzy

 Elbląg, ZUS pracuje nad uproszczeniem formularzy

Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez KE, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do 1 strony - zapowiada prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS podkreśla, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce maksymalnie uprościć wnioski, jakie muszą wypełnić prowadzący firmy, aby otrzymać wsparcie. - Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony na 1 strony - informuje prezes.

W przyjętych rozwiązaniach dla przedsiębiorców, którzy odczuwają problemy finansowe w związku z epidemią koronawirusa, zakres wymaganych informacji we wniosku został ograniczony do minimum. Dane tam są niezbędne do udzielenia i obliczenia wartości pomocy publicznej (de minimis).

Obowiązek ten wynika z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz przepisów krajowych, w tym ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach i komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych.

Dlatego część wniosku wymaga uzupełnienia o niezbędne dane finansowe. W pozostałej części są podawane tylko dane wnioskodawcy i zaznaczane pola wyboru niezbędne do udzielenia ulgi (np. wskazanie okresu, za który ma zostać odroczony termin płatności).

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Może pracownicy ZUS w końcu zechcą sprawdzić czy zwolnienia lekarskie nie są teraz nadużywane i czy osoby przebywają w mieszkaniach?. Bo wcześniej to się chwalili ile to nie wypłacili ludziom pieniędzy na "lewych zwolnieniach lekarskich"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  pracowniksezonowy(2020-03-20)
 • odroczenie nie wiele da. Co z tego, ze będzie można te kilka-kilkanaście czy więcej tysięcy zapłacić za 3 miesiące. Czy firma za te 3 miesiące raptem zwiększy swoje dochody tak aby móc płacić zaległe i bieżące składki. Na -3 miesiące powinno byc zwolnienie ze składki emerytalno-rentowej oraz funduszu pracy. Powinno zostać tylko składka zdrowotna i to dopiero jest pomoc a nie odwleczenie w czasie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Ankaskakanka(2020-03-21)
 • Konfederacja chce zniesc obowiazek ZUS. Ja osobiscie ZUSu nienawidzę:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Gość 73844(2020-03-21)
 • A już prawdziwą pomocą byłaby likwidacja ZUS-u i stworzenie możliwości dobrowolnego gromadzenia środków na swoją przyszłą emeryturę na wydzielonym koncie w banku albo w firmie ubezpieczeniowej, jak to jest w każdym normalnym kraju.
Reklama