UWAGA!

Pomnik świeci jak prawie pół wieku temu

 Elbląg, Pomnik obecnie
Pomnik obecnie (fot. RG)
463
Głosuj na hit
98
Głosuj na kit
Głosowanie wymaga zalogowania. Link do logowania znajduje się na dole strony.

Elblążanie mogą już oglądać odnowiony pomnik Odrodzenia w całej okazałości, bo pracownicy z firmy wykonującej renowację zdemontowali właśnie rusztowania. Do zakończenia prac pozostał remont cokołu, który ma być gotowy w połowie lipca. Pomnik świeci w słońcu jak prawie pół wieku temu, kiedy był montowany. Jak Wam się podoba efekt renowacji? To hit czy kit?

Przypomnijmy, że pomysł renowacji pomnika Odrodzenia zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim na 2021 rok. Za projektem zagłosowało ponad 1,1 tys. elblążan. Wykonawcę udało się wybrać za trzecim razem, zostało nim konscorcjum firm BIT Dariusz Brodziak z Elbląga i Szymon Juźkow PRO ANTIC Konserwacja Zabytków. Łączny koszt prac, obejmujących m.in. oczyszczenie pomnika, wymianę nawierzchni wokół niego, remont cokołu miał wynieść 480 tys. złotych.

  Elbląg, Pomnik tuż po rozpoczęciu prac remontowych
Pomnik tuż po rozpoczęciu prac remontowych (fot. Anna Dembińska)

- Podczas prac okazało się, że są konieczne dodatkowe roboty związane z zabezpieczeniem fundamentów i cokołu, których nie można było przewidzieć na etapie przygotowywania. Wyniosły dodatkowo 225 tys. złotych i są pokryte z budżetu miasta - informuje nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Pomnik świeci w słońcu tak jak prawie pół wieku temu, gdy był montowany. Został odsłonięty 22 lipca 1975 roku dla upamiętnienia 30-lecia powrotu ziemi elbląskiej do macierzy. Autorem dwustronnej kompozycji o wymiarach 18x8 m jest Jan Siek - artysta rzeźbiarz z Krakowa. Pomnik przypomina rozwiany na wietrze sztandar. W jego tło wkomponowano elementy rzeźbiarskie, symbolizujące najważniejsze wydarzenia z historii ziemi elbląskiej. Decydujący udział w powstaniu pomnika mają pracownicy szeregu przedsiębiorstw przemysłowych Elbląga, w tym między innymi: Zamechu, Zakładu Armatury Samochodowej, czy dawnej spółdzielni im. Dzierżyńskiego. Nad całością prac czuwał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Odrodzenia, na co dzień zaś kierownictwo Przedsiębiorstwa Dróg i Zieleni.

Jak Wam się podoba efekt renowacji. To hit czy kit? Jak szybko Waszym zdaniem pokryje się patyną i wróci do dawnego wyglądu?

red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Hit czy kit?

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama