UWAGA!

Aktywne 9 miesięcy

Elbląg, czyż to nie prawdziwy cud natury ?
czyż to nie prawdziwy cud natury ?

Wiele kobiet w ciąży uważa, że 9 miesięcy to czas wyłącznie na odpoczynek. Można leżeć, nic nie robić, czytać książki i zajmować się sobą. Tymczasem takie myślenie wcale nie jest dobre. Warto spacerować, ruszać się i ćwiczyć.

Pierwszym i najważniejszym, co powinna ciężarna zrobić, jest, oczywiście, wizyta u lekarza. Jeśli on nie widzi żadnych przeciwwskazań do ruchu, warto zastanowić się, jak przejść ciążę nie w pozycji leżącej, ale aktywnie. Lekarza prowadzącego należy spytać nie tylko, czy można uprawiać sport, ale także, jakie ćwiczenia można wykonywać, a przed którymi trzeba się wstrzymać. Dobrze jest również poprosić ginekologa lub położną o materiały dotyczące bezpiecznych ćwiczeń dla kobiet w ciąży.
     Oczywiście, aktywne 9 miesięcy nie oznacza, że pani z brzuszkiem ma biegać po górach, wspinać się, jeździć konno i uprawiać długodystansowe biegi. Najważniejsze to rozwaga. Trzeba zrezygnować ze sportów niebezpiecznych, takich jak m.in. jazda konna, narciarstwo, wspinaczka, nurkowanie. Należy zapomnieć o tych dziedzinach ruchu, które grożą upadkami, złamaniami i kontuzjami.
     Jednak spacery, pływanie czy relaksacyjne ćwiczenia z elementami jogi są nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane. Ważne, by do wszystkiego podchodzić z rozwagą i nie ćwiczyć do upadłego. W ciąży nie chodzi przecież o bicie rekordów i utratę kalorii, ale o utrzymanie zdrowego trybu życia, a także przygotowanie się do porodu i wysiłku, jaki trzeba będzie podjąć przy opiece nad noworodkiem. Dobrze jest ćwiczyć ręce, kręgosłup i nogi. Można między innymi wykonywać tzw. koci grzbiet, delikatne skłony, skręty ciała, oraz ćwiczyć z ciężarkami.
     Jeśli ciężarna była bardzo aktywna przed ciążą, nie ma powodów, by całkowicie zaprzestała aktywności w czasie 9 miesięcy. Natomiast gdy wcześniej nigdy nie ćwiczyła, na rozpoczęcie ruchu nigdy nie jest za późno, jednak należy pamiętać, by wprowadzać aktywność ruchową powoli i nie przemęczać się. Nic na siłę! Jeśli „brzuchatka” źle się czuje, ruch sprawia jej ból czy pogarsza samopoczucie, należy go natychmiast zaprzestać.
     Warto chodzić na spacery, przebywać dużo na świeżym powietrzu. Bardzo dobre jest pływanie, oczywiście w czystej, nie nazbyt zimnej wodzie. Trzeba pamiętać, że opalanie jest niewskazane w ciąży, dlatego zawsze trzeba używać kremów z filtrem i osłaniać głowę przed promieniami słonecznymi.
     Jeśli przyszła mama chce chodzić na siłownię czy aerobik, koniecznie musi poinformować instruktora o swoim stanie. W Elblągu trudno o aerobik specjalnie dla kobiet w ciąży, jednak można spytać w klubie fitness o indywidualne konsultacje albo uczęszczać na zajęcia, które nie są zbyt męczące, jak joga czy pilates. Elbląski basen ma w swojej ofercie m.in. aerobik wodny, na który można do ok. 5-6 miesiąca ciąży uczęszczać, pod warunkiem, że zgodzi się na to lekarz, a prowadząca zajęcia będzie wiedziała o stanie swojej kursantki.
     Inną aktywnością ruchową, której wcale nie należy zaprzestawać jest... seks! Jeśli ciąża nie jest zagrożona, można kochać się przez całe 9 miesięcy. Oczywiście, należy robić to z rozwagą, tzn. nie szaleć, uważać na brzuszek i nie robić absolutnie niczego, co może przyszłej mamie sprawiać ból czy powodować nieprzyjemne uczucie dyskomfortu.
     Ruch wpływa dobrze na samopoczucie, utrzymuje ciało w dobrej kondycji i przygotowuje do porodu. Pomoże również wrócić do dawnej sylwetki i uporać się z dolegliwościami połogu. Dlatego naprawdę warto ćwiczyć w czasie ciąży!
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .tak to prawdziwy cud :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  OK-przyszła mama(2008-04-09)
 • bardzo ładna pani na tym zdjęciu :*
 • Niestety dla większości kobiet ciąża jest usprawiedliwieniem lenistwa i nawet nie jedzenia, a żarcia czego popadnie. .. A później płaczą, że przez ciążę przytyły 80-kilogramowe Bromby; o).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Morris(2008-04-10)
 • Ja chodziłam z moim maleństwem do pracy przez 8 miesięcy spacerkiem czy śnieg czy deszcz. Dzięki temu świetnie się czułam, nie miałam żadnych typowych dolegliwości ciążowychi i spotkałam się z ogromną życzliwością ludzi obcych. Nie rozumiem kobiet które natychmiast jak zobaczą dwie kreski na teście lecą po chorobowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  szczęśliwa mama dorodnego syna(2008-04-10)
 • Ja chodziłam do pracy do 7 miesiąca i mogę się zgodzić z faktem, że ludzie byli bardzo życzliwi i myli. Prawili komplementy, życzyli wszystkiego najlepszego i powodzenia. Czego nie mogę powiedzieć o koleżankach z pracy, które nawet kawy ani herbaty nie zrobiły. Nigdy nie spytały się jak się czuję i czy nie jest mi przypadkiem za ciężko. Tragedia; (
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niezapominajka(2008-04-10)
 • z nią palił cygaro i pił szampana. alimenty powiecie ha ha jak sie ma dobrych prawników to można dymać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dymałek(2008-04-11)
 • prawnicy prawnikami a badania dna nie pozostawią wątpliwości; ) a Ty wydoroślej dymanie to nie wszystko!!! nieodpowiedzialny baranie
 • do dymałek: żałosny jesteś, brak mózgu a jego funkcje przejęte przez przyrodzenie. .. żal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stokrotka(2008-04-11)
 • ha ha dna no i co, że ustalą ojcostwo ciekawe kto je będzie płacił ha ha ha. a sie z każdej sytuacji wybronie, ile razy tak było że umarzali postępowanie ha ha ha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dymałek(2008-04-13)
 • Ja na koniec ciąży ważyłam 82 kilo (53 przed)fakt przez pierwsze 12 tygodni musiałam leżeć, a później ze strachu wolałam się oszczędzać, ktoś tu napisał bomby sama(sam) jesteś bomba!!! po 4 miesiącach waga 53:)!.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bomba????????(2008-04-14)
 • A pani dziennikarka Aleksandra jakaś taka nudno-monotematyczna. ..
 • mi w elblagu brakuje zajeć fitness dla kobiet w ciaży, przed ciążą byłam aktywna, chodziłam na aerobik, w ciąży czuję się świetnie, nie ma przeciwwskazań do ruchu, ale oprócz spacerów i basenu we własnym zakresie, trudno coś znaleźć. skorzystam chyba z tego fitnessu w wodzie, choc zapewne z kilku cwiczeń będzie trzeba zrezygnować, ale dobre i to!
Reklama