UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak motywować dziecko do nauki języków obcych?

 
Elbląg, Jak motywować dziecko do nauki języków obcych?
fot. AD

Poznanie języków obcych jest bardzo istotnym elementem edukacji nas, dorosłych, ale przede wszystkim naszych dzieci. To stwierdzenie jest już truizmem, ale bardzo prawdziwym, o czym coraz częściej sami możemy przekonać się na własnej skórze.

Większość rodziców chce, by ich pociechy uczyły się angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego mając nadzieję, że znajomość tych języków pomoże dzieciom w dorosłym życiu. Jednak, aby maluchy się uczyły i czerpały z tego radość, trzeba je do tego odpowiednio zachęcić. Jak to zrobić?
      
       Stosunek do języka i motywacja
       Pamiętajmy, iż niezwykle ważne jest podejście do nauki nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. Jeśli dorośli czują niechęć do uczenia się języków obcych, podświadomie przekażą ją swoim dzieciom. Gdy natomiast rodzic wie, że nauka może przynieść satysfakcję i frajdę, dzieci również w to uwierzą.
       Ogromnie istotne jest także odpowiednie motywowanie dzieci. Należy więc pamiętać, by zawsze znaleźć złoty środek, umieć mądrze chwalić i rozsądnie ganić.
       - Aby pozytywne komunikaty były dla dzieci wiarygodne, muszą być uczciwe i prawdziwe, wolne od wszelkich ukrytych podtekstów - podkreśla Wioletta Violetta Kruczkowska właścicielka ogólnopolskiej szkoły języków obcych.
       Kruczkowska radzi także, o czym trzeba pamiętać motywując maluchy do nauki: - Nie strasz, nie oceniaj i nie karz, nie nagradzaj (kiedy perspektywa otrzymania nagrody jest zbyt odległa, sama nagroda traci na wartości), nie porównuj i nie stawaj zawsze po stronie nauczyciela czy wychowawcy.
      
       Uczyć naturalnie!
      
Anna Kozakiewicz, właścicielka elbląskiej szkoły językowej dla dzieci i dorosłych daje konkretne rady dotyczące nauki języków obcych.
       - Najlepiej uczyć dziecko języka obcego w sposób naturalny, w codziennych domowych sytuacjach. Więc przykładowo, jeśli dziecku na czymś zależy niech poprosi o to w języku obcym. W ten sposób dziecko ma większą motywację, by mówić w tym języku. Ważne jest, by maluch miał jak najczęstszy kontakt z danym językiem np. w formie czytania książek, rymowanek, oglądania bajek lub słuchania i śpiewania piosenek - wyjaśnia Kozakiewicz.
       Dobrze jest także, gdy rodzic również uczy się tego samego języka, wtedy nauka może stać się wspólną pasją całej rodziny. Coś, co dziecko może dzielić z mamą i tatą ma nieporównywalnie większą wartość i staje się atrakcją samą w sobie.
      
       Nauka musi być przyjemnością
      
Istotne jest również, by sama nauka była czymś przyjemnym.
       - Ważne, by dziecku nauka języka obcego kojarzyła się z czymś przyjemnym i nie była przykrym obowiązkiem, wtedy dziecko samo chętnie będzie poznawać nowy język nie zdając sobie sprawy, że to jest proces nauczania - mówi lektorka i właścicielka szkoły językowej.
       Znaczenie ma również miejsce, w którym dziecko będzie się uczyło. Czy będzie to dom i lekcje prowadzone przez prywatnego nauczyciela lub nauczycielkę? A może szkoła językowa? Jeśli zdecydujemy się na wykupienie dziecku kursu, pamiętajmy, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.
       - Rodzic powinien zwrócić uwagę na atmosferę jaka panuje na takich zajęciach. Ważne jest by dziecko czuło się dobrze i swobodnie, mam tu na myśli kontakt z lektorem i innymi uczniami. Ważna jest także wielkość grupy. Powinna być ona niezbyt liczna, wtedy lektor może poświęcić większą uwagę każdemu uczniowi, a dziecko łatwiej nawiąże kontakt ze swoimi rówieśnikami. Kolejnym ważnym czynnikiem jest metoda nauczania. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i komunikację - dodaje Anna Kozakiewicz. - Należy także zwrócić uwagę na wykształcenie i doświadczenie lektorów.
       Wybierając prywatnego korepetytora, pamiętajmy, że dziecko musi dobrze czuć się w jego obecności. Istotne, aby osoba prowadząca lekcje potrafiła nawiązać kontakt z maluchem, ale jednocześnie umiała wymagać od niego wykonywania konkretnych zadań i zadawała ciekawe prace domowe.
       Najważniejsze to czerpać z nauki przyjemność. Nam, dorosłym, wydaje się to prawie niemożliwe, jednak dzieci uwielbiają dowiadywać się nowych rzeczy, poznawać słowa, które do tej pory były dla nich obce. Ważne, by tej dziecięcej radości z uczenia się nie zmarnować i umieć z niej korzystać.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Należy mówić dziecku: "jak nie nauczysz się języka obcego to zostaniesz w kraju i będziesz żyć w nędzy":)
 • racja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tojatylkojaikintwiecej(2011-11-03)
 • Najlepiej widać jakie podejście do nauki np, j. angielskiego jest w szkołach podstawowych. Nauczyciele z reguły albo ich nie ma bo są na zwolnieniach lekarskich albo prowadzi ktoś w zastępstwie dni mijają a nauczyciela jak nie było widać tak go nie ma, zawsze jakieś nieobecności się zdarzają.
 • Ja jestem absolwentką filologii angielskiej PWSZ w Elblągu i muszę przyznać że bez tych studiów nie dostałabym pracy w żadnej międzynarodowe firmie. Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w języku angielskim i wtedy widać co kto potrafi. Pozdrawiam serdecznie wykładowców z Instytutu Pedagogiczno-Językowego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  absolwentka(2011-11-04)
 • "nie stawaj po stronie nauczyciela czy wychowawcy" - stąd się biorą wszelakie "nie słuchaj pani, pani jest głupia i się nie zna" i cały wysiłek nauczyciela idzie na marne, a dzieciak i rodzic myśli, że jak za darmo, w szkole, to się uczyć nie trzeba, a na korepetycjach często korepetytor robi nie to, co się dziecku przydaje w szkole, tylko swoje widzi-mi-się, i mimo dodatkowych zajęć dziecko ma na lekcjach "w plecy"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ania9876(2011-11-15)
Reklama