UWAGA!

Czarownice z Salem na otwarcie sezonu

2019-09-06
Aktualizowany 2019-09-09 09:28
Elbląg, Czarownice z Salem na otwarcie sezonu

Już 14 września w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu będzie miała miejsce pierwsza premiera nowego sezonu. Aktorzy elbląskiego teatru otworzą rozpoczynający się sezon "Czarownicami z Salem" Arthura Millera. Jest to jeden z najważniejszych tekstów dramatycznych XX wieku, który w Elblągu reżyseruje Jan Buchwald. Teatr Sewruka aktualnie jest jednym z dwóch teatrów w całej Polsce, które posiadają licencję na wystawienie sztuki Arthura Millera w Polsce.

Tekst Millera to opis zbiorowej histerii, bezwzględności oraz brutalności świata, w którym przegrana jest jedyną pewną, a strach i zawiść determinują wszystkie wartości. Sztuka stanie się pretekstem do rozmów o poczuciu wspólnoty, manipulacji i władzy. Reżyser Jan Buchwald, jak sam mówi, lubi teatr, który niesie przesłanie, opowiada historię o ludziach.

„Próbujemy przełożyć na język sceny tekst Millera, w zgodzie z zawartymi w nim intencjami autora. To historia napędzanej strachem i zbiorową histerią zbrodni z przypadku. W Czarownicach z Salem staramy się pokazać, jak łatwo można wygrywać ludzki strach, jeżeli człowiek czuje się niepewnie, i do jak tragicznych skutków to może prowadzić.”

Sztuka Millera to opowieść o dorastających w zamkniętym, purytańskim środowisku dziewczynach, które poprzez swobodny taniec w lesie próbują poczuć się wyzwolone od surowego wychowania. Niestety zostają zauważone przez ojca jednej z nich. Bojąc się kary, dziewczyny zaczynają oskarżać mieszkańców miasteczka Salem o kontakty z Diabłem i rzucanie uroków. Powszechna wiara w czarownice staje się podanym gruntem dla snucia teorii spiskowych i załatwiania sąsiedzkich porachunków. Zaczynają się procesy i szafowane łatwo wyroki śmierci.

„Jest też wątek nieszczęśliwej, grzesznej miłości. Przywódczyni młodych dziewczyn zakochuje się bowiem w swoim pracodawcy, Johnie. Jest to jej pierwszy mężczyzna, który po krótkim romansie, zostawia dziewczynę – ma żonę i rodzinę. Abigail nie może się z tym pogodzić, nie wybacza mu. Czuje się zawiedziona i upokorzona, poprzysięga zemstę. A John podejmuje nierówną walkę o prawdę, sprawiedliwość i godność w szalonym świecie pomówień i śmiertelnych oskarżeń” - dodaje Jan Buchwald.

Spektakl będzie ważnym i aktualnym głosem dotyczącym świata rozpiętego między polityką a religią, władzą i zależnością. Wszystko przedstawione w anturażu minimalistycznej scenografii, autorstwa Wojciecha Stefaniaka. „Operujemy pewnego rodzaju skrótem. Skrótem znaczeniowym i plastycznym również. Całość zachowana będzie w monochromatycznych barwach, szarościach i czerniach, a skrótowo będą potraktowane również miejsca akcji” opisuje scenograf, Wojciech Stefaniak. Kostiumy, które zaprojektowała Greta Subatavičiūtė z Litwy, dopełnią obraz i klimat purytańskiego miasteczka Salem, w którym dzieje się akcja. Nie będą jednak to kostiumy czysto historyczne, będą miały współczesne elementy, tak aby podkreślić aktualność problemów, o których traktuje sztuka.

„Czarownice z Salem” Arthura Millera dotykają bowiem ponadczasowych problemów, takich jak strach, tchórzostwo, zazdrość, zawiść oraz uniwersalnych postaw ludzi z ich obawami, lękami i pragnieniami.

„Czarownice z Salem” już 14 września na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

 

Czarownice z Salem /The Crucible/

Autor: Arthur Miller • Przekład: Wacława Komarnicka, Krystyna Tarnowska • reżyseria: Jan Buchwald • Premiera: 14-09-2019

Właściciel praw – licencjodawca: The Arthur Miller 2004 Literary and Dramatic Trust

Realizatorzy

Reżyseria : Jan Buchwald

Scenografia : Wojciech Stefaniak

Kostiumy : Greta Subatavičiūtė (Litwa)

Muzyka : Jerzy Satanowski

Ruch sceniczny : Jarosław Staniek

Asystent choreografa : Katarzyna Zielonka

Realizacja świateł : Paweł Dobrzycki

Asystent reżysera : Jacek Gudejko

Inspicjent/sufler : Nina Chodkowska

Obsada

Piotr Szejn - John Proctor

Marta Masłowska - Elizabeth Proctor

Artur Hauke - John Hale

Dariusz Siastacz - Danforth

Krzysztof Bartoszewicz - Parris

Piotr Boratyński - Hathorne

Magdalena Bocianowska - Abigail Williams

Aleksandra Wojtysiak - Mary Warren

Magdalena Fennig - Mercy Lewis

Monika Łyżwa - Betty

Maria Makowska-Franceson - Rebeka Nurse

Jerzy Przewłocki - Francis Nurse

Mariusz Michalski - Giles Corey

Beata Przewłocka - Anna Putnam

Marcin Tomasik - Tomasz Putnam

Jacek Gudejko - Herrick

Mikołaj Ostrowski - Cheever

Dominika Borowska (gościnnie) - Zuzanna Wallcott

Sukhdev Singh (statystowanie) - Pomocnika szeryfa I

Mieczysław Hajduk (statystowanie) - Pomocnika Szeryfa II

Dorota Sianożęcka, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama