UWAGA!

DKF: Cygan

Elbląg, DKF: Cygan

Kino „Światowid” zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem obejrzymy film “Cygan” Martina Sulíka jednego z najciekawszych, współczesnych słowackich reżyserów.

Najnowszy film Sulíka to wnikliwy, poruszający dramat z elementami surrealistycznego humoru. Film słowackiego reżysera, który on sam uważa za swój najbardziej osobisty, zadebiutował na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Karlowych Warach, skąd wyjechał ze specjalną nagrodą jury i trzema innymi wyróżnieniami. „Cygan” był też oficjalnym kandydatem Słowacji w walce o Oscara.
      
       Bohaterem filmu jest czternastoletni Adam, mieszkający w romskiej wiosce, mający w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo rówieśniczki Julki. A gdy nagle umiera jego ojciec, życie chłopca staje się jeszcze trudniejsze. Matka ponownie wychodzi za mąż, a surowy ojczym - lokalny „ojciec chrzestny” - wymaga od niego całkowitego posłuszeństwa. Zagubiony, samotny chłopak staje się porywczy i wkrótce wpada w kłopoty. I wtedy z pomocą i radą pojawia się... zmarły ojciec.
      
       Słowacki reżyser, autor „Ogrodu", chciał początkowo nakręcić „Hamleta", który rozgrywałby się współcześnie, w środowisku Romów. Jednak kiedy znalazł się w cygańskiej osadzie w pobliżu Richnavy, zobaczył sztuczność tego pomysłu. Zachował przewodni motyw szekspirowskiej tragedii, ale przede wszystkim skupił się na opisie życia ludzi wykluczonych. (Barbara Hollender, Rzeczpospolita)
      
       Film “Cygan” w kinie “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 30 sierpnia o godz. 19. Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja: 55 611 20 68, 76 i szczegółowy repertuar na stronie.
      
       Reżyseria: Martin Sulík
       Scenariusz Marek Lescák, Martin Sulík
       Obsada: Miroslav Gulyas, Martina Kotlarova, Jan Mizigar
       Produkcja: Słowacja, Czechy, 2011
       Gatunek: dramat
       Czas trwania: 101 min.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama