UWAGA!

Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Kinie Światowid

 Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Kinie Światowid

Kino Dzieci to przegląd najlepszych produkcji nakręconych w ostatnich latach dla młodych widzów. To filmowa uczta dla dzieci w wieku 5-12 lat, ich rodziców, dziadków i opiekunów. Pokazy odbędą się od 27 do 30 września w Kinie Światowid.

W ramach Kina Dzieci w Kinie Światowid w Elblągu zaprezentowane zostaną filmy norweskie dla najmłodszych. Współczesne, intrygujące, atrakcyjne wizualnie kino, dopasowane do potrzeb i możliwości poznawczych małych widzów..
       - Zaprezentujemy najciekawsze tytuły, przez które chcemy również zwrócić uwagę opiekunów, pedagogów oraz twórców na to, jak fantastyczny wpływ może mieć kino na najmłodszych widzów – na kształtowanie ich osobowości, omawianie ważnych, często niełatwych tematów czy relacje z rówieśnikami – zapowiadają organizatorzy Festiwalu Kino Dzieci.
       Norweskie filmy dziecięce będzie można zobaczyć na kinowym ekranie w kilkunastu miastach w Polsce. Oprócz Elbląga, także w Warszawie, Wrocławiu, a także Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bolesławcu, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Tczewie, Toruniu oraz Wągrowcu.
       Kino Dzieci to pierwszy festiwal dla dzieci przygotowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, ale kolejny krok stowarzyszenia na drodze kształtowania mądrych, wrażliwych odbiorców. Dział edukacji SNH od kilkunastu lat prowadzi projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Startowi programu oraz festiwalowi Kino Dzieci towarzyszy kampania społeczna „Dzieciaki na horyzoncie” z udziałem znanych postaci świata filmu i kultury. Aktorzy, pisarze, muzycy będą zachęcać do wspólnych rodzinnych wypraw do kina, pokazywać, że kontakt z filmem może być wspaniałą przygodą.
      
       Program Festiwalu Kino Dzieci 27 - 30.09
       Sobota 27.09.2014
       10.30 Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele (kategoria wiekowa 5+)
       12.30 Twardziele (kategoria wiekowa 10+)
      
       Niedziela 28.09.2014
       10.30 Zestaw krótkich metraży: Bendik i potwór Norwegia, Grzeczna, Iver, Pewnego razu w kaloszach, Baluba Runa ( kategoria wiekowa 7+)
       12.30 Kłopoty Pana Patyka (kategoria wiekowa 7+)
      
       Poniedziałek 29.09.2014 (dla grup zorganizowanych)
       8.30 Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele (kategoria wiekowa 5+)
       11.00 Zestaw krótkich metraży: Bendik i potwór Norwegia, Grzeczna, Iver, Pewnego razu w kaloszach, Baluba Runa ( kategoria wiekowa 7+)
      
       Wtorek 30.09.2014 (dla grup zorganizowanych)
       8.30 Kłopoty Pana Patyka (kategoria wiekowa 7+)
       11.00 Twardziele (kategoria wiekowa 10+)
      
       Opisy filmów

       Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele (kategoria wiekowa 5+)
       Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele są ekranizacją bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków.
      
       Twardziele (kategoria wiekowa 10+)
       W Twardzielach, jak często w filmach kierowanych do młodzieży,pojawia się problem przemocy wśród rówieśników. Nie jest to jednak pesymistyczne kino a raczej opowieść o bohaterstwie, które tkwi w każdym zwykłym człowieku. Wyjątkowość Twardzielipolega na tym, że znaleźć w nim można zarówno przyczynę przemocy (a także braku reakcji na nią), jak i zrozumieć, że takiej sytuacji można się skutecznie przeciwstawić.
      
       Zestaw krótkich metraży ( kategoria wiekowa 7+)
       Bendik i potwór Norwegia
       Komputerowa animacja oparta na książce znanego norweskiego autora Arne Svingena. Opowiada o konieczności poszukiwania siebie, odkrywania tego, kim się jest, a także o potrzebie akceptacji ze strony najbliższych. Potwór marzy o tym, by zostać piosenkarzem kabaretowym. Jest jednak nieśmiały i z trudem przychodzi mu realizowanie swoich marzeń. W osiągnięciu celu pomaga mu rezolutny Bendik. Chłopiec sam ma problemy z porozumieniem z mamą i jej partnerem, ale przygoda z Potworem może wszystko zmienić.
      
       Grzeczna
       Pokazywana na wielu dziecięcych festiwalach animacja bazująca na norweskiej książce dla dzieci Gro Dahlego i Sveina Nyhusa.Historia pokazująca, że oczekiwania innych bywają ograniczające. Co to znaczy być sobą?
       Lucy to grzeczna mała dziewczynka – oczko w głowie mamy i ukochana córka tatusia. Zawsze cicha, spokojna, mądra i ładna. Presja ze strony rodziców okazuje się jednak zbyt duża. Czy można być zawsze idealnym i postępować zgodnie z oczekiwaniami innych? Pewnego dnia Lucy znika. Czy rodzicom uda się ją odnaleźć i zaakceptować również jej wady?
      
       Iver
       Jeden z pierwszych krótkometrażowych obrazów zrealizowany przez znanego norweskiego twórcę filmów dla dzieci Christiana Lo. Zabawny film o nakazach i zakazach, ale i o tym, że czasem warto je złamać.
       Iver uwielbia pływać, ale na basenie nie zachowuje się tak jak powinien. Jego dobra zabawa nie podoba się innym dzieciom, a zwłaszcza ratownikowi. Kiedy Iverowi udaje się zostać samemu na basenie już po jego zamknięciu, okazuje się, że on i ratownik mają ze sobą wiele wspólnego. Czy Iverowi uda się przekonać ratownika, że zakazy są czasem po to, by je łamać
      
       Pewnego razu w kaloszach
       Aktorska historia miłosna dla najmłodszych, pokazywana na wielu festiwalach filmowych (m.in. Giffoni). Starszym widzom z pewnością przywoła na myśl Romeo i Julię, dla młodszych pozostanie zabawną opowieścią o pierwszym pocałunku.
       Siedmioletni Richard marzy o tym, by pocałować Camillę. To dobrze, bo ona również myśli o pocałunku z chłopcem. Zanim jednak uda im się zrealizować ten cel, będą musieli pokonać wiele trudności. Współczesna historia miłosna dla dzieci w każdym wieku, pełna przygód i romantycznej atmosfery.
      
       Baluba Runa
       Krótkometrażowy film pokazywany na wielu festiwalach, zrealizowany przez Christiana Lo Zabawna i przewrotna historia o demokracji i bardzo dorosłych wyborach.Czy ośmioletnia Runa zostanie nowym premierem Norwegii? Dziewczynka, choć bardzo chciałaby być przywódcą rządu, nie jest zachwycona wizją przeprowadzki do Oslo bez mamy. Czy wizyta premiera w szkole Runy zmieni sytuację?
      
       Kłopoty Pana Patyka (kategoria wiekowa 7+)
       Nowe przygody Juniora i Pana Patyka, znanych już polskim widzom z wcześniejszych filmów Pan Patyk i Pan Patyk się żeni. Kolejna ekranizacja książki Anne-Cath. Vestly to ciekawe połączenie filmu aktorskiego i animacji, a przede wszystkim kolejna porcja niezwykłych przygód, które staną się udziałem dwójki nierozłącznych i nietypowych przyjaciół.
      
       Cena biletu: 8 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
       Więcej informacji pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
Karolina Śluz, CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)