UWAGA!

Integracja Ty i Ja

 Integracja Ty i Ja

Europejski Festiwal Filmowy Ty i Ja rozpocznie się już 3 września. - Zapraszamy na bezpłatne projekcje osoby, którym bliski jest temat niepełnosprawności – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid.

Festiwal będzie odbywał się równolegle w trzydziestu miejscowościach. Wyświetlane będą filmy, które prezentują artystów niepełnosprawnych, ich dokonania, sukcesy i talenty.
       - Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej – mówi Aleksandra Bielska. - Celem festiwalu jest integracja przez sztukę, przede wszystkim filmową. A także oswajania z problemami osób z niepełnosprawnościami.
       Festiwal potrwa dwa dni. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.
       - Na życzenie widzów pierwszego dnia festiwalu będzie można oglądać z audiodeskrypcją.– dodaje Aleksandra Bielska.
       Więcej informacji można uzyskać pod numerem: 55 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
       Program 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego Ty i Ja w Kinie Światowid w Elblągu
       3.09.2014 godz. 18
       Duża sala
       Łączny czas: 96 min
       1. LIFE OUT THERE (ŻYCIE TAM), reż. David Ellington, Wielka Brytania 2012, 24 min, fabularny
       Niesłyszący Billy Clinton i jego poruszający się na wózku ojciec Jack, są obserwatorami UFO. Billy przeżywa szok po obejrzeniu pewnego filmu dokumentalnego i zdaje sobie sprawę, że już najwyższy czas znaleźć życie tam...
       2. MARIA, reż. Iina Hänninen, Finlandia 2013, 15 min, fabularny
       Idylliczne życie Marii rozpada się, gdy jej syn ginie w lesie. W grę wchodzi także porwanie przez dziwnego człowieka. W finale okazuje się, że fakty nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
       3. NASZA KLĄTWA (OUR CURSE), reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2013, 27 min, dokumentalny
       Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
       4.PIEŚŃ PASTERZA (SHEPHERD'S SONG), reż. Vahram Mkhitaryan, Polska/Armenia 2014, 30 min, dokumentalny
       W Armenii, w wysokich górach mieszka Chaczik – niewidomy pasterz. Mimo przeciwności losu założył rodzinę i prowadzi spokojne życie, każdego dnia wypasając swoje stado kóz na stromych górskich stokach, po których porusza się bez niczyjej pomocy. Kiedy jednak okazuje się, że jego jedyny syn również traci wzrok i musi wyjechać do Erywania, aby rozpocząć naukę w szkole dla niewidomych, Chaczik staje przed trudnym dylematem: pozostać przy pasterskim życiu, czy przeprowadzić się do stolicy i być bliżej syna.
      
       4.09.2014 godz. 18
       Duża sala
       Łączny czas: 98 min
       5.POWRÓT (RETURN), reż. Sylwia Michałowska, Polska 2013, 23 min, dokumentalny
       Janusz, zapalony nurek z wybitnymi osiągnięciami, doznaje udaru, w wyniku którego zostaje prawostronnie sparaliżowany. Dzięki rehabilitacji i pomocy swojej partnerki Joanny, zaczyna coraz sprawniej funkcjonować i szybko wraca do nurkowania. Nadal jednak ma poważne problemy z mówieniem. Jedyną osobą, która go rozumie jest Joanna. Dylematy i rozterki ma ona, on wie, że musi nurkować, głęboko.
       6.WIELKI UDAWACZ (THE GREAT PRETENDER), reż. Néstor Frenkel, Argentyna 2013, 75 min, dokumentalny
       Bohaterem filmu jest światowej sławy argentyński iluzjonista, René Lavand, którego specjalizacją są karciane sztuczki. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że Lavand posługuje się wyłącznie lewą ręką. Prawą stracił w wypadku samochodowym w wieku dziewięciu lat. Niezwykłe triki wymyśla sam. Nie może polegać na innych magikach ani podręcznikach, które stworzono dla oburęcznych iluzjonistów. Ale nie tylko manualne zdolności czynią z niego znanego i cenionego artystę.
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)