UWAGA!

Jubileuszowo na dużym ekranie

 
Jubileuszowo na dużym ekranie
fot. nadesłana

Blisko 5 tys. wydań Wiadomości Elbląskich, setki filmów dokumentalnych, reportaży i wywiadów, dziesiątki magazynów telewizyjnych z kraju i zagranicy. Telewizja Elbląska nie tylko przekazywała relacje z wydarzeń, ale wielokrotnie była ich inicjatorem i organizatorem. Podczas wczorajszego spotkania z Elblągiem na dużym ekranie świętowaliśmy jubileusz 20-lecia Telewizji Elbląskiej.

Jednak spotkanie zaczęliśmy od uczczenia pamięci Andrzeja Minkiewicza, elbląskiego dziennikarza sportowego – profesjonalisty, zawsze pełnego zaangażowania, klasy i taktu, dżentelmena. Na kinowym ekranie zobaczyliśmy również materiały zrealizowane dla Telewizji Elbląskiej właśnie przez Pana Andrzeja.
       Pomysł na lokalną Telewizję pojawił się już w 1992 roku podczas centralnych obchodów Dni Morza, kiedy to żadna z ogólnopolskich telewizji nie była zainteresowana informowaniem o święcie. W efekcie telewizję udało się uruchomić 13 marca 1994 r. To wtedy na ekranach telewizorów abonentów sieci VECTRA pojawiła pierwsza audycja informacyjna lokalnej telewizji w Elblągu.
       W Kinie Światowid obejrzeliśmy jedne z pierwszych wydań – dziś Wiadomości Elbląskich, wówczas jeszcze tygodnika – Reporter z kwietnia 1994 roku. Kolejne Wiadomości, już z 1998 roku prowadziła Anna Kleina i Violetta Gutkowska, a nie zabrakło w nich takich informacji, jak ta na jakich zasadach Elbląg ma wejść do województwa warmińsko – mazurskiego, o wręczeniu pierwszych świadectw dojrzałości w V LO, o akcji Elbląskie dzieci pozdrawiają świat, czy o wizycie Wiesława Walendziaka w Gildii Kupców Żuławskich. Jak określił te materiały Juliusz Marek – była to „telewizja dobrych wiadomości”. Następny był reportaż, zrealizowany przez Andrzeja Minkiewicza i Juliusza Marka, który opowiadał o wieloletnim nauczycielu Technikum Mechanicznego i trenerze piłkarzy ręcznych – Mieczysławie Pleśniaku. Ostatnie materiały zaprezentowane podczas seansu miały wymiar humorystyczny – obejrzeliśmy nagrodzone w ogólnopolskim konkursie telewizji lokalnych w 2012 roku krótkie podsumowanie sesji Rady Miasta – „Radni Show” oraz zrealizowany na 1 kwietnia 2004 roku materiał „wpadkowy”.
      
       Kolejne spotkanie już 7 kwietnia, a jego tematem będą Jubileusze Elbląga. Uczestnikom spotkań przypominamy nie tylko o zabraniu ze sobą indeksów, ale również różnego typu odznaczeń.
      
       Organizatorami seansów są Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
       Patronat Honorowy nad cyklem objął Prezydent Elbląga i Rada Miasta Elbląga.

      

       Patronat medialny sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

      
CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...