UWAGA!

----

Komedia rybałtowska dla gimnazjalistów

 Elbląg, Komedia rybałtowska dla gimnazjalistów

Po wakacyjnej przerwie wznawia pracę elbląski teatr i działający w nim Ośrodek Kultury Teatralnej, zajmujący się upowszechnianiem i edukacją teatralną. Pierwszym programem, jakim OKT chciałby zainteresować pedagogów i młodzież gimnazjalną są „Albertusy czyli komedia rybałtowska”.

W związku ze zbliżająca się 600. rocznicą Bitwy pod Grunwaldem, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przygotowano szereg działań edukacyjno-historycznych, upamiętniających to wydarzenie. Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu przygotował mini spektakle pn. „Albertusy czyli komedia rybałtowska" połączone z wystąpieniem prelegenta i rozmową z
       uczestnikami o omawianym okresie. Spotkania przeznaczone są dla uczniów szkół gimnazjalnych. Realizowane będą na Małej Scenie (10 prezentacji) od 14 do 18 września w godzinach 9 i 10.
       Cena wstępu od ucznia tylko 2 złote. Istnieje możliwość późniejszego dokonania wpłaty. W sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z Ośrodkiem Kultury Teatralnej, tel. 055 641-97-00 wew. 284 (prosić Tomasza Waczaka) lub 501 283 915.
       ***
       W czasie, gdy na dworach rycerskich rozbrzmiewały śpiewy, którym towarzyszyły dźwięki harfy czy lutni, po miejskich jarmarkach i po wsiach wędrowali rybałci - wesołkowie, którzy swoją sztuką umilali życie mieszczanom i chłopom, tworząc inny, plebejski wątek muzyki świeckiej. Rybałt (zwany też komediantem, igrcem, żonglerem, skomorochem czy wesołkiem) był to nie tylko poeta i śpiewak, ale też muzykant, tancerz, błazen, akrobata, kuglarz i niedźwiednik w jednej osobie. Należał on do ludzi zdeklasowanych, znajdujących się na drabinie społecznej tuż obok włóczęgi, kurtyzany, zbiegłego kleryka, byłego żaka czy żebraka lub zbira. Grał na piszczałkach, bębenkach, gęślach czy lirze, tańczył i błaznował. Rejestrował w swych pieśniach i wierszach najważniejsze wydarzenia bliższych i dalszych okolic, bajał o nich swojej jarmarcznej publiczności w karczmach czy podczas różnych uroczystości w domach mieszczańskich.
       W programie biorą udział aktorzy: Lesław Ostaszkiewicz, Marcin Tomasik, Tomasz Muszyński. Opracowanie reżyserskie: Mirosław Siedler.
      
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama